Garmin Forerunner 220 a 620: běhání s čidly a čísly

[Vyzkoušeno] Zkusili jsme dvě elektronické „nositelnosti“ pro vyznavače běhu. Mají GPS, Bluetooth, HR, čidla pohybu a jedna i Wi-Fi. Seznamte se s hodinkami Forerunner.
Kapitoly článku

Pokud se rozhlížíte, jakou novodobou elektroniku byste si přichytili na zápěstí, netřeba se zaměřovat jen na novinky rodící se jako doplňky chytrých mobilů. Obzvlášť, když rádi sportujete a hodinky byste chtěli používat při zaznamenávání sportovních aktivit. Současné chytré hodinky mají zatím slabou podporu aplikací, omezené funkce, slabou výdrž a musí mít pořád nablízku telefon. Zkusili jsme proto řešení z druhé strany – sportovní hodinky s GPS Garmin Forerunner 220 a zároveň i vybavenější model 620.

Forerunnery - 01.JPG Forerunnery - 03.JPGForerunnery - 04.JPG 
Hodinky to nejsou „chytré”, nelze do nich instalovat aplikace. Ale přesto zajímavé, třeba už jen z hlediska výbavy a technických parametrů.

Oba modely jsou novinkami pro letošní rok se zcela přepracovanou konstrukcí a designem oproti předchůdcům z řady Forerunner. Pokud starší modely neznáte, vůbec nevadí, máme tady zkrátka úplně nové hodinky s GPS, Bluetooth, dlouhou výdrží a lehce barevným displejem, který je u vyššího modelu i dotykový. Jsou určeny primárně pro ty, kteří rádi běhají.

Tenké a lehké až to překvapí

Forerunner 220Hodinky Garmin Forerunner 220 jsou řekněme „vyšší střední třídou“ v oblasti sportesterů s GPS. Mají všechny potřebné funkce, kvalitní zpracování a technickou výbavu na úrovni. Té dominuje přesný čip GPS, velký displej s doplňkovými barvami, čidlo pohybu a konektivita Bluetooth, která zajistí propojení s telefonem. Nabízí se v černé barvě s doplňkovou červenou, anebo v ženské variantě, kdy je základem bílá a doplňkovou fialová.

Forerunner 620Model Garmin Forerunner 620 má navíc dotykový displej, konektivitu Wi-Fi, pokročilejší funkce, širší možnosti zobrazení na displeji a je kompatibilní s novou verzí hrudního pásu, který kromě tepové frekvence umí měřit i vertikální oscilaci. Jsou nejlépe vybavenými a nejdražšími běžeckými hodinkami od Garminu. Nabízí se v černé s doplňkovou modrou, anebo v bílé s doplňkovou oranžovou barvou.

Teď už byste měli mít jasno, které jsou které a proč je testujeme zároveň – základ totiž mají identický. Tím je kruhové plastové tělo osazené kulatým jednopalcovým displejem. Je to klasicky řešené úsporné LCD s reflexní vrstvou a nevyžaduje tedy podsvícení. Zkrátka jako klasické monochromatické displeje. Tento však zvládne i barvy, byť vzhledem k technologii méně výrazné. Nechybí ani bílé podsvícení.

Po přečtení položky „barevný displej“ ve specifikaci může výsledek nepříjemně překvapit, není to zkrátka něco jako OLED v telefonech. Zobrazení je nicméně jemné a hlavně tu jde o čitelnost při denním světle bez podsvícení – a ta je prostě excelentní. Ze všech úhlů, i když bude pražit slunce, vždy hodnoty na displeji perfektně uvidíte.

Forerunner 220 - 01.JPGForerunner 220 - 02.JPGForerunner 220 - 03.JPG
Forerunner 220 - 04.JPGForerunner 220 - 05.JPGForerunner 220 - 06.JPG
Forerunner 220 - 07.JPGForerunner 220 - 08.JPGForerunner 220 - 09.JPG 
Garmin Forerunner 220: lehké běžecké hodinky s GPS, které na první pohled překvapí především svým displejem, perfektně čitelným za všech podmínek. K ovládání slouží pětice tlačítek po stranách. 

Další příjemnou vlastností obou hodinek je jejich subtilnost. Vzhledem k přítomnosti GPS, baterie s uspokojivou výdrží i vibračního motorku jsou tloušťka 12 mm a hmotnost 40 g velmi příjemné hodnoty. Hodinky lze pohodlně nosit denně jako běžné hodinky, nebudou na obtíž.

Výdrž na běh dostatečná, na turistiku stačit nemusí

Hodinky mohou fungovat ve dvou režimech – buď jako běžné hodinky, kdy prostě zobrazují jen čas, anebo jako sportester s GPS pro běžce. V prvním případě mají minimální spotřebu energie a vydrží dle výrobce až šest týdnů bez nabíječky. Tolik času na ověření jsem neměl, ale model 220 jsem dva týdny nechat ležet mohl a ukázalo se, že indikátor baterie poklesl jen o čtvrtinu. Těm šesti týdnům bych tedy věřil. Při aktivní GPS udává výrobce výdrž až 10 hodin. Na jeden zátah jsem toto nezměřil, ale dílčí součty aktivit překročily osm hodin.

Forerunner 620 - 02.JPG Forerunner 620 - 03.JPG Forerunner 620 - 11.JPG
Forerunner 620 - 01.JPG Forerunner 620 - 08.JPG Forerunner 620 - 09.JPGForerunner 620 - 10.JPG Forerunner 620 - 04.JPG Forerunner 620 - 07.JPG 
Garmin Forerunner 620: Displej dostal dotykové schopnosti, čtveřice tlačítek po stranách ale přesto zůstala. Také tento model se prodává v setu s hrudním pásem.

Jiný režim práce hodinky bohužel neumí. Nejsou tak univerzální, jako například před týdnem testovaný konkurent Suunto Ambit 2, nebo novinka z vlastní stáje Garmin Fenix 2 (aktuálně testujeme). Měří jen běh. Nemůžete si proto nastavit vhodnější zobrazení na displeji pro jinou aktivitu, anebo snížit četnost záznamu GPS pro turistiku a tím prodloužit výdrž. Celodenní túru od východu do západu slunce Forerunnery nezměří, na to nicméně nejsou primárně určeny.

Nabíjení probíhá přes kolébku, do které hodinky zapadnou. V případě vyššího modelu 620 magneticky, nižší model 220 má mechanickou západku. I tak je to ale řešení daleko pohodlnější než se trefovat do kontaktů kleštičkami, jak se to provádělo dříve. Nabíjet lze z USB konektoru počítače či libovolné USB nabíječky, v balení hodinek žádná nabíječka není. Kolébka pochopitelně slouží také jako datové spojení s počítačem.

Forerunner 220 - 12.JPG Forerunner 220 - 13.JPG 
Forerunner 620 - 12.JPG Forerunner 620 - 13.JPG 
Nabíjení se liší - nižší model má mechanickou západku do nabíječky, vyšší model do své kolébky vklouzne s magnetickou pomocí

Co umí ukázat displej

Údajů, které jsou schopny hodinky zobrazit, je opravdu dost. Tempo aktuální, průměrné, jednoho kola, různé vyjádření vzdálenosti, časů, srdeční tep, kadence… jak to všechno dostat na displej? Vyberete si. Nižší model nabízí dvě konfigurovatelné obrazovky a k tomu dvě doplňkové, vyšší model dvakrát tolik. Mezi jednotlivými obrazovkami se pak můžete přepínat – tlačítky u modelu 220, dotykem displeje u 620 anebo automaticky, což umí oba.

Konfigurovatelné obrazovky umožní osázet displej zvolenými hodnotami. Opět tu máme softwarové omezení u levnějšího modelu, která nabídne maximálně tři položky na displeji, dražší zvládne čtyři. Je to ale skoro zbytečné – praxe totiž ukázala, že za běhu lze pohodlně přečíst zobrazení se dvěma údaji na displeji, jinak je písmo už docela malé, a když se ruka nemálo třese, čtení je obtížné. 

Co má 620 navíc oproti 220

  • Dotykový displej
  • Wi-Fi
  • Podporu čidla vertikální oscilace
  • Více informací o dynamice běhu
  • Více obrazovek
  • Funkci virtuálního partnera
  • Výpočet VO2 Max
  • Správu regenerace organismu

Se dvěma konfigurovatelnými obrazovkami u modelu 220 tak můžete narazit na obtěžující omezení, že neuvidíte všechny hodnoty, které byste při běhu chtěli znát. Naštěstí tepové frekvence a aktuální HR zóna se zobrazuje na další pevně dané obrazovce a rovněž čas. To u 620 se můžete více vyřádit a k tomu dostanete ještě další předdefinované obrazovky – pro funkci virtuálního partnera a dynamiky běhu. Nicméně počet obrazovek může naopak klidně omezit jen na jednu…

Dále v nastavení můžete aktivovat automatickou pauzu při zastavení nebo automatické započítání kola v nastaveném intervalu. Hodí se nastavit 1 km a pak vám každý kilometr hodinky pípnou a ukážou přes celý displej čas na kilometr. A když už jsme u toho pípání, hodinky umí i vibrovat.

Forerunner 220 - 14.JPGForerunner 220 - 15.JPGForerunner 220 - 16.JPGForerunner 220 - 17.JPG
Forerunner 220 - 18.JPGForerunner 220 - 19.JPGForerunner 220 - 20.JPGForerunner 220 - 21.JPG 
Ukázka ovládání a zobrazení na displeji u hodinek Forerunner 220. Více ale uvidíte na videu výše.

Přímo v hodinkách můžete procházet historii záznamů, rekordy, zvolit si z tréninků nebo vytvořit jednoduchý intervalový trénink, jsou zde i alarmy při překročení zvolených prahových hodnot… V menu budete mít chvíli co objevovat. Naštěstí se v něm orientuje docela dobře, jen s dotykovým ovládáním u vyššího modelu jsem zpočátku trochu bojoval. Chce to zvyk. Ovšem zejména při konfiguraci obrazovek jsem s láskou vzpomínal na konkurenční Suunto, které má nastavení hodinek řešeno pohodlněji skrze počítač.

Forerunner 620 - 14.JPGForerunner 620 - 34.JPGForerunner 620 - 15.JPGForerunner 620 - 16.JPGForerunner 620 - 17.JPG 
Forerunner 620 - 18.JPGForerunner 620 - 20.JPGForerunner 620 - 21.JPGForerunner 620 - 22.JPGForerunner 620 - 23.JPG 
Hodiny ve světlé či tmavém motivu, záměk klávesnice a ukázka menu.
Forerunner 620 - 30.JPGForerunner 620 - 28.JPGForerunner 620 - 29.JPG Forerunner 620 - 31.JPGForerunner 620 - 32.JPG 
V průběhu aktivity můžete mít na dispeji jedno až čtyři čísla, nebo speciální zobrazení. Co si nastavíte...

 

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,