FTPbox: Obejděte cloudy a spusťte si vlastní Dropbox

Zapomeňte na Google Drive a Dropbox. Zkuste FTPbox, který vám umožní synchronizovat soubory napříč počítači. Na vlastním hostingu jej můžete zprovoznit zcela zdarma.

Data přístupná odkudkoliv je sen spousty z nás. Možná už používáte služby Dropbox či Google Drive, které umí synchronizovat soubory mezi zařízeními. Pomocí bezplatné aplikace FTPbox můžete opustit tyto komerční služby a začít provozovat vlastní cloud. Zatím sice neumí jakékoliv pokročilé funkce, ale za nulovou cenu může být zajímavá alternativa.

Zdarma, ale…

Dropbox vám v počátku nabídne zdarma 2 GB prostoru a dalších přibližně 18 GB můžete získat zdarma díky doporučení dalším uživatelům, aktivitě na Facebooku či Twitteru. Kromě speciálních akcí (které nejsou úplně výjimečné) tím končí štědrost Dropboxu. Za každých dalších 100 GB měsíčně zaplatíte 9,99 USD (193 Kč).

Vedle toho FTPbox je zcela zdarma, ale také s nulovým prostorem. Musíte si nejprve zakoupit buď celý webhosting, anebo službu, která vám zpřístupní pouze nějaký prostor na disku.

 Buďte opatrní na webhostingy s neomezenou kapacitou – v podmínkách obyčejně mají, že je nutné, aby na všechny soubory vedl odkaz zvenčí. Pro účely cloudu je to ale obvykle nevhodné.

Máte doménu?

Abyste mohli komukoliv poslat odkaz na stažení souboru, budete navíc potřebovat nějakou doménu. Postačí obyčejná doména .eu, kterou lze v akci sehnat za pár desítek korun na rok. Některé webhostingy vám dovolí fungovat i bez domény, protože vám vytvoří „servisní“ subdoménu na nějaké své doméně – i to může být cesta, jak ušetřit pár korun. Obyčejně je pak ve tvaru váš_účet.webhosting.cz.

Sáhnout také můžete po nějakém freehostingu, tam už ale záleží na tom, jak si ceníte svých dat. Pro samotný provoz nepotřebujete nic speciálního. Stačí obyčejný přístup přes FTP, což zvládá každý webhosting.

Jde se instalovat

Aplikaci  FTPbox stáhněte a nainstalujte. Po spuštění se usídlí v podobě malé ikony u hodin a uvítá vás okno, kam vyplníte přihlašovací údaje na FTP. Do položky „host“ můžete zadat IP adresu vašeho serveru, ale vhodnější je zadat přímo doménu, abyste později mohli odkázat na soubor pomocí URL.

Klepněte pro větší obrázek
Přihlašovací údaje na FTP

V dalším kroku vyberte hlavní složku FTPboxu, která se má synchronizovat. Je to po vzoru Dropboxu, takže žádná věda se nekoná.

Klepněte pro větší obrázek
 Určení domovské složky

Je to beta verze, ale základní funkce zvládá

FTPbox je zatím v beta verzi, přesto funguje docela spolehlivě. Nastavení jednotlivých voleb ale není příliš uživatelsky přívětivé. Chybí jakékoliv potvrzovací tlačítko „Uložit“, takže když něco změníte, ani se nedozvíte, že došlo k automatickému uložení.

Na záložce „Obecné“ můžete nastavit automatické spouštění aplikace po startu systému a vypnout upozornění – bubliny informující o synchronizaci.

Klepněte pro větší obrázek
Bublina informuje o změně v souborech

Záložka „Bandwidth“ umožní omezit rychlost stahování a odesílán dat, což se hodí na pomalejších připojeních. Ve „Filters“ lze vybrat soubory, které nechcete synchronizovat (pokud už nějaké synchronizované máte) a lze i ze synchronizace vyřadit některé přípony souborů, dočasné soubory a soubory začínající tečkou na začátku (například .htaccess).

Začínají nesnáze

Abyste se s aplikací zcela sžili, nesmíte minout záložku „Účet“, která je zdárným příkladem, jak by aplikace neměla vypadat. Naleznete zde správu profilů, takže můžete synchronizovat více složek s různými servery.

Klepněte pro větší obrázek
 Správa profilů je nedotažená

První nelogičnost nastává už u toho, že se záložka nachází až na druhém místě – není to faktický problém, jen je to matoucí, protože je to „nelogické“. Dále chybí možnost uvedené údaje upravit – nezměníte tak přihlašovací jméno ani heslo, cestu ke vzdálenému adresáři a už vůbec ne hlavní složku, která se má synchronizovat.

Když klepnete na tlačítko „přidat“, FTPbox se automaticky restartuje a otevře se okno s vytvořením nového účtu. FTPbox vypnete, znovu spustíte a opět jste vyzváni k vytvoření nového účtu. Nastala patová situace, účet již máte vytvořený, ovšem nelze se do něj nijak (jednoduše) přepnout. Můžete tedy vytvořit nový účet a později se na záložce „Účet“ přepnout na původní účet. Je to hloupé, ale doufejme, že to vývojáři do finální verze ještě opraví.

Přístup přes webové rozhraní

K souborům standardně můžete přistupovat pouze přes FTP nebo složku v počítači. Pokud se rozhodnete soubory zpřístupnit přes webové rozhraní, stačí označit požadovanou volbu. Klient nejprve stáhne potřebné soubory a následně je nahraje na FTP (ve složce je neuvidíte, přes FTP klienta ano).

Klepněte pro větší obrázek
Povolte webové rozhraní

Na zadané doméně pak ve webovém prohlížeči uvidíte webové rozhraní FTPboxu. Při prvním spuštění zadáte heslo a potvrdíte cestu k chráněnému adresáři. FTPbox zatím neumí vytvářet uživatele s různými právy.

Klepněte pro větší obrázek
 Při prvním spuštění můžete zadat heslo

Všechny nahrané soubory jsou veřejně dostupné – pokud na ně znáte přímý odkaz, můžete je komukoliv poslat. Webové rozhraní tak slouží pouze k tomu, abyste si zobrazili seznam všech souborů.

Klepněte pro větší obrázek
Výpis souborů ve webovém rozhraní

Pokud nechcete, aby byly soubory veřejně přístupné, měli byste přes FTP účet nahrávat soubory do adresáře, který není zvenčí přístupný (pokud to webhosting umožní). Druhá možnost je v prostoru FTP vytvořit soubor .htaccess s následujícím obsahem (nezapomeňte na webhostingu povolit zpracování souborů .htaccess), který znemožní přístup k soborům:

Order Allow,Deny
Deny from all

Pouze pro Windows

Synchronizační aplikace je v plánu pro operační systémy Mac OX X a Linux, zatím je ale dostupná pouze pro Windows. Aplikace je napsána v programovacím jazyce C#, takže by neměl být problém aplikaci převést na ostatní platformy.

Zatím chybí a je zcela v nedohlednu podpora mobilních zařízení – zapomenout tak můžete na přístup k souborům přes iPhone, Android či Windows Mobile. Pokud potřebujete k souborům přistupovat odkudkoliv z mobilního telefonu, musíte využít webové rozhraní.

Diskuze (26) Další článek: Outlook si rozumí se Skypem v dalších zemích. Česko zatím ignoruje

Témata článku: Software, Cloud, Open source, Dropbox, Synchronizační aplikace, HTA, Bandwidth, DRO, Potvrzovací tlačítko, Chráněná složka, Přímý odkaz, Clo, Cesta, Účet, Původní účet, Zajímavá alternativa, Webové rozhraní, Uložený vzor, Webhosting, FTP, T-mobile mobilní telefony akce, VLA, Rozhraní, Software na Heureka.czNejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Strategie Jurassic World Evolution 2 se příští týden rozšíří o první DLC
Michal Maliarov
Jurassic World Evolution 2DLC
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy