Garderoba pro geeky: konec hloupého offline oblečení

Správný geek by v roce 2015 neměl nosit obyčejné oblečení bez jakékoliv konektivity. Alespoň některé části oděvu by měly komunikovat se smartphonem a obsahovat konektor microUSB.

Na letošním veletrhu CES, jsme se mohli přesvědčit, že trend nositelností je stále silnější. A zatímco před rokem jsme si pod tímto pojmem představovali maximálně chytré hodinky a brýle od Googlu, dnes se segment nazývaný jako internet věcí (Internet of Things) rozrostl o stovky nových typů nejpodivnějších zařízení. Včetně oblečení.

Úsporné komunikační technologie a dostupné senzory, jejichž výrobní cena se pohybuje v řádech jednotek dolarů dávají vzniknout někdy až absurdním produktům, u nichž se jen těžko hledá způsob využití. Někde na půli cesty zůstává chytré oblečení. Zkusili jsme najít kompletní sadu oděvů, v němž by nefiguroval ani jeden kus ošacení, který neumí komunikovat se smartphonem.

Hned na začátek však musíme upozornit technologické nadšence štítící se sportu, že se většina tohoto oblečení bude točit právě kolem pohybu.

OMsignal Biometric

Vývojáři z OM Vision mají na svědomí triko, které plní podobnou funkci, jako moderní sportovní pásy pro snímání životních funkcí. Základem je samozřejmě analýza srdečního tepu, kterou dnes najdeme i v nejednom smartphonu nebo jako součást chytrých hodinek.

Běžný hrudní pás si však tak dobře neporadí s analýzou dechu. Protože se jedná o sportovní upnuté triko, lze dobře měřit nejen frekvenci dýchání.

Triko komunikuje se smartphonem či tabletem pomocí Bluetooth 4.0, k čemuž je vybaveno malým komunikačním modulem. Ten však ukrývá i akcelerometr, který umožňuje měřit další hodnoty – počet kroků. Ze všech naměřených údajů potom aplikace dostupná pro iOS i Android dokáže určit kvalitu tréninku ať už se jedná o běh nebo dřinu v posilovně. Triko OMsignal stojí 249 dolarů.

Klepněte pro větší obrázek
OMsignal Biometric

Belty

Ani tak obyčejná součást oděvu, jako je opasek, se nevyhnula přerodu chytré oblečení. Pochází z Francie a na veletrhu CES byl představen prototyp. Finální verze se však bude lišit jen minimálně.

Chytrost opasku spočívá v senzorech snímajících to, jak se rozpíná doplněné o akcelerometr a gyroskop. Podle výrobce jde o jeden z nejlepších způsobů, jak se udržet ve formě. Jakékoliv přejedení se prý na opasku hned promítne. Ten samozřejmě komunikuje se smartphonem a připravenou aplikací, kam se zanáší všechna získaná data.

Nebude se však jednat o žádný lehký kousek plastu. Kovová přezka totiž obsahuje miniaturní motorky, které se starají o povolování a utahování opasku. Výrobce zatím nesdělil konečnu cenu.

Klepněte pro větší obrázek
Belty (zdroj: mashable.com)

Glagla

Za exotickým názvem se ukrývá exotická obuv. Na první pohled lze jen těžko rozeznat od běžných bot, netradiční schopnosti napoví až symbol konektivity Bluetooth.

Boty Glagla jsou totiž vybaveny vložkou, která nabízí vyhřívání boty a to hned v několika oddělených segmentech. V aplikaci lze potom vybírat právě to, jakou intenzitou a kde má být chodidlo vyhříváno.

Zároveň je však Glagla i sportovní pomůckou. Protože je bota dostatečně velký kus materiálu, do které se nějaký ten senzor navíc vejde, výrobce přidal krokoměr a také barometr pro změření nastoupených metrů. Cílovými uživateli jsou tak především turisté.  Akumulátor prý vydrží boty vyhřívat až devět hodin, po kterých je třeba připojení ke zdroji energie pomocí microUSB a tříhodinové dobíjení.

Lifebeam Hat

Pokud nechcete pro měření tepu používat utažený hrudní pás nebo triko OMsignal, alternativou může být kšiltovka. Ta od společnosti Lifebeam totiž obsahuje optický senzor srdečního tepu a jak jinak – krokoměr.

Kšiltovka dokáže s uživatelem komunikovat kromě mobilní aplikace i pomocí zvukových signálů a také LED diody umístěné v kšiltu a tedy zorném poli běžce. Pomocí barev tak může signalizovat třeba aktuální zóny srdečního tepu, které jsou pro nejednoho vášnivého sportovce důležitým údajem.

Za zmínku stojí i komunikační modul, které zvládá nejen standardní Bluetooth. Lifebeam totiž do čepky zabudoval i možnost komunikovat pomocí bezdrátového standardu ANT+, který je využíván třeba cyklopočítači a dalšími sportovními krabičkami. Cena takové kšiltovky je 100 dolarů.

Klepněte pro větší obrázek
Lifebeam Hat

Myontec Mbody

Vítanou změnou jsou šortky Myontec, které kupodivu srdeční tep neměří. Ostatně hýždě asi nejsou tou ideální oblastí k takové analýze. Zato však umí analyzovat využívání svalstva spodních končetin a hlídat sportovce před jejich přetěžováním. Při běhu a chůzi dokáží analyzovat správné držení těla a upozornit třeba na špatnou techniku pohybu.

Data ze senzorů jsou ukládána pětadvacetkrát za minutu a dodávaný modul tak musí mít i ne úplně zanedbatelnou interní paměť. V offline režimu bez připojení k telefonu totiž dokáže uchovat data za posledních šest hodin. Vestavěný akumulátor vydrží pracovat až dvanáct hodin. Cenovka finských šortek není úplně lidová, přijdou na 820 eur.

Klepněte pro větší obrázek
Myontec Mbody

Phorce Pro

A abychom potěšili i nesportovce, vybrali jsme vhodnou brašnu pro geeky. Obsahuje vestavěný akumulátor, který slouží pro nabíjení notebooků, smartphonů a tabletů na cestách. A kapacita rozhodně není malá, v této verzi má hodnotu 26 000 mAh. Mimo jiné to znamená, že iPhone 5S dokáže nabít čtrnáctkrát. V útrobách brašny najdete celkem trojici USB zásuvek a pro nabíjení notebooků nechybí speciální kabel s mnoha dodávanými konektory.

A co by to bylo za hi-tech tašku kdyby neměla aplikaci pro smartphone. Ta dokáže zobrazit zbývající kapacitu akumulátoru a počet možných dobití vašich zařízení.

Klepněte pro větší obrázek
Phorce Pro
Diskuze (14) Další článek: Prohlédněte si zdrojový kód BASICu pro 6502, který psal i Bill Gates

Témata článku: Technologie, Bulvár a vtípky, Motorky, Nositelnosti, Bezdrátové nabíjení, Offline režim, Naměřený údaj, Miniaturní modul, iPhone 5S, Vyhřívání, Komunikační technologie, Zvukový signál, Trénink paměti, Speciální kabel, Kšiltovka, Běžný smartphone, Výrobní cena, Chytrost, MicroUSB, Aplikace pro chytré hodinky, Vestavěný akumulátor, Srdeční tep, Nejlepší způsob, Sportovec, Chytrá hodina, Ultralehké notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 74

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 93

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 72


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize