Fujitsu Siemens Lifebook E8420: když si připlatíte

Otestovali jsme výkonný notebook Fujistsu Siemens Computers Lifebook E8420 s Centrinem 2, rychlým diskem, grafickou kartou nVidia a displejem s vysokým WSXGA+ rozlišením.

Notebooky určené pro firemní sféru mají svá specifika. Jedním zpravidla bývá vyšší cena, za kterou ale dostanete vyšší kvalitu zpracování, doplňkovou výbavu a nadstandardní záruční podmínky. Při dostatečně dimenzovaném výkonu pak máte zaručeno pět let bezstarostného života s notebookem, na který si dokonale zvyknete. Dnes se na jeden takový podíváme podrobněji a můžete si srovnat, zda se příplatek oproti běžným patnáctipalcovým modelům vyplatí.

Pracujte a bavte se

Lefebook E8420 je plně vybaveným pracovním nástrojem pro náročného uživatele, který ocení třeba možnost využití replikátoru portů (4× USB, PS2, paralelní a sériový port, DVI, VGA, RJ45) včetně druhého zdroje pro snadné nasazení v kanceláři, kde třeba používáte externí myš, klávesnici i monitor.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Lefebook E8420

Nepohrdne jistě ani přídavnou baterií, se kterou se výdrž přehoupne přes 6 hodin, přičemž hmotnost ani s tímto nákladem nepřesáhne 3 kg. To sice není zrovna málo, ale výkonu a možnostem notebooku to plně odpovídá. U výdrže se ještě zastavme – ta je na danou kategorii odpovídající, avšak díky akumulátorům s vysokou kapacitou, protože jinak je notebook docela „rozežraný“. Většině lidí bude ale jedno, zdali dosáhl notebook dobrého času úsporností či dostatečně dimenzovanou baterií. Celé to má mírný negativní vliv na hmotnost, ale neustále myslete na to, že jde o výkonný profesionální notebook.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na první pohled taková normální patnáctka...

Orientaci notebooku na profesionály podtrhují v současnosti sporadicky vyskytující se porty sériový a paralelní přímo na těle laptopu, které laik běžně neocení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Sériový a paralelní port se už u masových notebooků nevidí. A pokud standardní nabídka portů nestačí, k dispozici je replikátor.

Notebook lze využít i multimediálně díky HDMI výstupu, rychlému pevnému disku či dvojici rozšiřujících slotů ExpressCard i PCMCIA. Pouze kvalita reproduktorů většinu z nás neohromí, spíše naopak. Grafická karta nVidia GeForce 9300M GS není žádným herním dravcem, na druhé straně její 3D výkon není zanedbatelný a pro běžné nasazení většině stačí i 256 MB vlastní paměti. Technologii PureVideo HD pak berme jako dostatečnou garanci plynulého přehrávání HD videí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na pravé straně mechanika, na levé konektory a sloty

Vzhledem ke kvalitnímu displeji s ostrým obrazem a vysokým rozlišením nemusí být Lifebook špatnou volbou ani pro grafiky či lidi s potřebou velké pracovní plochy. Jistě, značka Quadro NVS by zde vypadala lépe, avšak to je de facto ten samý čip pouze s upraveným BIOSem. Celkově hodnotím výkon jako opravdu dobrý a vyvážený s ohledem na orientaci na profesionální náročnější zákazníky požadující rychlý pevný disk i výpočetní výkon.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Čtečka karet je vepředu • HDMI a další porty vzadu

Testovaný notebook byl vybaven UMTS/HSUPA modemem, který samozřejmě podporuje i datové přenosy GPRS a EDGE. Internetové připojení můžete mít tedy téměř všude, nastavení aplikace 3G Watcher, která funguje jako správce připojení, je otázkou několika málo vteřin.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Místo mechaniky lze vložit sekundární akumulátor

Ergonomie, která sedne

Pocitová stránka z práce na notebooku panuje v mé mysli vesměs pozitivní. Klasickým neduhem notebooků Fujitsu Siemens Computers je lehce měkčí víko i šasi, kde však vedle umělé hmoty naleznete i magnesium. I klávesnice se pod rukama zuřivě píšícího reportéra mírně prohýbá, avšak je tichá, s dobrým rozvržením a samozřejmě odolná proti polití. Hodně lidí pak ocení i možnost volby polohovacího zařízení mezi trackpointem a touchpadem, který má jednu zvláštnost – střední tlačítko pro scroolování, přičemž v ovladači lze samozřejmě nastavit i klasický způsob pro ježdění prstem po pravé či spodní straně pro vertikální, respektive horizontální posun obrazu.

Klepněte pro větší obrázek
Tělo je elegantně tenké, mohlo by být ale tužší

Zajímavou nadstandardní výbavu LifeBooků doplňuje i displej s informacemi a stavu nabití obou akumulátorů, zapnuté Wi-Fi, práci pevného disku apod. Nechybí ani několik tlačítek pro rychlé spuštění nadefinovaných aplikací.

Data bezpečná jako v trezoru

O bezpečnost dat se stará 3D Shock Sensor, který v případě rozpoznání nečekaného zrychlení v jakémkoliv směru „zaparkuje“ čtecí hlavičku mimo vlastní plotnu pevného disku. Vlastní disk je chráněn i pasivně a to „izolací“ proti elektromagnetickému záření a dvojicí pryžových tlumičů. Další možností je vybavit notebook čtečkou otisků prstů, ovšem daleko zajímavější je integrovaná podpora čipových karet SmartCard. Pomocí čipové karty lze přistupovat do Windows, může sloužit jako úložiště hesel a pomocí volitelně dodávaného softwaru Smart Case Logon+ lze dále například zašifrovat i část pevného disku. Integrace čipových karet je dovedena opravdu do důsledku, je integrována přímo v základní desce, což mimo jiné umožňuje pracovat s těmito kartami už na úrovni BIOSu. Na základě řečeného tak zcela samozřejmě působí přítomnost TPM čipu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Pohybový senzor hlídá náhlá zrychlení notebooku, která jsou předzvěstí nárazu

Mezi další zajímavé utility lze zařadit například Wireless Selektor pomocí kterého lze nastavit různé profily, které lze posléze zapínat a vypínat hardwarovým přepínačem pro bezdrátové sítě. Můžete si tak jednoduše nastavit několik profilů a jednoduše mezi nimi přepínat. Při přepnutí přepínače do polohy ON tak třeba spustíte pouze Bluetooth a Wi-Fi i UMTS modul zůstanou vypnuté, čímž v případě práce na baterie šetříte potřebné minuty.

Druhým programem, který vám dokáže prodloužit výdrž na baterie je program Power Saving utility, kde si lze nastavit, co se stane po jeho aktivování. Program lze aktivovat buďto ze systémové lišty v pravém dolním rohu či pomocí tlačítka s potiskem E pro rychlou volbu nad klávesnicí. Po jeho aktivaci můžete například od napájení zcela odpojit optickou mechniku, PC Card slot, Wi-Fi modul, modem, FireWire nebo zmírnit jas displeje a opět tak výrazně prodloužit běh na baterie.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice se povedla, k dispozici jsou doplňkové klávesy a touchpad i trackpoint

Visty nejsou podmínkou

Za pár řádků jistě stojí i zmínka o záručních podmínkách, jež hodnotím jako jedny z nejlepších na trhu – samozřejmostí je tříletá záruka „on-site“ NBD – tedy s vyřešením u zákazníka do druhého pracovního dne. Tu lze za příplatek rozšířit až na 5 let s tím, že výrobce garantuje dostupnost náhradních dílů minimálně po dobu dalších 5 let po ukončení výroby tohoto modelu. Tím, co činí záruční podmínky jedinečnými, je garance opravy i při náhodném (typicky mechanickém) poškození, na které by se běžná záruka jinak nevztahovala, a to po dobu prvních šesti měsíců. Jedinou podmínkou platnosti této garance opravy je bezplatná registrace na serveru www.zatorucim.cz, , a to do 60 dnů od koupě notebooku. Dále si za službu lze opět připlatit a pojistit se i proti krádeži notebooku a to na dobu až 4 let.

Lifebook E8420 ocení zejména nároční uživatelé se speciálními požadavky, kteří tolik nehledí na cenu. Je vhodný pro cestovatele, kteří chtějí výkonný notebook, aby doma nemuseli „živit“ další desktop a na pracovních výjezdech měli neustále k dispozici dostatečně silný stroj, ale třeba i grafici vyžadující vysoké rozlišení displeje a rychlý pevný disk s dostatečným potenciálem grafické karty jak pro 2D, tak pro náročnější (nikoliv však ty nejnáročnější) 3D aplikace. Díky akceleraci HD videa a HDMI portu vám pak notebook dobře poslouží i při multimediálním nasazení.

S každým Lifebookem zároveň obdržíte DVD umožňující snadný downgrade na Windows XP Professional, což mnozí firemní zákazníci ocení. Aplikace na DVD původní operační systém během chvilky přehraje včetně potřebných ovladačů.

Plusy a minusy:

+ Výkon a výdrž akumulátorů
+ Kvalitní displej s vysokým rozlišením
+ Záruka včetně ochrany proti poškození

- Měkčí konstrukce
- Vysoká spotřeba
- Horší reproduktory

 Fujitsu Siemens Lefebook E8420
LCD15,4 (matné), 1680 × 1050 bodů
ProcesorIntel Core 2 Duo T9400
Parametry CPU2,53 GHz, 6 MB, TDP 35 W
RAM2 GB DDR3-1066
ČipsetIntel PM45 Express Chipset
Grafická kartanVidia GeForce 9300M GS
Frekvence GPU / shadery580 MHz / 16
Vlastní grafická paměť256 MB / 702 MHz / 64 bitů
Pevný diskHitachi Travelstar 7K320
Specifikace160 GB, 7 200 ot. / 16 MB
DVD vypalovačkaOptiarc AD-7561S s LightScribe
Čtečka paměťových karetSD / MMC / MS (Pro)
Wi-Fi / Bluetooth / 3GIntel Wi-Fi 5300AGN / ano / ano
Gigabit LANIntel 82567LM
HD AudioRealtek
Porty3x USB, 1× FireWire, 2x audio, RJ45, VGA,
HDMI, paralelní a sériový port
PCMCIA/ ExpressCard 54ano / ano
Možnost přídavné baterieano
Dokovací konektorano
Čtečka otisků prstůne
Speciální výbavačtečka smart karet včetně TPM čipu, informační
displej, trackpoint, replikátor portů, dva zdroje
Akumulátor14,4 V, 5 200 mAh (74 Wh)
Sekundární akumulátor10,8 V, 3 800 mAh (41 Wh)
Hmotnost2,81 kg / 2,91 kg (s 2. akumulátorem)
OSWindows Vista Business SP1 s možností
downgradu na Windows XP Professional SP3
Cena koncová (s DPH)55 930 Kč
Záruka3 roky on-site, NBD, včetně 6 měsíců opravy
při náhodném poškození
Rozšíření záruky5 let (pojištění na 4 roky)

Výsledky testů
PC Mark Vantage4081
TV a filmy1187
3D výkon2929
Pevný disk3611
3D Mark a ScienceMark 
3D Mark 06*2572
3D Mark 05*3928
3D Mark 03*6548
ScienceMark 2.01471
Cinebench R10 
Single CPU2789
Multi CPU5327
Open GL2540
Skutečné hry 
Doom 3*52,3 FPS
Unreal Tournament 3*42,3 FPS
TrackMania Nations Forever (normální detaily)**51,6 FPS
Spotřeba 
Nezatížený / zatížený27 W / 68 W
VýdržJeden akumulátorDva akumulátory
Kancelář s Wi-Fi**3 hodiny 58 minut6 hodin 21 minut
Přehrávání videa 4 hodiny 36 minut

* Testy probíhají v rozlišení 1024×768
** Rozlišení 1024×768, Anizotropní filtrování 2x
*** Počítač hýbe kurzorem myši a zapisuje na pevný disk

Diskuze (15) Další článek: Nová kniha: Ubuntu 8.10 CZ Praktická příručka uživatele Linuxu

Témata článku: Notebooky, Fujitsu, Mechanické poškození, Doplňková výbava, Trackmania, Clip, Upravený bios, Standardní nabídka, Forever, Shock, Pevné tělo, Pravá strana, Lightscribe, Origin, Přepnutí klávesnice, Náhradní baterie, Magnesium, Trezory, Wi-fi karta, Lifebook, Dobrá výbava, 3D Mark, Záruční podmínka, Testovaný notebook, Potřebný ovladač, Nejprodávanější notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 86

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 38

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11