Gates Bill, chudoba největší

Ředitel a zakladatel Microsoftu má menší mzdu než jeho kolegové ve firmě... a mnohem menší než šéfové jeho konkurence. Čím to je?
Podle poslední zprávy, kterou je povinna dávat k dispozici každá veřejně obchodovatelná firma, je Bill Gates jedním z nejhůře placených top manažerů firem z první světové padesátky. Gates přesto, že jeho firma za jediný rok znásobila svou tržní hodnotu, dokonce šel s platem o 10% dolů, a to z necelých 600 tisíc dolarů na necelých 550 tisíc dolarů ročně. Pro srovnání - známý Gil Amelio, muž, který padesátkrát menší firmu Apple (podle kapitalizace) vedl tři roky za stomiliónových kvartálních ztrát, měl plat včetně tzv. kompenzací asi osmkrát větší.

Jak je to možné? Tak je zkrátka postavena smlouva, která pro Gatese platí už řadu let - a vůbec to neznamená, že když má malý plat Gates, mají jej i ostatní u Microsoftu. Například finanční ředitel Bob Herbold (nejlépe placený muž Microsoftu) má mzdu okolo 1.1 mil. USD, dvakrát více než Gates. Samozřejmě - Gates má díky vlastnictví akcií ohromný majetek, který se dnes skoro dotýká rekordních šedesáti miliard dolarů. Je dobré poznamenat, že tento Gatesův majetek je větší než majetek pěti dalších nejbohatších Američanů dohromady (viz například http://www.forbes.com/asap/tech100/). Což je také důvod, proč se Bill Gates proti tak nízkému platu nevzbouří; kdyby jej měl stokrát větší, trvalo by mu sto dvacet let, než by si přišel na majetek, který má v akciích!

Princip odměňování v Microsoftu je skutečně dán tzv. stock options (opcí na akcie) daleko více než u stovek dalších velkých firem. Znamená to, že skoro každý zaměstnanec firmy dostává, rovněž v závislosti na svých výsledcích, právo nakoupit akcie firmy za pevně danou cenu - a samozřejmě je pak se ziskem za cenu současnou prodat; to dělá z Microsoftu (vedle podobně rychle rostoucích firem jako je Dell nebo Cisco) jednu ze zaměstnanecky nejatraktivnějších firem na světě.

Mimochodem - je dobré vyvrátit frekventovanou představu, že Gates je nejbohatším mužem celé historie Ameriky. V absolutní dolarové částce pochopitelně ano, ale relativní hodnota dolaru díky inflaci a růstu národního produktu USA klesla jen během tohoto století více než stokrát. Podle tohoto koeficientu je na prvním místě slavný naftař John D. Rockefeller (majetek v dnešní hodnotě 190 mld. USD), za ním je ocelář Andrew Carnegie (100 mld), třetí je loďař Cornelius Vanderbild (96 mld.), čtvrtý realitní magnát J. J. Astor (78 mld.), a "až" pátý je Bill Gates.

Mimochodem, současný seznam nejbohatších Američanů obsahuje ještě jedno překvapivé jméno, a tím je Jeff Bezos, zakladatel a šéf Amazon.com. Bezos je prvním živoucím důkazem o úspěšnosti elektronické komerce: byť Amazon stále prodělává, jeho osobní majetek v akciích firmy je na dvou miliardách dolarů (víc než Steve Jobs z Apple, McNealy ze Sunu, Pfeiffer z Compaqu, Grove z Intelu, Gerstner z IBM…).

Váš názor Další článek: Pár triků pro práci se složkami ve Windows 98

Témata článku: Apple, Bill Gates, Nejbohatší muž, Zaměstnanec firmy, Bill, Chudoba, Andrew Carnegie, Plat, Překvapivá cena, Bezos, Rekordní hodnota, Gates, Stock, Malý plat


Určitě si přečtěte

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 28

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 31

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 107

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 63

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky