Gartner: polovina softwarových firem do dvou let zmizí

Rychlý růst v informačních technologiích má prý ještě nejméně deset let pokračovat, ale konsolidace je už na dohled – malí to budou mít těžké
Gartner: polovina softwarových firem do dvou let zmizí
Známá americká výzkumná společnost Gartner Inc. se nedávno vytasila s dosti odvážnou prognózou – padesát procent dnes fungujících softwarových firem prý do dvou let zmizí, ať už ukončením činnosti, prodejem nebo spojením s firmou jinou. Přitom rychlý technologický vývoj v oblasti IT má i v příštích letech pokračovat neztenčenou měrou – Gartner odhaduje, že to bude trvat nejméně deset let, dál se spíše neodvažuje prognózvat; kdo ostatně vidí v IT dál než deset let?

Toto rapidní ztenčení množství softwarových firem je do velké míry způsobeno právě současnou, historicky největší krizí v podnikovém utrácení do IT. To už trvá zhruba dva roky a letošní rok ještě nemá být velkým obratem k lepšímu; bude dobře, pokud nebude tak špatný jako rok loňský. Softwarové společnosti byly ještě schopny přečkat první dva roky díky rezervám a „doběhu“ prodejů, ale další dva roky pro ně budou mnohem těžší; navíc investiční nálada je stále špatná, takže jim málokdo půjčí na překlenutí dalšího špatného období. Gartner předpovídá, že investorská nálada se zlepší až v roce 2007; až zhruba od této doby lze očekávat novou vlnu investování do start-up firem, podobnou jakou jsme zaznamenali v letech 1998-2000.

Součástí této studie od Gartnera (není veřejně přístupná) jsou i další zajímavé prognózy. Známé Mooreovo pravidlo o zdvojnásobení počítačového výkonu za stejnou cenu prý má ještě dalších let být stále v platnosti; stále je tak velký prostor pro zvětšování výpočetního výkonu počítačů. Banky se údajně stanou hlavními „strážci informací“ o lidech a jejich aktivitách; už dnes stráží peníze a mají důvěru lidí, je tedy jen přirozené, že své služby rozšíří i na centrální informační databanky, mají k tomu kromě nejpotřebnější důvěry lidí i technické a finanční předpoklady. Gartner také předpovídá změněnou roli informačních technologií: podnikové (enterprise) systémy se budou výrazně a rychle zlepšovat a budou podstatně dokonaleji než nyní hlídat efektivitu výroby, obchodu a celého podnikání; výsledkem bude výrazné zvýšení produktivity podnikání, což povede podle Gartneru k rozsáhlým vlnám propouštění.

Diskuze (17) Další článek: Kazaa půjde v USA k soudu, i když tam nesídlí

Témata článku: Gartner, Start Up, Start-up, První start-up, Velké propouštění, Let, Velká efektivita, Rok loňský, Špatný výkon, Polovina, Velký výkon, Vlna, Strážce

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů