Fujitsu Siemens Lifebook P1510 – miniaturní Tablet PC Convertible

Lifebook P1510 patří mezi nejzajímavější mininotebooky na českém trhu a právem si zaslouží podrobnou recenzi. Miniaturní notebook nevšedních parametrů je nejen špičkovým technologickým dílem, ale zároveň může velmi dobře posloužit k mnoha různým účelům.

Lifebook P1510 společnosti Fujitsu Siemens Computers nepřímo navazuje na původní modelovou řadu Lifebook B Series s pasivním dotykovým displejem. Tato řada se však na českém a evropském trhu již delší dobu neprodává. Lifebook P1510 jde ale ještě mnohem dál ohledně rozměrů i hmotnosti, která činí se standardní baterií pouhých 990 gramů.

Konstrukce mininotebooku

Konstrukčními prvky a stavebním materiálem prakticky u všech profesionálních mininotebooků je v současně době převážně hořčíková či jiná speciální slitina, doplněná plastovými díly. Skořepina šasi Lifebooku P1510 je tvořena právě zmíněnou slitinou magnézia, díky čemuž má notebook dostatečnou tuhost a pevnost. Na magneziové tělo notebooku jsou šikovně „přidělány“ plastové krytky, plastová je pochopitelně i klávesnice.

Rozměry Lifebooku P1510 jsou 23,2 x 16,7 x 3,4-3,7 cm. Jedná se tedy o zřejmě nejmenší plnohodnotný mininotebook s Windows na českém a zřejmě i celoevropském trhu. Hmotnost těsně pod jeden kilogram je opravdu velmi nízká a zahrnuje tříčlánkovou li-ion baterii s kapacitou 2600 mAh.

Přikoupit lze rovněž velkou baterii s dvojnásobnou kapacitou, kterou jsem ale neměl při recenzi k dispozici. Baterie je možná trochu nezvykle umístěna na přední straně notebooku, kde pak v případě baterky s dvojnásobnou kapacitou přečnívá. Funguje pak de facto jako jakási prodloužená podložka pro zápěstí a dlaně při psaní.

Displej notebooku je připevněný na otočném kloubu, stejně jako u všech klasických Tablet PC „convertible“, s vlastní klávesnicí. Vzhledem k malým rozměrům celého notebooku je kloub dostatečně robustní a displej se nijak „nevrklá“ ani netřese při používání klávesnice.

Během zhruba dvou až tří sekund lze displej pohodlně otočit a přiklopit vnější stranou ke klávesnici. Tím se z Lifebooku P1510 stává lehoučké Tablet PC s využitím například pro sběr dat v terénu, skladech nebo zkrátka pro jinou vhodnou práci. V módu Tablet PC přijdou vhod tlačítka pod displejem (mají na starost navigační funkce, simulaci klávesy Fn apod.), LED indikátory provozu pevného disku a baterie umístěné vedle tlačítka pro vypnutí či uspání notebooku.

Přiklopení displeje v módu notebooku i Tablet PC je vyřešeno pouze samotnou tuhostí mechanismu kloubu a gumovými zarážkami na čelní straně displeje. Displej notebooku není v zavřeném stavu ve vertikálním směru nijak dále fixován (tzn. není napevno přichycen žádným zámkovým mechanismem k šasi notebooku), pouze ve směru do stran funguje fixace v podobě plastového výlisku zapadajícího do drážky na šasi. Pracuje to perfektně a při otevírání či konverzi do módu Tablet PC není zapotřebí žádné prstové ekvilibristiky.

Kryt paměti je potažený umělou kůží (což byla specialita všech původních Lifebooků B Series). Přesto se ale některé spodní části Lifebooku P1510 včetně místa pro paměť a části vnitřku notebooku dost zahřívají (týká se to pevného disku a procesoru, stále běžících na maximální výkon). Pak přichází na řadu vestavěný větráček, který po pravdě není zrovna nejtišší.

Klepněte pro větší obrázek

Lifebook P1510 z horního pohledu

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Notebook je opravdu hodně malý, je to zkrátka takový sympatický prcek

Klepněte pro větší obrázek

Originální firemní fotografie Lifebooku P1510

Klepněte pro větší obrázek

Lifebook P1510 s baterií s dvojnásobnou kapacitou (firemní fotografie)

Procesor, harddisk, operační paměť a grafická karta

Srdcem „prcka“ P1510 je procesor Intel Pentium M 753 (jádro Dothan s 2 MB L2 cache, 400 MHz FSB) ve verzi ULV, tedy s velmi nízkou spotřebou. Nominální pracovní frekvence procesoru je 1,2 GHz a lze ji v rámci správy napájení snížit až na 600 MHz.

Klasický 2,5“ pevný disk se z hlediska úspory místa, spotřeby energie a zahřívání do notebooku nevešel. Proto má Lifebook P1510 relativně pomalý 1,8“ harddisk se 4200 ot./min.

K čipové sadě Intel 915GMS přísluší operační paměť typu DDR2 SDRAM, které může mít notebook až 1 GB. Paměť je snadno přístupná z Micro DIMM slotu na spodní straně Lifebooku.

Grafický čip je součástí čipsetu Intel 915GMS a využívá tedy sdílenou operační paměť notebooku. Výkon grafiky v oblasti 3D je zanedbatelný, u Lifebooku P1510 ale ostatně nic takového potřebovat nebudete. Grafický čip dokáže vyprodukovat na externím monitoru rozlišení až 1600 x 1200 bodů v 16,7 mil. barev s obnovovací frekvencí 85 Hz. Grafický čip navíc umí částečně snížit svoji spotřebu, což je u notebooku samozřejmě dost důležité.

Klepněte pro větší obrázek

Detail spodní strany notebooku, kryt paměti je potažen umělou kůží

Displej

TFT displej Lifebooku P1510 je širokoúhlý, subjektivně dost kvalitní a má vysoký stupeň regulace podsvícení. Použita je technologie pasivního digitizéru, tzn. dotykovou vrstvu lze ovládat nejen s dodávaným perem, ale též prstem či jiným vhodným nástrojem. Úhlopříčka displeje je pouze 8,9 palce (cca 22,6 cm) při rozlišení 1024 x 600 bodů, což je na tak malý displej až dost, a veškerá grafika a text tedy působí velmi „jemným“ dojmem.

Písmenka a ovládací grafické prvky Windows jsou rovněž velmi malé, ale samozřejmě není problém si je podle potřeby zvětšit. Díky dotykové vrstvě má displej o trochu větší odlesky, poměrně vysoký stupeň podsvícení ale tuto vlastnost úspěšně eliminuje.

Dodávané ovládací pero je kompletně schováno na pravé straně notebooku a lze ho snadno vyjmout stisknutím vrchní části pera. Pero je plastové s pružným hrotem, který efektivně brání poškození displeje při práci. Bohužel i celé pero je také dost pružné, což sice částečně brání jeho zlomení v ruce, ale přece jen to nemusí vyhovovat každému. Náhradní pero jsem u zapůjčeného notebooku nenašel, v případě nutnosti ho ale lze dokoupit zvlášť.

K ovládání displeje například v kanceláři je samozřejmě možné použít i jiné vhodné pero se silnějším tělem, nebo můžete připojit myš na jeden z portů USB. Případně lze dokoupit plnohodnotný replikátor portů a využít tak všech jeho výhod při práci v kanceláři.

Pero nemá mimo hrotu žádné druhé tlačítko, funkci pravého tlačítka myši tedy zajišťují dodávané ovladače a také operační systém Windows XP Tablet PC Edition. Funguje to podobně jako u různých PDA – déletrvající klik pera na displej vyvolá buď kontextové menu, nebo aktivuje jinou funkci přiřazenou k pravému tlačítku myši. Stejnou funkci může mít i zvolené tlačítko klávesnice.

Klepněte pro větší obrázek

Přeměnu na klasické Tablet PC lze zvládnout za pár sekund

Klepněte pro větší obrázek

Nyní je z Lifebooku P1510 běžné Tablet PC se vším všudy

Klepněte pro větší obrázek

Detail ovládacích prvků displeje

Klávesnice a polohovací zařízení

O klávesnici nelze říci nic víc, než že je díky miniaturním rozměrům Lifebook P1510 také dost malá. Přesto nemohu prohlásit, že by se na ní psalo nějak špatně, deseti prsty to ale moc nejde. Vůči běžné klávesnici jsou tlačítka rozměrově o mnoho menší, takže určitě nebudou vyhovovat lidem s tlustšími prsty.

Popisky klávesnice, to je stále stejná klasika prakticky všech Lifebooků – žádné laserem vypálené plastické popisky ani samolepky, nýbrž tenoučká vrstva barvy bez další povrchové úpravy (lak, fólie apod.). Odolnost popisků kláves nelze během zápůjční doby recenze odhadnout, takže zjevně bude platit totéž co u všech ostatních Lifebooků B Series a dalších Lifebooků. Popisky často frekventovaných kláves se zřejmě postupně začnou otěrem umazávat.

Rozložení kláves je vcelku standardní, na rozdíl od původních Lifebooků B Series ale Lifebook P1510 má jinak umístěné některé speciální klávesy – například pravou horní klávesou není Delete, nýbrž klávesa Pause. Potěší velký Enter (u české klávesnice) i relativně velké funkční klávesy, slušně velká je i klávesa Backspace. Stisk kláves je velmi jemný s mírným klapnutím, zdvih kláves činí 2 mm.

Polohovacím zařízením u Lifebooku P1510 je starý známý trackpoint alias quickpoint alias touchstick, integrovaný do klávesnice. Touchpad se před klávesnici totiž pochopitelně nevešel a je to dobře. Touchstick se ovládá docela pohodlně. Vzhledem k jeho miniaturním rozměrům ale opět platí, že máte-li tlustší prsty, budete muset asi trochu laborovat s nastavením rychlosti pohybu kurzoru a tím i celé citlivosti touchsticku. Před klávesnicí jsou dvě tlačítka pro levou a pravou myš a ještě třetí středové tlačítko pro pohodlný posuv obsahu libovolných dokumentů, bez nutnosti používat běžné scrollovací lišty.

Klepněte pro větší obrázek

Detail klávesnice a polohovacího zařízení

Rozhraní a periferie

Na samotném těle Lifebooku P1510 najdeme dva porty USB, výstup na externí monitor, vstupy konektorů pro 56K modem, 10/100 Mbit LAN kartu (RealTek), výstup na sluchátka a vstup pro externí mikrofon. Samozřejmostí je též integrovaný mikrofon pro ovládání Windows XP Tablet PC Edition, diktování poznámek apod. Slot pro karty typu PC Card, respektive PCMCIA, u Lifebooku P1510 nenajdeme. Místo něj má notebook nezávislé sloty pro karty Compact Flash typu II a Secure Digital. Některé porty a rozhraní mají krytky proti eventuálním nečistotám.

Součástí notebooku je i (dost velký) replikátor portů fungující současně jako jakási velká dokovací stanice, do které se Lifebook P1510 jednoduše zaklapne. Replikátor portů bohužel nemá nic navíc než samotný notebook (dva porty USB V2.0, VGA výstup na externí monitor, napájení a konektor pro síť ethernet). Slouží tak pouze k jednodušší manipulaci s notebookem samotným a ke zvýšení pohodlí uživatele v kanceláři či doma, kde stačí pouze k připojení všech periferií notebook do replikátoru vložit a při odchodu zase vyjmout.

Komunikační funkce Lifebooku P1510 dále zastupuje vestavěná 54 Mbit WiFi karta a rovněž integrované rozhraní Bluetooth V1.2. Infraport notebook bohužel nemá, stejně jako rozhraní FireWire.

Na recenzi dorazila i externí mechanika DVD+/-RW, která ale není ve standardním příslušenství. Mechanika je snadno přenosná a má vlastní akumulátor (NiMH s kapacitou 700 mAh), zaručující několikahodinový provoz nezávislý na zdroji energie notebooku. Připojit lze samozřejmě i externí AC adaptér, které je nedílnou součástí dodávky mechaniky, jako například software pro vypalování.

Klepněte pro větší obrázek

Různé pohledy na Lifebook P1510 a replikátor portů

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Externí přenosná DVD+/-RW mechanika má vlastní akumulátor

Zvuk a multimédia

O zvukový výstup se u Lifebooku P1510 stará čip RealTek, kterého lze pomocí ovladačů naučit různým efektům. U jednoho interního mono reproduktoru (malinkého stejně jako celý notebook, ale s překvapivě velkou hlasitostí) je to ale de facto jedno, neboť kvalita zvuku vyluzovaného reproduktorem je velmi nízká. Nastavení zvukového výstupu má větší smysl pouze u sluchátek, i tak ale s žádnou převratnou kvalitou nepočítejte.

Pro účely multimediálních produkcí je Lifebook P1510 použitelný pouze s externím monitorem nebo vhodným projektorem. Pro zpracování videa (byť třeba i v nouzi) z FireWire zdroje (DV kamkordér apod.) budete potřebovat externí FireWire2USB konvertor. Jak už bylo řečeno, Lifebook P1510 nemá žádné vestavěné rozhraní FireWire a FireWire PCMCIA kartu použít nelze. Televizní výstup u Lifebooku P1510 taktéž nenajdeme a není ani na replikátoru portů, jako to mají například některé notebooky Acer. Ovšem, kdo by si kupoval tento notebook kvůli multimédiím?

Bezpečnostní funkce

Stále více notebooků všech kategorií má integrovaný snímač otisku prstů a Lifebook P1510 není v tomto směru žádnou výjimkou. Snímač je umístěný v levé části displeje a můžete s jeho pomocí pohodlně zabezpečit celý notebook, přihlášením do Windows počínaje a přístupem k datům konče. Snímač funguje pouze ve spolupráci se systémovým heslem.

Další běžné bezpečnostní funkce představuje systém hesel v BIOSu, což nelze v případě krádeže nebo chybného zadání hesla nijak obejít. Zejména v případě zaheslování pevného disku buďte na ztrátu hesla velmi opatrní. Software dodávaný s notebookem (DeskView 5.x/10.x klient, TPM kompatibilita aj.) zvládne i dálkovou správu systému a pochopitelně též identifikaci snímače otisku prstů.

Operační systém a software

S Lifebookem P1510 automaticky získáte předinstalovaný operační systém Windows XP Tablet PC Edition MUI. Na pevném disku jsou uložené různé jazykové verze včetně české lokalizace, kterou si volíte v případě obnovy systému z DVD mechaniky (přiloženo Recovery DVD s bitovým obrazem celé instalace). Česká lokalizace Windows XP Tablet PC Edition se bohužel netýká rozpoznávání ručně psaného písma, které funguje pouze pro angličtinu, němčinu a několik jiných jazyků.

Součástí bonusového programového vybavení notebooku je dále například backup nástroj Norton Ghost a grafický poznámkový blok Corel Grafigo, obojí bohužel v dost starých verzích. Za zmínku stojí ještě Microsoft OneNote 2003 a pochopitelně i běžné systémové ovladače a bezpečnostní aplikace. Ovladače lze pohodlně aktualizovat z internetu, webová aplikace si sama zjistí aktuální verze a nabídne příslušné drivery ke stažení.

Klepněte pro větší obrázek

Bonusové aplikace, různé ovladače a doplňkové utility

Testy

K samotným syntetickým benchmarkům se toho nedá moc říci. Standardní testy v PC Marku 2004 dopadly nad očekávání, tedy výborně. Výkon grafické karty a pevného disku je nízký až podprůměrný, ani jedno z toho ale nehraje u mininotebooku koncepce Lifebook P1510 žádnou roli. Notebook je zkrátka určený k úplně jiným věcem než k hraní her nebo neustálé práci s harddiskem.

Výkon čipové sady, procesoru Pentium M i operační paměti je zcela v rámci běžných průměrů (možná i malinko lepších průměrů), kterých dosahují podobné notebooky se stejným typem procesoru a čipsetu. Při práci v kancelářských aplikacích, prohlížení webů, čtení dokumentů a dalších běžných pracovních činnostech se rozhodně nesetkáte s žádnými výkonnostními prodlevami ztěžujícími práci. A to zpravidla ani při provozu na baterie u sníženého výkonu procesoru.

Výdrž na standardní tříčlánkovou baterii je dost slušná. Zvláště v režimu snížení spotřeby je výdrž vynikající a s velkou baterií automaticky vzrůstá na zhruba dvojnásobek.

Testovaná konfigurace

Lifebook P1510
Intel Pentium M 753 ULV (1,2 GHz, 2 MB L2 cache)
čipset Intel 915GMS, 512 MB DDR2 SDRAM
1,8“ 60 GB HD Toshiba MK6006GAH, 4200 ot./min.
grafická karta Intel Graphics Media Accelerator 900
(sdílená operační paměť)
Windows XP Tablet PC Edition

SiSoft Sandra Pro 2005

Klepněte pro větší obrázek

Přednosti i nevýhody

Lifebook P1510 má jasně dané přednosti, přičemž některé z nich mohou být současně považovány i za nevýhody. Daní za velmi malé rozměry a extrémně nízkou hmotnost je pochopitelně velmi malá klávesnice, která se na psaní delších textů v terénu moc nehodí. Malý je i displej a chudší je výbava různých portů a rozhraní, s tím je ale nutné počítat u většiny mininotebooků.

Testovaný Lifebook P1510 je svou koncepcí zřejmě někde na pomezí špičkové technologické „hračky“ (záměrně v uvozovkách, hračka to totiž v žádném případě není), velkého handheldu a běžného mininotebooku. Ovšem s otočným dotykovým displejem a při zachování většiny užitných vlastností notebooků s Windows.

Výkon notebooku je (většinou i s rezervou) zcela postačující pro všechny běžné kancelářské a systémové aplikace, které mohou navíc využívat ovládání prostřednictvím dotykového displeje. Velmi zajímavá je i výdrž na velkou baterii, která nijak podstatně nezvýší hmotnost notebooku. Na hry ani na práci s grafikou se pochopitelně Lifebook P1510 vůbec nehodí. Zamrzí nepřítomnost rozhraní FireWire a možná i chybějící infraport, který ale rozhraní Bluetooth dokáže nahradit mnohem lépe.

Notebook poměrně jasně směřuje do oblasti všech skalních „ultramobilních“ uživatelů, kteří se nehodlají vláčet s těžkým notebookem a přitom chtějí být mobilní dostatečně dlouhou dobu. A využívat přitom jak WiFi připojení, tak i další v článku popsané užitné vlastnosti notebooku, jako je například již zmíněné pohodlné ovládání přes dotykový displej.

Doporučená koncová cena Lifebooku P1510 je 54 640 Kč bez DPH. Za tak miniaturní notebook se to může zdát hodně, a zdaleka ne každý ji bude ochoten zaplatit, nic mobilnějšího s „plnohodnotnými“ Windows ale na evropském trhu asi nenajdeme. V uvedené ceně je pevný disk s kapacitou 60 GB, 512 MB DDR2 SDRAM, standardní akumulátor, česká klávesnice a Windows XP Tablet PC Edition MUI.

Naměřené výsledky
3DMark 2001 3987 3DMarks
3DMark 2003 875 3DMarks
3DMark 2005 210 3DMarks
PCMark 2004 2237 PCMarks
Výdrž na baterie (standardní baterie 2600 mAh)
Power management nastavený na maximální
výkon procesoru, jas displeje na maximum,
pevný disk stále v provozu
1 hodina 16 minut
Power management nastavený na nejvyšší
úsporu energie, jas displeje snížený o několik
stupňů, pevný disk v občasném provozu
3 hodiny 22 minut
Průměrný "běžný" provoz v praxi cca 2 hodiny

Lifebook P1510
procesor Intel Pentium M 753 ULV, 1,2 GHz, 2 MB L2 cache
čipová sada Intel 915 GMS
paměť 1× 512 MB DDR2 533 (microDIMM)
pevný disk 60 GB, 4 200 ot./min, 8 MB cache, 1,8“
displej 8,9" TFT WSVGA, 1024 × 600 bodů, pasivní digitizér (lze ovládat i prstem)
grafika Intel GMA900 integrovaná, 8–128 MB sdílené operační paměti
zvuk integrovaný Realtek ALC203
komunikace RealTek 8100C 100 Mbit (LAN),
Intel PRO/Wireless 2915 802.11a/b/g (Wi-Fi),
Bluetooth V1.2, modem
mechaniky volitelná externí DVD+/-RW mechanika
(USB 2.0, NiMH akumulátor 700 mAh, ACD adaptér + napájení z USB)
porty a rozhraní 2× USB 2.0, 1× VGA, 1× RJ-45, 1× RJ-11, výstup na sluchátka,
vestavěný mikrofon, vstup pro externí mikrofon, čtečka karet SD,
čtečka karet CF typ II, 1× konektor port replikátoru
rozměry (v × š × h) 35–37 × 232 × 167 mm
hmotnost 0,99 kg se standardní baterií
baterie Li-Ion 10,8 V, 2 600 mAh, volitelně velká baterie 5200 mAh
příslušenství adaptér, kabel k modemu + adaptéry pro různé krajiny,
port replikátor (jedna z konfigurací)
software MS Windows XP Tablet PC Edition 2005 MUI (EN + CZ)
cena bez DPH 54 640 Kč bez DPH
záruka 3 roky
zapůjčeno Fujitsu-Siemens Computers

Diskuze (16) Další článek: Jiří Devát končí ve funkci ředitele Microsoftu

Témata článku: Software, Windows, Fujitsu, Libovolný dokument, Pero, USB klávesnice, Notebooky malé, PC klávesnice, Klávesa, Realtek, Integrovaný snímač, Firewire, DDR2, Tab, Běžný notebook, Standardní test, Peru, Mikrofony k pc, Externí disk, Porta, Běžná klávesa, Tablety, Klávesnice k tabletu, Displej, Dotykový displej

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší