Funkční OLED Optimus na videu z výstavy v New Yorku

Ač je to k neuvěření, do završení vývoje klávesnice, u níž popisky nahradily malé displeje, zbývá jen krůček.

Nekonečný příběh projektu klávesnice Optimus Maximus s OLED displeji, který je na našich stránkách dobře zmapovaný, spěje snad konečně ke zdárnému završení. Co se od minulého článku změnilo?

Finišují návrhy potisku obalu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Část fiktivního mapování kláves měla dokládat možnosti klávesnice.

Klepněte pro větší obrázek 

Na konečné podobě balení nejspíš vykrystalizovala do uskupení čtyř znaků na spodní straně krabice.

Klepněte pro větší obrázek 

A ladí se i tvar polystyrenů. U dvoupatrové krabice přibudou prolisy na ruce, v balení první várky bude v přepážkách nahoře krom příslušenství v podobě kláves, pinzety, kabeláže a napájecího zdroje (ano, klávesnice má mít samostatné napájení), několik rezervních kláves s displejem jen pro případ, že by něco nefungovalo tak, jak má.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Designéři si hrají i s detaily, jako je „pinzeta“ pro výměnu kláves. Plánované levnější modely klávesnic, které nebudou mít všechny klávesy vybavené displejem, by mělo být možné displeji dovybavit, a k vyloupávání kláves má posloužit právě toto zařízení. Konečná podoba je na posledním obrázku napravo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Intenzivně se pracuje na ovladačích a příslušné aplikaci, která má sloužit k programování profilů. Čtvery brýle ukazují, jak se vyvíjela ikonka pro nastavení jasu displejů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Informace, že deska s plošným spojem dostane černou barvu, není zase tak podstatná – to většinou zajímá majitele skříní „s oknem“ u základních desek či grafických karet. Majitel „Optimusky“ ji uvidí jen při výměně kláves nebo čištění.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Koncem října otevíralo studio prodejnu v Moskvě, a při té příležitosti se prototypy Optimus Maximus poprvé ukázaly široké veřejnosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 

Pátého listopadu se Artěmij Lebedev vrátil z továrny na displeje v Tchajwanu s několika novinkami. První várka těchto klávesnic už je kompletně vyprodaná, k zahájení prvních dodávek má dojít v prosinci a v závislosti na rychlosti produkce bude dál probíhat i v průběhu ledna. Další várka by měla být připravená v průběhu února 2008.

První verze klávesnice ještě budou mít oproti všem plánovaným vlastnostem nějaká omezení, další vlastnosti ale budou přibývat s pravidelnými měsíčními aktualizacemi firmwaru.

Každou chvíli by mělo studio představit další odlehčené varianty klávesnic Optimus, u nichž by se měla omezení týkat především počtu kláves s displejem a jejich cena by měla být někde pod pěti sty a pod tisícem dolarů. Oficiální zahájení prodeje levnějších verzí má přijít v průběhu příštího roku.

Čtveřice obrázků demonstruje čtyři rozličná rozložení – první barevné je pro děti (písmena prý mohou nahradit obrázky – namísto „A“ jablko, namísto „B“ včela… ne, nezbláznili jsme se, pochopitelně to má být podle anglického „apple“ a  „bee“ atd. Rozsypaný čaj na druhém obrázku je japonština a přeřazovače pro počítače od Apple, ze třetí sady možná poznáte nástroje Photoshopu a na čtvrtém obrázku je ruská klávesnice s azbukou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Další štace funkčních prototypů po předváděčce v Moskvě je za oceánem ve Wired Store v New Yorku. Objevila se tam nejspíš na revanž za to, že magazín Wired News umístil klávesnici Optimus do žebříčku Vaporware roku 2006. Art Lebedev předvádí dva prototypy s bílou a černou barvou plastů a potiskem v inverzní barvě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

A následují fotografie a video přímo z prezentace tak, jak se objevily v článku na serveru Gizmodo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Další galerii fotografií z této prezentace najdete na serveru Engadget.

Zdroj: Optimus blog, Gizmodo

Diskuze (28) Další článek: Poklad na stříbrném jezeře

Témata článku: Video, Apple, OLED, Fun, Ruská klávesnice, Maximus, Optimus, Magazín wired, Ruská klávesnice s azbukou, Polystyrén, Měsíční aktualizace, OLE, Nekonečný příběh, Lávka, Scala, Samostatné napájení, Včela, Undefined, Vid, New