Garmin GPS V: už nezabloudím

Do redakce se nám dostal navigační přístroj Garmin GPS V, a proto jsme ho podrobili testu. Absolvoval s námi cestu do francouzského Frejus a zpět, takže si navigace užil dost a dost.
Kapitoly článku

Co je to vlastně GPS?

Zkratka GPS (Global Positioning System) se dá do češtiny přeložit jako globální družicový systém sloužící pro určení okamžité polohy a času. Je dobré uvědomit si, že vlastní navigační přístroj je pouze přijímač, který nevysílá žádné signály. Signál se do přístroje dostává ze 24 družic (plus 3 záložních) umístěných na oběžné dráze zhruba ve výšce 20 000 km. V ideálním případě může přistroj přijímat signál z 12 družic, ostatní jsou na druhé straně Země.

Přístroj přijímá od družic různé informace, ze kterých je schopen vypočítat přibližnou vzdálenost uživatel–družice. Pokud chceme určit svoji polohu, stačí nám příjem nejméně ze 3 satelitů, a v případě, že potřebujeme nebo chceme znát ještě nadmořskou výšku potřebujeme mít příjem nejméně ze 4 satelitů. Samozřejmě z čím více satelitů přijímáme signál, tím se nám údaje zpřesňují. Zkráceně se dá říct, že jednotlivé vzdálenosti mezi přijímačem a viditelnými družicemi se určují na základě znalosti o času vyslání a příjmu signálu. Proto jsou družice vybaveny atomovými hodinami, neboť chyba v řádu milióntiny vteřiny by mohla způsobit stametrové odchylky.

Systém GPS byl původně vyvíjen pro vojenské účely, a proto byla dříve zpráva vyslaná satelitem pro civilní obyvatele schválně znepřesňována (SA – select availability). V důsledku toho se přesnost systému pohybovala okolo 100 metrů v horizontálním a 156 metrů ve vertikálním směru. Tento stav již ale od 1. května 2000 neplatí. Tehdy americký prezident Bill Clinton ukončil snižování přesnosti signálu chybou SA. Nový systém totiž umožňuje použít znepřesnění pouze lokálně, například na Afghánistán, a nemusí být již aplikováno na celý svět. Pokud se dříve chtěl systém znepřesnit, muselo se to provést globálně.

V současnosti tak i s nejjednodušším GPS přístrojem dosáhnete přesnosti v řádech jednotek metrů!

Garmin GPS V

Přístroj patří v nabídce společnosti Garmin mezi střední – co do velikosti, nabízených funkcí i ceny. Rozměrově i hmotností se dá přirovnat k většímu mobilnímu telefonu, a proto je vhodný jak pro použití v autě, na kole či motorce, tak v ruce při pěší turistice.

Na čelním panelu se v levé části přístroje nachází displej se 4 úrovněmi šedi o rozlišení 256x160 bodů a rozměrech 5,6x3,8 cm. Po pravé části displeje jsou tlačítka sloužící k vlastnímu ovládání navigátoru. Zezadu najdete malou výměnnou otočnou anténku a konektor pro připojení k počítači nebo k cigaretovému zapalovači v autě jako zdroji energie.

Veškerá tlačítka i konektory jsou z gumy. Podle výrobce vydrží přístroj bez újmy půl hodiny metr pod vodní hladinou. Tento test jsem neprováděl, a proto musím věřit údajům, ale veškeré díly byly spasovány velmi kvalitně, takže prudký déšť přístroj přežije určitě bez problémů. On je vlastně doporučen i pro použití na lodi, a tak by měl :) V našich končinách k přístroji místo lodní pláštěnky obdržíte stojánek pro připevnění do auta, počítačový kabel do rozhraní COM1 plus kabel do zásuvky zapalovače a CD-ROM MapSource CitySelect.

Klepněte pro větší obrázek

Uchycení přístroje v autě na přísavku. Trochu je vidět i podsvětlení displeje, které je velmi kvalitní.

Práce s přístrojem

Podle způsobu upevnění se dá displej překlopit do vodorovné nebo svislé polohy, například pro použití v ruce. Výborná je i funkce, která umožňuje nastavit displej buď na sever nebo tak, že se obrazovka neustále natáčí aktuálním kurzem nahoru. Toto zobrazení je neocenitelné v automobilu, hned vidíte, kam jedete i kam zahnout.

Klepněte pro větší obrázek

Trojúhelník zobrazuje vaši aktuální polohu. Obrazovka vlevo je přetočena do svislé polohy.

Přístroj GPS toho umí opravdu hodně; jednotlivé funkce jsou skryty pod čtyřmi základními navigačními obrazovkami a jednou obrazovkou pro kompletní nastavení přístroje. Na jednotlivých navigačních stránkách najdete informace o stavu satelitů – z kolika chytám signál, jaká je jeho síla, vlastní mapu – lze ji zoomovat a různě posouvat, počítač na cesty – informace o čase stráveném na cestě, počtu ujetých kilometrů, nadmořské výšce, atd. a stránku s aktivní trasou. Na jednotlivých stránkách se dají pomocí tlačítek na pravé straně zobrazit a nastavit ještě další informace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Navigátor při vyhledávání satelitů. Navigátor s mapou na displeji. Bohužel signál je přijímán pouze ze dvou satelitů, takže poloho neodpovídá.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na navigátoru je zrovna zobrazena stránka s počítačem na cesty. Konektor pro připojení k počítači. (To červené je kolíček na prádlo držící gumovou krytku konektoru.)

Klepněte pro větší obrázek

Menu pro nastavení všech funkcí navigátoru.

Témata článku: Software, GPS, Navigace, Garmin, Dlouhá cesta, Aktualizace GPS zdarma, Oběžná dráha, GPS mapy, Družicový systém, Alpy, Feet, Podrobná mapa, Signál, Družice, GPS navigace, Stěžejní cíl, GPS Garmin, Clinton, Pravá ruka, Cesta, Silnice, Bill Clinton, Kolíček, Celá trasa, Podrobný stav


Určitě si přečtěte

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 125

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Microsoft pořád myslí i na odpůrce předplatného. Letos vydá Office 2021
Lukáš Václavík
Microsoft OfficeMicrosoft
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 36

David Polesný
VánoceNotebooky
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Jak najít hranice území obcí a okresů, abyste věděli, kde se můžete pohybovat
Filip KůželJakub Čížek
KoronavirusMapy

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní