Fuji mezi mrakodrapy

Je nástupcem fotoaparátu FinePix F6800 a pokračuje v započaté tradici tvarově originálních přístrojů Fujifilm; představen byl na začátku roku na veletrhu PMA, k vidění též na pražské Interkameře Digital a jmenuje se FinePix F601 Zoom.
Tento článek najdete v časopisu Computer 10/02. který vyšel 23. května 2002

Klepněte pro větší obrázekDaniel Mikšík: V našlapaném prostoru digitálních kompaktních fotoaparátů tento dbá především na malý půdorys a odolné stavební materiály – tělo je tedy z lehkého kovu, stejně jako všechny ovládací prvky. Přepínací kolečko pro výběr snímacího režimu s vsazeným tlačítkem spouště je (z pohledu fotografa) umístěno na pravém, kosém rohu horní strany přístroje. Řídícímu centru je přisouzeno místo vpravo nahoře na zadní straně přístroje, najdeme tu tlačítko pro aktivaci blesku, přepínač mezi režimem fotografování a prohlížení, čtyřsměrový ovladač a tlačítko pro zrušení volby. Ve spodní části je potom pod sklo vsazen LCD monitor, nad ním jsou seřazeny symboly informující o zvoleném režimu snímání, nechybí tlačítko pro ovládání monitoru a vypínač přístroje. Pod odklápěcím krytem na pravé hraně aparátu se skrývá slot pro paměťovou kartu a firemní akumulátor. Krytý konektor USB a závit pro stativ našly své místo na spodní straně přístroje.

Jak se ovládá

Jak je z dosavadního popisu zřejmé, vše podstatné se u tohoto přístroje nastavuje v menu, které je rovněž řešeno nestandardně. Stiskem čtyřsměrového ovladače, který jinak ovládá zoom, je na LCD monitoru vyvolána osmice kulatých tácků seřazených do kruhu (v manuálním režimu jsou k dispozici dvě takové osmice), dalším tisknutím ovladače v příslušném směru lze dokroužit až k požadované funkci (kroužek se změní v elipsu), následný stisk ovladače vyskládá na monitor vyšší či nižší sloupec modrých baget obsahujících konkrétní hodnoty nastavovaného parametru. Ovladačem vybereme žádanou hodnotu a stiskem potvrdíme. I když je čtyřsměrový ovladač relativně malý, obavy z horší ovladatelnosti se potvrdily jen zčásti, povětšinou jej lze relativně rychle řídit tam, kam chceme my.

Jak fotí

Hlavní předností tohoto přístroje je obrazová kvalita. Objektiv, snímač a obrazový software jsou vyladěny tak, že produkují velmi ostré snímky, kterým na rozdíl od nižších přístrojů stejné značky nechybí jas ani kontrast, barvy jsou tedy živé a díky kvalitnímu vyvážení bílé také dostatečně věrné. Při dvojnásobném a větším zvětšení je sice možné na snímcích pozorovat nečistoty, způsobené právě snahou o maximální ostrost, ale pro běžnou práci je to zanedbatelný jev.

Interpolovaný obraz s výstupním rozlišením 6 Mpx je sice také velmi dobrý, ale volbou základního rozlišení ušetříte místo na kartě a při zvoleném nižším stupni komprese také uchováte maximální kvalitu.

Z nabízených nastavení citlivosti snímače jsou v plném rozlišení dostupné tři hodnoty: 160, 200 a 400 ISO. Hodnoty ekvivalentní 800 a 1600 ISO lze použít pouze s výstupním rozlišením 1 Mpx. Hladina šumu zůstává při těchto dvou hodnotách stále dost vysoká, takže pokud to situace umožňuje, použijte místo nich raději stativ a delší čas závěrky – výsledky budou o hodně čistější.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Portrét, minimální zoom a maximální zoom. Velké obrázky jsou v plném rozlišení fotoaparátu a mají velikost od 260 do 550 kB.

Fotoaparát není nijak zvlášť loudavý, první snímek je schopen pořídit za dobrých 3,9 s, zpoždění za spouští bez namáčknutí je 0,8 s, s namáčknutím 0,16 s, což jsou slušné průměrné časy. Potěšitelná je též krátká doba ukládání snímků a jejich rychlý přenos přes USB do počítače.

Jak si stojí

Tímto modelem získáte krásný kompaktní fotoaparát, který svou solidní konstrukcí a poskytovaným výkonem slibuje být předmětem spíše dlouhodobé než krátkodobé spotřeby.

+ obrazový výkon
+ široká nabídka funkcí
manuální ostření bez údaje o vzdálenosti
chybí uživatelské vyvážení bílé

Parametry

snímací prvek SuperCCD, 3,3/3,1 Mpx (celkem/efektivně)
objektiv* 36–108 mm (3×), dig. zoom až 4,4×
citlivost snímače (ekv. ISO) 160/200/400/800/1600
časy závěrky 3 s až 1/2000 s
manuální nastavení priorita clony, času, manuální režim; vyvážení bílé; citlivost snímače; korekce expozice
max. výst. rozlišení a formát (2 832 × 2 128), 2 048 × 1 536 bodů, JPEG
paměťové médium SmartMedia (16MB karta v dodávce)
komunikační rozhraní USB
LCD úhlopříčka 38,1 mm, 110 000 px
napájení firemní Li-Ion akumulátor, síť. napáječ
rozměry (š × v × h) 72 × 93 × 34 mm
hmotnost 220 g (bez akumulátorů)
*odpovídající kinofilmu

digitální kompaktní fotoaparát
Fujifilm FinePix F601 Zoom
Zdroj: Fujifilm CZ, Brno
Telefon: (05) 41 21 11 39
Cena: 26 990 Kč vč. DPH
Záruka: 1 rok

Diskuze (3) Další článek: IBM chce nabídnout bootování z Internetu

Témata článku: Software, Stativy, Následné zpoždění, Spodní strana, Kvalitní digitální kompaktní fotoaparáty, Maximální jas, Kinofilmy, Mrak, Mrakodrap, Fujifilm, Dobrá ovladatelnost, Stavební materiál, Živý snímek, Fujifilm Finepix, Maximální hodnota, Pravá strana, Požadovaná vzdálenost, Kompaktní digitální fotoaparáty, Zoom, Maximální vzdálenost


Určitě si přečtěte

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 46

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 125

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery