FTPbox: Obejděte cloudy a spusťte si vlastní Dropbox

Zapomeňte na Google Drive a Dropbox. Zkuste FTPbox, který vám umožní synchronizovat soubory napříč počítači. Na vlastním hostingu jej můžete zprovoznit zcela zdarma.

Data přístupná odkudkoliv je sen spousty z nás. Možná už používáte služby Dropbox či Google Drive, které umí synchronizovat soubory mezi zařízeními. Pomocí bezplatné aplikace FTPbox můžete opustit tyto komerční služby a začít provozovat vlastní cloud. Zatím sice neumí jakékoliv pokročilé funkce, ale za nulovou cenu může být zajímavá alternativa.

Zdarma, ale…

Dropbox vám v počátku nabídne zdarma 2 GB prostoru a dalších přibližně 18 GB můžete získat zdarma díky doporučení dalším uživatelům, aktivitě na Facebooku či Twitteru. Kromě speciálních akcí (které nejsou úplně výjimečné) tím končí štědrost Dropboxu. Za každých dalších 100 GB měsíčně zaplatíte 9,99 USD (193 Kč).

Vedle toho FTPbox je zcela zdarma, ale také s nulovým prostorem. Musíte si nejprve zakoupit buď celý webhosting, anebo službu, která vám zpřístupní pouze nějaký prostor na disku.

 Buďte opatrní na webhostingy s neomezenou kapacitou – v podmínkách obyčejně mají, že je nutné, aby na všechny soubory vedl odkaz zvenčí. Pro účely cloudu je to ale obvykle nevhodné.

Máte doménu?

Abyste mohli komukoliv poslat odkaz na stažení souboru, budete navíc potřebovat nějakou doménu. Postačí obyčejná doména .eu, kterou lze v akci sehnat za pár desítek korun na rok. Některé webhostingy vám dovolí fungovat i bez domény, protože vám vytvoří „servisní“ subdoménu na nějaké své doméně – i to může být cesta, jak ušetřit pár korun. Obyčejně je pak ve tvaru váš_účet.webhosting.cz.

Sáhnout také můžete po nějakém freehostingu, tam už ale záleží na tom, jak si ceníte svých dat. Pro samotný provoz nepotřebujete nic speciálního. Stačí obyčejný přístup přes FTP, což zvládá každý webhosting.

Jde se instalovat

Aplikaci  FTPbox stáhněte a nainstalujte. Po spuštění se usídlí v podobě malé ikony u hodin a uvítá vás okno, kam vyplníte přihlašovací údaje na FTP. Do položky „host“ můžete zadat IP adresu vašeho serveru, ale vhodnější je zadat přímo doménu, abyste později mohli odkázat na soubor pomocí URL.

ftpbox/1 Přihlašovací údaje.png
Přihlašovací údaje na FTP

V dalším kroku vyberte hlavní složku FTPboxu, která se má synchronizovat. Je to po vzoru Dropboxu, takže žádná věda se nekoná.

ftpbox/2 Složka a cesta.png
 Určení domovské složky

Je to beta verze, ale základní funkce zvládá

FTPbox je zatím v beta verzi, přesto funguje docela spolehlivě. Nastavení jednotlivých voleb ale není příliš uživatelsky přívětivé. Chybí jakékoliv potvrzovací tlačítko „Uložit“, takže když něco změníte, ani se nedozvíte, že došlo k automatickému uložení.

Na záložce „Obecné“ můžete nastavit automatické spouštění aplikace po startu systému a vypnout upozornění – bubliny informující o synchronizaci.

ftpbox/info box.png
Bublina informuje o změně v souborech

Záložka „Bandwidth“ umožní omezit rychlost stahování a odesílán dat, což se hodí na pomalejších připojeních. Ve „Filters“ lze vybrat soubory, které nechcete synchronizovat (pokud už nějaké synchronizované máte) a lze i ze synchronizace vyřadit některé přípony souborů, dočasné soubory a soubory začínající tečkou na začátku (například .htaccess).

Začínají nesnáze

Abyste se s aplikací zcela sžili, nesmíte minout záložku „Účet“, která je zdárným příkladem, jak by aplikace neměla vypadat. Naleznete zde správu profilů, takže můžete synchronizovat více složek s různými servery.

ftpbox/3 Účet.png
 Správa profilů je nedotažená

První nelogičnost nastává už u toho, že se záložka nachází až na druhém místě – není to faktický problém, jen je to matoucí, protože je to „nelogické“. Dále chybí možnost uvedené údaje upravit – nezměníte tak přihlašovací jméno ani heslo, cestu ke vzdálenému adresáři a už vůbec ne hlavní složku, která se má synchronizovat.

Když klepnete na tlačítko „přidat“, FTPbox se automaticky restartuje a otevře se okno s vytvořením nového účtu. FTPbox vypnete, znovu spustíte a opět jste vyzváni k vytvoření nového účtu. Nastala patová situace, účet již máte vytvořený, ovšem nelze se do něj nijak (jednoduše) přepnout. Můžete tedy vytvořit nový účet a později se na záložce „Účet“ přepnout na původní účet. Je to hloupé, ale doufejme, že to vývojáři do finální verze ještě opraví.

Přístup přes webové rozhraní

K souborům standardně můžete přistupovat pouze přes FTP nebo složku v počítači. Pokud se rozhodnete soubory zpřístupnit přes webové rozhraní, stačí označit požadovanou volbu. Klient nejprve stáhne potřebné soubory a následně je nahraje na FTP (ve složce je neuvidíte, přes FTP klienta ano).

4 Webové rozhraní.png
Povolte webové rozhraní

Na zadané doméně pak ve webovém prohlížeči uvidíte webové rozhraní FTPboxu. Při prvním spuštění zadáte heslo a potvrdíte cestu k chráněnému adresáři. FTPbox zatím neumí vytvářet uživatele s různými právy.

ftpbox/5 Web.png
 Při prvním spuštění můžete zadat heslo

Všechny nahrané soubory jsou veřejně dostupné – pokud na ně znáte přímý odkaz, můžete je komukoliv poslat. Webové rozhraní tak slouží pouze k tomu, abyste si zobrazili seznam všech souborů.

ftpbox/6 web 2.png
Výpis souborů ve webovém rozhraní

Pokud nechcete, aby byly soubory veřejně přístupné, měli byste přes FTP účet nahrávat soubory do adresáře, který není zvenčí přístupný (pokud to webhosting umožní). Druhá možnost je v prostoru FTP vytvořit soubor .htaccess s následujícím obsahem (nezapomeňte na webhostingu povolit zpracování souborů .htaccess), který znemožní přístup k soborům:

Order Allow,Deny
Deny from all

Pouze pro Windows

Synchronizační aplikace je v plánu pro operační systémy Mac OX X a Linux, zatím je ale dostupná pouze pro Windows. Aplikace je napsána v programovacím jazyce C#, takže by neměl být problém aplikaci převést na ostatní platformy.

Zatím chybí a je zcela v nedohlednu podpora mobilních zařízení – zapomenout tak můžete na přístup k souborům přes iPhone, Android či Windows Mobile. Pokud potřebujete k souborům přistupovat odkudkoliv z mobilního telefonu, musíte využít webové rozhraní.

Diskuze (26) Další článek: Outlook si rozumí se Skypem v dalších zemích. Česko zatím ignoruje

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,