Sport | Hodinky | Garmin

Garmin vs. Garmin: bratrovražedný souboj displejů s překvapivým vítězem

V pekle mrzlo, až praštilo. Garmin, propagátor transflektivních displejů, vydal hodinky s OLED displejem. Jejich srovnání s klasikou dopadlo úplně jinak, než jsme čekali.

Diskuse nad nejlepšími sportovními hodinkami probíhá vždy stejně: po ujištění, že jedny z nejlepších nabízí Garmin, přijde na přetřes displej. Garmin totiž je (tedy spíše byl) zastáncem transflektivních displejů: ty „svítí“ neustále a pro zobrazení využívají odraz okolního světla, večer se přidá aktivní podsvícení. Barevná paleta ale není tak bohatá, barvy jsou mdlé a o „wow“ efektu nemůže být řeč. Praktičnost dostala přednost před líbivostí, výhodou zůstává nižší spotřeba, která dává Garminům zásadní náskok.

Drtivá většina konkurentů sází na líbivé OLED displeje, na které jsme zvyklí z mobilních telefonů. Úžasná paleta sytých barev a vysoký jas ohromí každého. Nevýhody OLEDů jsou dvě: právě vyšší spotřeba a nutnost hodinky „rozsvítit“ při každém zjišťování času. A ne, gesto nefunguje tehdy, kdy chcete (zvednutí ruky), naopak funguje, kdy nechcete (typicky při řízení auta).

Dvojčata v ringu

Díky Garminu máme jedinečnou příležitost oba displeje porovnat: nové modely Vívoactive 4 a zbrusu nové Venu se liší právě AMOLED displejem s vyšším rozlišením, širším páskem a o 2 mm menším průměrem.

K testu jsem přistupoval podle předchozích zkušeností: Venu = krása, Vívoactive = funkčnost a dlouhá výdrž. Sám nemám rád, když se displej vypíná, mým favoritem byly Vívoactive 4 a záleželo jen na tom, jak tvrdou porážku Venu v otázce výdrže utrpí. Nabíjím obé na sto procent, páruji s telefonem a hodinky nosím současně na obou zápěstích. Pro okolí jsem asi za exota, ale test si to žádá.

Nejprve volím tovární nastavení, kdy se OLED displej Venu vypíná a zapíná jen na gesto či vyžádání. Kontroluji informace, přicházejí notifikace, chodím, stoupám patra. Po dvanácti hodinách je stav baterie 90 % u Vívoactive ku 93 % u Venu. Ve stejném režimu pokračuji i další den, navíc s hodinovou aktivitou, a ukazatel baterie hlásí 70 % u Vívoactive ku 75 % u Venu. Prosím?

Ach ano, pokud si mají displeje konkurovat i funkčně, musí přece OLED svítit pořád. A to Garmin na rozdíl od většiny konkurentů umí, navíc inteligentně: při aktivním rozsvícení se můžete kochat hezkou grafikou, po chvilce však přejde do „úsporného“ zobrazení jen číslic a základních informací bez grafického pozlátka. Protože víme, že se spotřeba OLEDu odvíjí od počtu rozsvícených pixelů. Co mi trošku chybí a je výzvou pro programátory ciferníků, je drobné putování číslic po displeji, aby nedocházelo k vypalování obrazu.

Po dalším dni se zbývající kapacita srovnala a po pěti dnech na konci testu byl rozdíl jen 10 % ve prospěch Vívoactivů.

Svoboda barev

Z nového OLED displeje jsou nadšeni především programátoři aplikací a ciferníků, mohou popustit uzdu své grafické fantazie. Venu navíc přicházejí s hezkými animacemi: u některých sportů (jóga, posilování, kardio cvičení…) hodinky ukazují animaci daného cviku. Tohle se povedlo!

Hodinky samozřejmě nabízejí veškeré další sportovní a komfortní funkce: měří tep, okysličení krve, dokonce i dýchání, následně vypočítávají míru stresu apod. Obsahují spoustu sportovních aktivit a vše si můžete pečlivě nastavit v aplikaci Garmin Connect, anebo doinstalovat přes obchod Connect IQ. Podporují Garmin Pay i přehrávání hudby přímo z paměti (kapacita 3,5 GB) do Bluetooth sluchátek – nemusíte běhat s telefonem.

  Vívoactive 4 (45 mm) Venu
Cena 8 490 Kč 8 990 Kč
Plusy vynikající výdrž, hudba, platby, stále rozsvícený displej… krásný displej, hudba, platby, nadprůměrná výdrž
Minusy …avšak s mdlými barvami, vyšší cena

vyšší cena

Verdikt je pro mne jasný: extrémně nadšení sportovci požadující maximální výdrž, třeba pro celodenní bajkové vyjížďky, nechť zůstanou u transflektivního displeje: při správném nastavení vydrží déle než OLED. Drtivá většina typických uživatelů, kteří cvičí pár hodin dvakrát týdně a spíše kontrolují kroky a celkovou denní aktivitu, nechť směle sáhnou po OLEDu. Budou nadšení a drobný rozdíl v ceně nehraje roli.

Vívoactive 4 a Venu ve zkratce

 • displej: Vívoactive 4: barevný transflektivní 1,3“, 260 × 260 px, podsvícený
  Venu: AMOLED, 1,2“, 390 × 390 px
 • satelitní systémy: GPS, Glonass, Galileo
 • čidla: tříosý kompas, barometrický výškoměr, akcelerometr, teploměr, optický snímač srdečního tepu a okysličení krve
 • vnitřní paměť: 3,5 GB
 • konektivita: Bluetooth, ANT+, Wi-Fi
 • výdrž: Vívoactive: 8 dnů režim hodinek, 6 h GPS + hudba
  Venu: 5 dnů režim hodinek, 6 h GPS + hudba
 • upozornění: graficky, vibrace
 • voděodolnost: 5 ATM
 • rozměry: Vívoactive: průměr 45 mm, výška 13 mm
  Venu: průměr 43 mm, výška 12 mm
 • hmotnost: Vívoactive: 50 g
  Venu: 46 g
Diskuze (12) Další článek: AMD potvrdilo příchod nového levného šestijádra Ryzen 5 3500 s nízkou spotřebou

Témata článku: Video, Wi-Fi, Sport, Hodinky, Týden mobilně, GPS, Garmin, Galileo, Garmin Pay, OLED, Okysličení, Glonass, Ciferník, Výdrž, ANT +, Garmin Connect, Překvapivý vítěz


Určitě si přečtěte

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 62

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 24

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

** CZ.NIC začal prodávat svůj Turris MOX ** Z několika základních jednotek postavíte skoro cokoliv ** Kompletní Wi-Fi router, rozsáhlý switch i univerzální linuxový server

Jakub Čížek | 32

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 25Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor