Fujitsu Esprimo X923: úsporný počítač, který nemusíte vypínat

Fujitsu představilo nový počítač v monitoru (All in One) Esprimo X923, který se pyšní úsporní technologií jako u moderních notebooků a tabletů.

Moderní počítače v monitoru jsou obvykle tvořené komponenty z mobilní oblasti, což se týká nejen procesorů, ale také případných grafických karet a dalších komponent.

Nelze se tak divit tomu, že tyto počítače jsou ve většině případů doplněné klasickým externím adaptérem jako u notebooků, s čímž souvisí i jejich poměrně nízká spotřeba ve srovnání s klasickými desktopy.

Fujitsu se ale rozhodlo jít se spotřebou ještě dále a chce ukončit nutnost vypínání počítače.

Fujitsu Esprimo X923: úsporné čipy až ve čtyřjádrové verzi

Počítač „vše v jednom“ Esprimo X923 od Fujitsu má 23palcový displej s rozlišením Full HD. Pro kvalitní zobrazení i z větších úhlů je se hodí použitý panel typu IPS. Pokud potřebujete i dotykový povrch, Fujitsu má připraven i dotykový model Esprimo X923-T, který zvládne sledovat až deset prstů současně.

Klepněte pro větší obrázek
Počítač Esprimo X9523 od Fujitsu má komponenty ukryté v základně

Počítač nemá žádnou samostatnou grafickou kartu, vše obstarávají dvoujádrové a čtyřjádrové čipy Intel Core i3/i5i7. V nejvyšší konfiguraci můžete mít čtyřjádro Intel Core i7-4785T se základní frekvencí 2,2 GHz (Turbo až 3,2 GHz), v nejnižší se pak jedná o dvoujádro intel Core i3-4150T s frekvencí 3 GHz.

Čipy mají samozřejmě integrovanou grafiku v moderní verzi – Intel HD 4 400 nebo 4 600 s podporou akcelerace všeho druhu a pokud nebudete moc nároční, zvládnou i nějaké to hraní her.

Klepněte pro větší obrázek
Pohled na zadní stranu s připojeným modulem s webkamerou a mikrofonem (Zdroj: hardware.info)

Do dvou paměťových slotů lze umístit až 16 GB operační paměti DDR3 (1 600 MHz) a nabídka možností pro úložný systém je velká. Obsahuje klasické pevné disky s kapacitou 320 GB až 1 TB, SSD s kapacitou 128 GB nebo 256 GB a také hybridní disk SSHD s kapacitou 500 GB. Pro extra zrychlení lze doplnit i malé 32GB SSD do mSATA slotu. Zvolit lze operační sytém Windows 7 nebo Windows 8.1.

Pozná, když nejste poblíž

Ve výbavě Esprimo X923 je šest portů USB 3.0 (dva na levé straně, čtyři na zadní straně), gigabitový ethernet, DVI výstup a WiFi. Webkamera s rozlišením 1,3 MPix (720p) a mikrofonem (mono) je řešena jako odnímatelný modul. Tento modul má na sobě i ultrazvukový senzor toho, zda se nacházíte před počítačem.

Klepněte pro větší obrázek
Modul s webkamerou, mikrofonem a ultrazvukovým senzorem, který zjistí, zda jste před počítačem

Pokud nejste u počítače, počítač přejde do velmi úsporného režimu LPAM (Low Power Active Mode), který dokáže uspat konkrétní náročné aplikace (například prohlížeč, kancelářský balík Office a další). Počítač má v tomto režimu velmi nízkou spotřebu, ale síťové spojení je stále aktivní a schopné obsluhovat aplikace na pozadí. Při příchozím hovoru se tak počítač okamžitě aktivuje. Technologie je podobná módu Connected Standby, který mají například ultrabooky nebo tablety s Windows.

Klepněte pro větší obrázek
Displej lze zcela sklopit, dotykový povrch je ale pouze u verze Esprimo X923-T

Fujitsu na stránkách uvádí i efektivitu integrovaného zdroje, který má při plném vytížení efektivitu 93 %, při 10% vytížení to je 87 %. Počítačové komponenty jsou ukryté v základně, samotný displej je tak poměrně tenký a lze ho sklopit až do zcela horizontální polohy.

Parametry Fujitsu Esprimo X923

  • Displej: 23" (1 920 × 1 080), IPS, možnost dotyku
  • Procesor: dvoujádrový nebo čtyřjádrový Intel Core i3/i5/i7
  • Grafický čip: Intel HD 4400/4600 v procesoru
  • Operační paměť: až 16 GB DDR3L
  • Pevný disk, SSD: až 1 TB nebo SSD 128/256 GB, hybridní model 500 GB
  • Výbava: WiFi, 6 × USB 3.0, DVI, gigabitový ethernet, modul s webkamerou a mikrofonem, 2 × zámek kensington
  • Rozměry, hmotnost:  55,4 × 43,3 × 22,5, 8,62 kg
  • Cena, OS: neznámá, Windows 7/8.1

 

Chudší výbava

Vzhledem ke konfiguraci počítače Fujitsu Esprimo X923 lze vidět, že je tento model zaměřený především do kanceláře. Oddělitelný modul s webkamerou i s mikrofonem totiž umožňuje snížit cenu - na každém místě na firmě tyto komponenty nejsou potřeba. Cena je ale zatím neznámá, takže nelze porovnat, zda se skutečně jedná o dobrý poměr ceny a poměrně chudé výbavy.

Klepněte pro větší obrázek

Přechod do velmi úsporného módu, ve kterém je ale počítač stále schopný přijímat příchozí informace ze sítě, je určitě dobrá vlastnost vycházející z použití v mobilních počítačích.  Pravděpodobně lze očekávat, že se tento směr bude do desktopových počítačů dostávat stále více.

Diskuze (16) Další článek: Moff: I děti chtějí mít chytré náramky

Témata článku: Hardware, Počítače, Fujitsu, NEM, Dobrá vlastnost, Příchozí hovor, Ultrazvukový senzor, Nízká efektivita, Plné vytížení, Použitý panel, Standby, Connected Standby, Mikrofony, Intel Core I3, Úsporný počítač, SSHD, Esprimo, Síťové spojení, Kvalitní zobrazení, Paměťový slot, Webkamery, Nejlepší notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 46

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 24

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 69Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor