Operační systémy | Čína | Huawei

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

  • Huawei se loni dostal do křížku s USA
  • Začal to proto zkoušet s konkurenčním operačním systémem
  • Jmenuje se Deepin a před pár dny se dočkal nové verze

Loňský spor mezi USA a Huaweiem, který vlastně trvá dodnes, otevřel otázku technologické soběstačnosti. Tedy zdali by se dnes ryze čínská společnost zcela obešla bez amerických technologií, respektive technologií chráněnými americkými patenty.

Začalo se spekulovat o vývoji vlastních procesorů na bázi RISC-V, operačního systému pro mobilní telefony a o nasazení některého ze svobodných linuxových systémů na laptopy. Zkraje loňského podzimu si to Huawei skutečně vyzkoušel se speciální edicí laptopu MateBook 13/14, v jehož nitru byl namísto Windows operační systém Deepin.

Deepin = Debian + DDE

Cože? Co je to Deepin? Inu, jedna z mnoha desítek linuxových distribucí, která se zrodila na základech legendárního Debianu, avšak nahradila obvyklé grafické desktopy vlastním DDE – Deepin Desktop Environment. Co je však zdaleka nejdůležitější, Deepin Linux je čínský!

Byť jsme o exotických a do posledního detailů vypiplaných grafických linuxech psali už mnohokrát – za zmínku stojí především Elementary OS a Zorin, distribuci zpoza Velkého čínského firewallu jsme tu ještě neměli, a tak se na ni dnes podíváme v komentované galerii.

Byť přívlastek „čínský“ dodává zdánlivou exotičnost, rozhodně to neznamená, že na vás po zdárné instalaci vybafne desktop s tapetou Mao Ce-tunga a předinstalované Baidu. Deepin je ve své podstatě moderní distribuce jako jakákoliv jiná, která by stejně tak mohla vzniknout v Berlíně nebo L.A.

Hezký Linux podle Číny

Jejím hlavním lákadlem je přitom (alespoň podle autorů) vymazlený grafický desktop včetně vlastních aplikací pro všechny základní úkony. Nechybí tedy důraz na detaily grafických prvků, samozřejmostí jsou také nejrůznější zvuky, které už nejsou tak časté, a tak není divu, že se pomalu na scéně objevují i remixy dalších velkých distribucí, které nabízejí DDE namísto tradičního KDE, Gnome apod. Jedním z nich je třeba Ubuntu DDE.

Autoři doslova před pár dny představili dlouho očekávanou betaverzi Deepin Linux 20 Beta, který přináší opět poměrně výrazně přepracované rozhraní, a tak si ho ukážeme v komentované galerii. Pro jistotu jsme jej ale nakonec přesto nainstalovali jen do virtuálního prostředí VirtualBoxu. U Číny totiž nikdy nemáte jistotu, jak to s tím spywarem opravdu je.

Diskuze (46) Další článek: Apple, OnePlus a Honor vytasili jarní esa. Premiéry pokračují hned příští týden

Témata článku: Software, Windows, Linux, Operační systémy, Čína, Huawei, USA, Open source, Debian, Baidu, Deepin, VirtualBoxu, Distribuce, Galerie, Elementary OS, Laptop, Berlín, Operační systém, Křížek, Mao Ce-tunga, Zorin


Určitě si přečtěte

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 43

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 68

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači