Fujifilm 6900Zoom: Zrcadlovec ebenovitý

Vypadá jako zrcadlovka, chová se jako zrcadlovka, jenom to zrcadlo jí chybí; a proto je to zrcadlovka takzvaná, a ovšem – digitální. Přidáme-li k tomuto rodovému zařazení odlišující příznak – černou barvu plasto-kovového těla –, vyjde nám v digitální říši známý druh: Fujifilm 6900Zoom.
Tento článek najdete v časopisu Computer 12/02, který vyšel 20.6.2002

Daniel Mikšík: Díky snímači SuperCCD je tento přístroj schopen vygenerovat vedle obrazu s rozlišením odpovídajícím fyzickému rozlišení snímače (3,15 Mpx) také obraz s rozlišením téměř dvojnásobným (6,03 Mpx). Kvalita interpolovaného obrazu je ve srovnání s konkurencí skutečně velmi vysoká a přijde vhod především při výrobě zvětšenin či výřezů, v běžné praxi většinou vystačíme se základním 3Mpx rozlišením.

Konstrukcí se tento přístroj řadí k těm takzvaným digitálním zrcadlovkám, u kterých „zmizela“ část nalevo od objektivu. Pravá část ovšem zůstala a poskytuje všechno, co od ní čekáme – výrazné držadlo, hlavní ovládací prvky (přepínací kolečko pro volbu expozičních režimů a pod ním umístěný kroužek pro rychlé nastavování času, clony, korekce expozice ad.) a funkce vyvedené do tlačítek: režim blesku, aktivace sekvenčního snímání, samospouště a módu makro. Na zadní stěně najdeme vedle velkého LCD monitoru mj. osvědčenou dvojici tlačítek made by Fuji – MENU/OK a BACK, čtyřsměrový ovladač a tlačítko Shift pro rychlé nastavení rozlišení a stupně komprese výsledného snímku. Na levé straně objektivu se ocitla tlačítka pro nastavení kompenzace expozice a uživatelské vyvážení bílé barvy, pamatováno je na kolébkový ovladač zoomu.

Klepněte pro větší obrázek

Pozorování

Ovládání fotoaparátu je díky „tlačítkům přímé volby“ rychlé a efektivní, pohyb v menu obstarávaný přesným čtyřsměrovým ovladačem stejně tak. Naopak rychlost reakcí je proměnlivá: první snímek lze pořídit až za 6,8 s, zato zpoždění bez namáčknutí se při širokém objektivu pohybuje lehce nad 0,7 s, což je velmi dobrý čas. V maximální pozici TELE je zpoždění dvojnásobné a to je opět výsledek spíš podprůměrný. Nijak svižné není ani ukládání snímků (průměr 6,5 s), probíhá však na pozadí, takže dokud nám to vyrovnávací paměť dovolí, můžeme fotografovat dál. Uznání zaslouží režim sekvenčního snímání, ve kterém je fotoaparát schopen pořídit až pět snímků za sekundu, a to jak v plném fyzickém rozlišení, tak v interpolovaném bez komprimace (TIFFy kolem 15 MB)!

Několik drobných výhrad směřuje k obrazu a kvalitě obou použitých LCD. Pokrytí LCD monitoru a elektronického hledáčku (bez dioptrické korekce) se lišilo více než zanedbatelně – v neprospěch hledáčku. Fotoaparát je sice vybaven ručním ostřením, ale ani jeden ze dvou zobrazovacích prvků není dostatečně jemný pro přesné posouzení zaostření. (Naštěstí toho ani není potřeba, protože zaostřovací kroužek není mechanicky propojen s optikou, předává autofokusu pouze informaci o svém pootočení – stačí proto na displeji sledovat značku indikující optimální zaostření.)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Obrazové výsledky umisťují tento přístroj do horních pater současné nabídky 3Mpx fotoaparátů. Na rozdíl od svých níže postavených modelových kolegů netrpí nižší saturací barev, ani nedostatečným kontrastem, hladina šumu je také nižší. Ostrost přitom zůstala na velmi vysoké úrovni a zlepšila se kresba. Jediným drobným kazem na obrazové kráse jsou „vypálené pixely“ – viditelné jednobarevné flíčky v obraze o velikosti čtyř až šestnácti pixelů, které vznikají při expozičních časech od 1 s výše a s nimiž se u této kategorie fotoaparátů už většinou nesetkáme.

Verdikt

Fujifilm FinePix 6900Zoom sice vyrostl ze stromu digitální říše o pár větévek níže, ale rozhodně ještě není suchým letorostem. Přesvědčí vás o tom mezi jiným šestinásobným zoomem, 6Mpx rozlišením a kvalitním obrazem. Přesvědčí?

+ kvalitní interpolované rozlišení 6 Mpx
+ šestinásobný optický zoom
+ rychlé sekvenční snímání
nedostatečně jemný elektronický hledáček
malé pokrytí elektronického hledáčku
„vypálené pixely“ v obraze

snímací prvek SuperCCD, 3,3/3,15 Mpx (celkem/efektivně)
objektiv* 35–210 mm (6×), dig. zoom až 4,4×
citlivost snímače (ekv. ISO) 100/200/400
časy závěrky 3 s až 1/2000 s
manuální nastavení priorita clony, času, manuální režim; vyvážení bílé; citlivost snímače; korekce expozice
max. výst. rozlišení a formát (2 832 × 2 128), 2 048 × 1 536 bodů, JPEG, TIFF
paměťové médium SmartMedia (16MB karta v dodávce)
komunikační rozhraní USB
LCD úhlopříčka 50 mm, 130 000 px
napájení firemní Li-Ion akumulátor (1 300 mAh), síťový napáječ
rozměry (š × v × h) 110 × 78,5 × 93,5 mm
hmotnost 410 g (bez akumulátorů)

* odpovídající kinofilmu

tzv. digitální zrcadlovka
Fujifilm
FinePix 6900Zoom
Zdroj: Fujifilm, Brno
Telefon: (05) 41 21 11 39
Cena: 32 990 Kč vč. DPH
Záruka: 1 rok

Diskuze (17) Další článek: Pozor na Kazaa, můžete chytit červa

Témata článku: Fujifilm, Fuji, Jemné rozlišení, Kolébkový ovladač, Malé pokrytí, Made, Kinofilmy, Elektronický hledáček, Snímací prvek, Fujifilm Finepix, Objektivy, Zoom, Držadlo, Ruční ukládání


Určitě si přečtěte

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 125

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky