Fujitsu Siemens Amilo Xi1546: nadupaný bumbrlíček

V redakci Živě.cz se na testování objevil notebook Fujitsu Siemens Amilo Xi1546. Kombinace Core 2 Duo, Radeonu X1800 a dvou disků v RAID zapojení z něj dělá velmi výkonný stroj a zdatného soupeře pro mnohé nové desktopy. Daní za výkon jsou však rozměry. Uživatelský test: Jak se žije s opravdu velkým notebookem a bude Amilo strojem pro vás?
Fujitsu Siemens Amilo Xi1546: nadupaný bumbrlíček
Kapitoly článku

Když šéfredaktor přišel se zprávou, že do redakce dostaneme notebook na testování Windows Vista, ani ve snu jsme si nemysleli, že tento nový stroj bude výkonnostním soupeřem našim domácím desktopům. Pak se ale objevil. Fujitsu Siemens Amilo Xi1546 je počítač budící respekt hned ve dvou směrech. Je výkonný a... velký.

Zdrojem velmi svižného chodu je 65nm procesor Intel Core 2 Duo T7200 Merom taktovaný na 2 GHz. FSB tiká rychlostí maximálně 667 MHz, za účelem šetření energií se však v případě potřeby zpomaluje. Procesor disponuje čtyřmi megabajty L2 cache. Model, který máme k dispozici, je vybaven „pouze“ jedním gigabajtem operační paměti DDR2 PC4200, což je vzhledem k výkonu ostatních komponent mírně limitující faktor. Paměť je navíc osazena v obou slotech, při případném upgradu tak bude potřeba se alespoň jednoho modulu vzdát. O (v oblasti notebooků) špičkový grafický výkon se stará GPU Ati Mobility Radeon X1800 podepřený 256 MB operační paměti. Zajímavostí je podpora rozhraní HDCP. O spolupráci všech komponent se stará čipová sada Intel i945PM express.

Klepněte pro větší obrázek

Amilo Xi1546 v celé své kráse. Stříbrná mu sluší.

O prostor na disku nemusí mít nikdo strach. Přesnější by však bylo říkat „o prostor na discích“. Amilo totiž obsahuje hned dva pevné disky, každý o kapacitě 120 GB a s 8 MB cache. Připojeny jsou prostřednictvím SATA rozhraní k RAID řadiči Via VT6421. RAID pole je standardně konfigurováno do režimu RAID0 (stripping), což dodává práci s diskem svižnost na noteboocích nevídanou. Dnešní výkonné 3,5" desktopové pevné disky však ani dvojice notebookových (5400 ot./min.) po rychlostní stránce nepřekoná. Optickou mechanikou je dvouvrstvá LG HL-DT-ST GWA4082N, nabízející čtení CD až 24× a DVD až 8x. Vypalovat dokáže CD 24×, CD-RW 16×, DVD±R 8×, DVD±RW 6×, DVD-R DL 4× a konečně DVD+R 2,4×. Podpora DVD-RAM bohužel chybí.

Z komunikačních rozhraní jsou zastoupena všechna podstatná. Síťovou konektivitu zajišťují gigabitový ehernetový adaptér Realtek 8169/8110 a bezdrátová síťová karta Intel PRO Wireless 3945ABG. Z písmen v označení jsou patrné i rychlostní režimy bezdrátové sítě. Vytáčenou konektivitu zajišťuje standardní modem Motorola SM56. Na krátkou vzdálenost lze bezdrátově komunikovat prostřednictvím integrovaného infraportu či Bluetooth 2.0. Na bocích notebooku najdeme čtveřici USB 2.0 portů a rovněž jeden port IEEE1394. Čtečka paměťových karet podporuje karty formátů SD, MMC, MS a MS pro.

Klepněte pro větší obrázek

No není to hezký pohled? Propůjčím si komentář jednoho z kolegů: Windows Vista more-than-capable

Displej nabízí úhlopříčku 17" při rozlišení 1440×900. Při daných rozměrech displeje jde o rozlišení poměrně malé a na displeji je tak viditelný rastr, především ve vodorovném směru. Displej odpovídá určení celého stroje tedy určení jako přenosné multimediální centrum. Jeho parametry jsou subjektivně dobré, technické parametry však dokoumentace počítače neobsahuje. Povrch je lesklý, využívá technologii CrystalView. S lesklým povrchem se nesou jeho klasické výhody i nevýhody. Displej je jasný a dobře čitelný, jasný, avšak přespříliš reflexní.

HD zvuk nabízí integrovaný kodek Realtek řady ALC885. Výstup je zajištěn vícekanálovým minijackem (stejné montuje na zvukové karty X-Fi třeba i Creative), který umí fungovat jako S/PDIF konektor v režimu 7.1, či analogový vícekanálový výstup ve formátu 5.1. Audiokonektory podporují jack sensing, čili není problém připojit i standardní 3,5mm jack do mikrofonního či line-in konektoru a ten v ovladačích zvukové karty nakonfigurovat pro výstup. Integrované reproduktory jsou na notebookové poměry značně nadprůměrné a to po stránce kvalitativní i výkonnostní. Amilo přichází s reproduktory v konfiguraci 2.1. Ano, tento notebook opravdu obsahuje subwoofer. Ne že by subwoofer hrál tak, jak jsme zvyklí z klasických reprosoustav, efekt však má. Po některých noteboocích HP vybavených reproduktory JBL je tato konfigurace teprve druhou notebookovou reprosoustavou, kterou jsem kdy slyšel opravdu hrát i nějaké hluboké tóny.

Klepněte pro větší obrázek

Dodávaná jednoduchá brašna nese na přední straně logo Fujitsu Siemens

Součástí balení Amilo Xi1546 je i dálkové ovládání. To je možno získat ve dvou řešeních. Osmnáctitlačítkové pro CyberLink PowerCinema v případě, že je počítač dodáván s operačním systémem Windows XP Home, či šestadvacetitlačítkové pro Windows XP Media Center v případě, že jsou dodána Windows XP MCE. V testovaném kusu bylo přítomno ovlácání pro MCE. Jeho nevýhoda, na rozdíl od druhé varianty, spočívá ve faktu, že nedokáže pracovat prostřednictvím integrovaného infraportu. Výrobce tedy dodává zvláštní USB infraport. Poněkud nepraktické řešení. Obě ovládání mohou být přenášena skrytá v Express card slotu. V krabici dále najdeme jednoduchou brašnu s kapsou pro 120W napájecí zdroj, a baterii o kapacitě 4 400 mAh, pro níž výrobce deklaruje dobu výdrže dosahující dvou hodin. V našem Amilu bohužel schází televizní tuner, což poněkud diskvalifikuje jeho použití coby Media Center počítače.

Klepněte pro větší obrázek

Windows MCE verze dálkového ovládání

Počítač obsahoval operační systém Windows XP MCE, v současné době jej provozujeme s Windows Vista Ultimate.

Témata článku: Video, Windows, Fujitsu, Napájecí zdroje a adaptéry, Osobní pohled, Numerická klávesnice k notebooku, Numerický blok, Numerická klávesnice, Subwoofery, Nepraktické řešení, Sekvenční čtení, Wi-fi karta, USB Wi-fi, Subwoofer, Hlavní kanál, Obdivuhodný výkon, Speciální kategorie, SD Card, Zbylý prostor, Cyberlink, Jack, Aero, Realtek, Dálkový ovladač, Obdivuhodný stroj


Určitě si přečtěte

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 60

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji