Když je tam kladen důraz na grafiku (Vulkan), tak mě napadlo, jestli s tím Google nemá až takové plány jako je vlastní herní konzole ve které by šly pouštět i aplikace. Co vím, tak Google zatím žádné herní zařízení nemá a do budoucna je to určitě perspektivní odvětví.
Android je technicky chyba a Google se ji logicky chystá něčím nahradit. Kombinace HTML+CSS+JS rozhodně není mrtvá a i když je to většinou "čuňárna", vsadím boty, že do pár let převálcuje zbytek.Vždyť už teď dává JS "klasickým" app docela na frak. Samozřejmě z pohledu uživatele, který v tom denně nepracuje se nic nezměnilo, ten nepozná nic...a právě proto, že nic nepozná, se to množí a množí!
Názor byl 1× upraven, naposled 10. 5. 2017 17:18
Nechápu ty mínusy. Copak vy nepoužíváte Facebook, Instagram, Youtube a podobné appky?
Youtube i Facebook bych na počítači mnohem radši používal jako samostatné nativní aplikace, jenže neexistují (existuje teda Facebook pro Win10, což je celkem příjemná aplikace, když už se jednou za čas z nějakého důvodu zjevím na Win10). A na mobilních platformách, které už co do počtu překonaly desktopy, vedou nativní aplikace.
Nadpis "aplikace napsané v Javascriptu," načež se čtenář o pár slov později dozví, že to vůbec není pravda. Dart není "vylepšený Javascript". To je nejen úplně jiný jazyk s vlastní VM, ale hlavně ani syntaxe není tomu Javascriptu zas tak podobná.
To mě taky překvapilo :) Jasně, Dart se dá transpilovat do JS a často se tak i používá, ale to opravdu nic neznamená. Na stejném základě bych mohla tvrdit, že je COBOL vylepšený JavaScript https://github.com/ajlopez/CobolScript
"A často se tak i používá" - spíš bych řekl, že se používá převážně tak, že se transpiluje do JS (teda tohle už je spíš kompilace než transpilace), páč se Google vykašlal na implementaci Dart VM do Chromia. Což je škoda, čistý Dart byl v benchmarcích asi dvakrát rychlejší než JS a tahle výhoda pro Chromium by donutila vývojáře ostatních prohlížečů také nabídnout Dart VM a web by byl hned příjemnější místo.
Redake Živě.cz by si měla srovnat fakta. Dart není vylepšený Javascript, jen se dá pro potřebu prohlížečů, které nepodporují nativní Dart, přeložit do JS.
Zůstanu u OS, které mám rád a provozuji na nich mé oblíbené aplikace. Jsou jimi Windows 7 a 10, pracovně pak ještě Linux i OS X.> Vyvinout dobrý OS jsou roky, desítky let práce. Nějaké nenáročné pre-alphy, které padají i na chytré TV mě moc neberou.
Ale jo, celkem to vypadá. Furt lepší a funkčnější (i v současné verzi) než Windows 10.
Tak Chrome OS se nechytl a ty pokusy do něj dostat Android zatím nejsou žádná sláva. Tohle by mohlo škálovat od ledničky až po servery. Teoreticky.Pak je tu ještě jiná otázka, totiž jestli chceme jeden OS jedné firmy úplně ve všem.
Vzhledem k tomu že mají výrobci problém aby jim komunikovaly alespoň vlastní zařízení, tak si moc neumím představit stav, kdy budu mít doma x různých věcí s x různýma OS.
Maly priklad : Danfoss Link a ostatni Z-Wave, Philips Hue vs Osram atd atd
Při komunikaci na OS nezáleží, pokud ten protokol podporují obě strany.
To je sice fakt, ale přeci jen, stále by se na tom museli jednotliví výrobci nějak domluvit (a to rozhodně nevypadá, že by se dohodliú. V případě používání jednoho OS to může vydavatel tohoto OS implementovat rovnou, a ostatní už můžou jen využívat již hotové.
Chrome OS se nechytl? vždyť je to přesně naopak! Nesmíš to hodnotit podle našich končin, protože cílový trh pro Chrome OS je USA a tam se mu daří nadmíru dobře! To že my nejsme momentálně cílovka Googlu a vozí se sem Chrome zažízení jen neoficiální cestou nic neznamená.
Názor byl 1× upraven, naposled 9. 5. 2017 18:04
má pravdu s tým androidom v Chrome OS :-/
to bohužel odkládají už fakt dlouho, to je fakt ... zas ale asi lepší, než kdyby to vydali zabugované ...
Postupuje to pomalu, to je pravda, zatím asi 6 zařízení v stable chanell a dalších pár v beta. Až to doladí, tak to půjde kvapem, vždyť HW je +/- stejný...Byl to jeden z důvodů, proč jsem si koupil Acer 14 for work, ale ani ne ten hlavní...
Kolik má ChromeOS na NetMarketShare, když je tak děsně úspěšný?
je ti snad jasné, že ještě nemohl předběhnout celkový podíl - jakej je asi cyklus obměny notebooku u běžných uživatelů? ... ale v prodejích už 2 roky v řadě chromebooky v usa jsou na popředí v kategorii notebooků, takže bych si dovolil to nazvat úspěchem a trendem, kterého mají ostatní důvod se obávat ... proč asi najednou ms přispěchal se zařízením, které jde očividně proti chromebooku?
Kdyby to byla pravda, tak by už musel být ChromeOS v NetMarketShare nějak vidět. Takže to pravda prostě není a je silně neúspěšný, přes všechny oslavné marketingové kecy a novinářská tvrzení.
marně na tom tvém netmarketshare hledám kategorii notebooků o kterou se jedná ... hoď prosím odkaz, ať ten průser vidím na vlastní očitop 10 aktuálně nejprodávanějších notebooků na amazonu jsou dva chromebooky, to už mi přijde slušnej vásledek ... a to jsme u prodejů veřejnosti ... takže proč neveřit, že do škol, které chtejí levné a jednoduše spavovatelné zařízení, to je polovina
Napsat dva tydny po tom, co dokonce i MS predstavil OS, ktery ma za ukol konkurovat ChromeOS, ze ChromeOS se nechytl, to chce hodne velkou davku...omezenosti.
Konkurovat - ano, ale v jedné konkrétní oblasti. Ve školství, kde by větší úspěch jakéhokoli paskvilu mohl připravit problémy pro Microsoft a Windows v budoucnosti. Na běžném trhu se MS ChromeOS opravdu bát nemusí.
V USA byl ChromeOS poloviční na tržním podílu jak v B2B, tak ve školství už vloni. A to je průšvih, protože to je už v pásmu efektu sněhové koule...
To nebyl.... ponekud ona data dezinterpretujete.
Víte, ze všeho nejpravděpodobnější je, že se chromebooky jakžtakž prodávají - ale pak se nepoužívají. Protože jsou v podstatě k ničemu.
On se ZATÍM bát nemusí. Pokud někdo dokáže ohrozit Microsoft na poli OS, může to být právě Google.Vem to logicky. Nejprodávanější notebooky jsou obecně ty nejlevnější. Tam je Chrome OS skvělou volbou a tento segment Microsoftu utíká právě s tím, jak se Chrome OS tlačí do škol.Segment dražších "enterprise" notebooků se roztahuje Apple s Macbooky. Microsoft si je jist jen ve střední třídě a na desktopech. Desktopy dlouhodobě padají, takže to taky není žádná velká výhra.Nejspíš to nebude MS muset řešit dalších deset let. Ale pak už to může být zásadní problém. Taky nemusí, jasně... To ukáže čas.
Tady je odkaz, jak se Chrome OS "nechytl". Skoro 60% zařízení koupených vloni do amerických škol bylo s Chrome OS.https://9to5mac.com/2017/03/02/apple-ios-mark... Zajímavá je i diskuze pod článkem...
Google to protlacil do skol, ktere si nic poradneho dovolit nemohou. Tim to ale konci
A číst v angličtině umíte? To jsou stránky fanoušků Apple...I'm a long-time macOS & iOS educational software developer...To those on here who call Chromebooks crap, get your heads out of your a**es. And to be brutally honest -- lacking a keyboard, iPad is about the dumbest thing a school system can buy for middle school and up.
Umíme. Mě spíš zaujaly názory uživatele Prof. Peabody. Me ale nešlo o to, jestli je pro výuku lepší Apple nebo Chromebook, ale o to, ze je používají jen chudší školy a ze se nedá mluvit o tom, ze by byly v USA obecně populární.
To je dost, stavet neco na 50 let starym OS mi uz prijde ponekud obsolete. Vubec se divim, ze Linux stale nema obligatni zeleny 24*80 a derny stitky 😁
Realita je buhužel taková, že jednoduché (modulární) jádro je to, co velmi dobře funguje. Vzletné projekty kolem mikrojader v běžném prostředí nefungují (nejsou v použitelném stavu). Mikrojádra se ale používají třeba u superbezpečných systémů, kde na ceně ani výkonu nesejde nebo u systémů reálného času (např. řídící jednotka motoru v autě), kde od nich nechcete žádné uživatelské prostředí.
Nejake projekty kolem mikrokernelu se pouzivaji, OSX/iOS pouzivaji jado XNU, ktere obsahuje mikrokernel Mach, Windows NT rady 3.x byly pouzivaly cisty mikrokernel, dnes uz kvuli optimalizaci pouzivaji hybridni jadro (za cenu ztraty robustnosti, pamatuju jak NT 4 dokazal sestrelit problem v GUI vrstve). Jasne, oboje je dnes hybridni system, ktery se snazi brat to lepsi z mikrokernelu (lepsi vzajemna izolace kodu) a monolitu (vykon dany tim, ze vsechny moduly jadra od sebe nejsou izolovane).Nejvetsim problemem mikrokernelu je nutnost casteho prepinani kontextu, ale ten by se mohl stat mene vyznamnym s rostoucim poctem jader.
"However, not all versions of Mach are microkernels." A to je presne prípad verzie, ktorú používa Apple.
"The basis of the XNU kernel is a heavily modified Mach 3.0 kernel."Mach 3 je mikrokernel...cimz netvrdim, ze cele XNU je mikrokernel, je to hybrid stejne jako jadro WinNT.
To je zajímavé, že nad všechny pořádné počítače (myšleno 100+ jader) běží buď na komerčních Unixech nebo Linuxu. Na Windows běží jen pomalý a nevýkonný šunty. Nevím, zda se počítači na kterém běží Windows, dá vůbec říkat počítač, když má výkon lepší kalkulačky. : )
Názor byl 1× upraven, naposled 9. 5. 2017 13:24
Evidentně je Fuchsia výzkumný projekt. Tj. zkusíme, jestli by to nemohlo fungovat, tak, jak bychom si představovali. JavaScript ovládá prakticky všechny pokročilejší webové stránky, tak proč ne. Výkon současných mobilů už stačí i na to, aby se v tom dalo napsat i něco většího, tak proč ne? Objevují se i hlasy, že JavaScript je pro výuku programování lepší, než Java, tak proč ne? Mikrojádro je lepší pro bezpečnost i pro úsporu energie, tak proč ne? Z toho všeho vyplývá, že Fuchsia je pro Google plán B, který sice nemusí být nikdy vypuštěn do reálného nasazení, a přesto je pro Google zajímavý.BTW: O jazyk Java vede Oracle s Google soudní spor, takže je možné, že Google bude muset Javu opustit. Je proto dobré mít pro alternativní jazyk hotovou platformu.
Názor byl 4× upraven, naposled 9. 5. 2017 12:30
"Objevují se i hlasy, že JavaScript je pro výuku programování lepší, než Java"Tak ony se objevuji i hlasy, ze je Zeme placata.
Jde o to, že v JavaScriptu je méně plevele, takže když se učí/používá, tak není odváděna pozornost od kódu k formálním věcem (např. klíčová slova class, private, public atd.). Já to nehodnotím, jen konstatuji.
Mene plevele? Ba prave naopak. Java je ve srovnani s javascriptem primitivni jazyk prave diky staticke strukture, typovym promennym, nutnosti definovat viditelnost a tridy. V javascriptu se tyhle "formalni veci" snazi skoro kazdy JS framework implementovat pomoci ruznych konvenci a je z toho vzdycky daleko vetsi gulas, nez v Jave.
'JavaScriptu je méně plevele' 😀😀😀😀
Univerzita ve Stanfordu upravila vstupní kurzy programování ve prospěch JavaScriptu: http://www.stanforddaily.com/2017/02/28/cs-department-...
Tvl.... co jste si slehl pro dnesek?
Méně plevele? Ikonzistentní type conversion, inkonzistence ve scopech, Array vs. Array-like objekty, null vs undefined, quirky v různých prohlížečích, prototypal inheritance (ES6 se bez transpileru stále nedá moc používat), function scoping, for-in iterace v Array prochází i metody toho objektu, bordel ve významu this. A spousta dalších. A všechno to jsou věci, na které člověk, který se učí programovat, narazí velice rychle. Javu sice nemám rád, ale jako výukový jazyk je rozhodně lepší, protože člověku "řekne", kde je chyba. Javascript prostě něco provede a potom Googlit, proč to dělá něco jiného, než bylo zamýšleno, trvá výrazně déle.
Názor byl 1× upraven, naposled 9. 5. 2017 21:27
tvl . java script je jeden velkej bordel
Spíš by mi ale dával smysl Go místo Dartu. Přece jen Go je rychlejší a slyšel jsem o něm prakticky jen samé dobré věci (o Dartu taky, ale pořád zůstává argument rychlosti)
Nelze použít minoritní jazyk, byť by byl sexy nebo právě IN...
Ale šlo by to. Zvlášť když to je jazyk googlu a opravdu hodně pěkný. Jen se hodí na trochu jiné věci než na psaní GUI aplikací.
na windows 10 to nema a javascript je mrtvy a kazdy rozumny clovek vi ze to tak je
Ten byl dobrej 😃
JS nemám hodně rád, ale napsat, že JS je mrtvý, tak to chce hodně odvahy. Pod vlastním jménem bys to asi nenapsal, že?Myslím, že hodně lidí hledá za něj rozumnou náhradu. Jistě jako odborník poradíš...
Tak určitě. 😀 Web vůbec není prošpikován javascriptem. Vůbec nepozorujeme pozvolný přesun běžných aplikací na webové. V JS přece nikdo nedělá. To víte, že jo. Windows 10 je ten nejlepší a bugů prostý systém. Jak bychom bez něj mohli žít. Vůbec není problém s Hello a čtečkami otisků prstů. Vůbec nebuguje přihlašování, ani se enterem nedá vracet při nutnosti zadání hesla a jiné alotrie. Tak fajn a teď zas do reality. Vaši hlášku bych pochopil, kdybyste napsal místo Windows Linux a místo JS Flash. ;) Ale to by zas nedávalo smysl. Z toho JS radost nemám, ale nic lepšího pro web neznám. Tedy z client side. Frameworky nenávidím. ;)
Ony se client-side žádné frameworky nepoužívají? :)
Používají. A každý týden je v módě nějaký jiný 😃
A já něco takového napsal???? :-O Já používám jQuery, má alespoň dlouhodobý vývoj, ale furt je to nadstavba a co já vím, co v té knihovně je. Studovat tisíce řádků fakt nebudu. To mě na frameworcích štve asi nejvíce. Samozřejmě, do jazyka taky nevidím, ale to už bych byl hodně paranoidní. ;)
Aha, takze hobik.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.