Freesoftware 13. - GNU/Linux jako hackerský systém?

17. září 2001
Notebook na odpis SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Dnes bych si dovolil trošku odbočit od tématu samotného svobodného software a ohlédnout se do historie, za tím, co vytvořilo podmínky pro jeho vznik, jací zde byli v tom čase lidé, kdo to jsou hackeři a jak s tím vším vůbec souvisí.
Myslíte si, že „hacker“ znamená terorista? Nebo si myslíte, že hacker = člověk, který nabourává počítačové systémy? Možná, že dnes ano, i když věřím, že ne, ale dříve...

Hacker n. [původně někdo, kdo s použitím sekery vyrábí nábytek]

  • Ten, koho baví zkoumat detaily programovatelných systémů a jak co nejlépe využít všechny potenciální možnosti. To je protiklad k většině uživatelů, kteří se raději naučí jen potřebné minimum.
  • Někdo, kdo nadšeně programuje raději, než aby pouze o programování mluvil.
  • Osoba schopná ocenit hodnotu hacku.
  • Osoba, která je schopna rychle programovat.
  • Expert na určitý program, nebo někdo, kdo ho často používá při práci nebo na něm pracuje. Ve významu Unix-hacker (Definice 1-5 jsou korelovány, a pokud daný člověk patří do skupiny hacker, vyhovuje jim.)
  • Expert nebo nadšenec v jakémkoliv odvětví. Může existovat např. hacker astronomie.
  • Ten, koho baví intelektuální soupeření a vždy se snaží nějak kreativně obejít a pokořit limity.
  • [námi odmítané] Zlý hlupák, který se snaží odhalit citlivé informace šťouráním se v systému. Odtud pochází ,password hacker` a ,network hacker`. Správný termín pro tento význam je cracker.
--velmi volně přeloženo z The Hacker`s Dictionary,

Lidé na univerzitách, v komunitě, kde svobodný software vyrůstal, byli často hackeři, i Stallman je hacker. Bylo by škoda, kdybych tuto zajímavou kapitolku přeskočil.

V dnešní době dala média tomuto slovu úplně jiný význam a to je spíše škoda, protože když dnes někdo o někom řekne, že to je hacker, je to spíše urážka než vyjádření úcty.

Jestli chcete vědět, jak může vypadat takový hack, čtěte dále:

„20. ledna 1982 ,hackla´ MIT fotbalový zápas mezi Harwardem a Yale. Těsně po druhém výpadu Harwardu proti Yale, v první čtvrtině, se na čtyřicetiyardové čáře začal ze země zvedat míč a začal růst. Rostl, rostl, rostl, po celém balónu se objevily nápisy MIT. Zatímco

všichni hráči i pořadatelé balón s úžasem pozorovali, vyrostl až do velikosti šesti stop v průměru a potom se s pořádnou ránou protrhl a zbyl z něj jen oblak bílého kouře.

Boston Globe o tom později napsal: „Jestli chcete vědět pravdu, hru vyhrála MIT.“

Není to ale jen specifický druh humoru, který odděluje hackery od zbytku společnosti. Je to také odlišný styl vystupování, oblékání, mluvení a vůbec života. Velmi výstižné je tvrzení,

že hackeři považují reálný život za velmi absurdní shodu náhod.

Jeden z hlavních důvodů, proč mají hackeři raději elektronický svět než ten reálný, je jejich láska k determinismu. Na světě je spousta věcí, které neumíme předpovídat, které se zdají

být nelogické. Nelogické je často naše chování, jazyk, kterým mluvíme... Např. na otázku: „Dokončíš to dnes, nebo někdy jindy?“ vám hacker úplně logicky odpoví buď „Ano“, „Ne“ nebo prostě „Mu!“. Ptali jste se totiž, zda práci dokončí (dnes <nebo> zítra). Pokud ji dokončí dnes či někdy jindy, odpoví vám ano. Pokud ji nikdy nedokončí, dostanete odpověď ne.

Nejspíše to bude ale „Mu!“. To je nový typ odpovědi používaný na ano/ne otázky, jestliže nemají smysl. Ptát se hackera na výše uvedenou věc opravdu smysl nemá. Hacker nepracuje.

Pokud něco tvoří, je to pro něj hra, ne práce. Je to podobné jako s ukázkovou otázkou v Jargon File.

„Přestal jsi bít svoji manželku?“ Pokud ji dotazovaný hacker nikdy nebil (ne každý pracuje na něčem tak velkém jako kernel Linuxu, aby měl mezi kompilacemi čas sehnat manželku, sehnat děti apod. jako Linus Torvalds), odpoví vám „Mu!“.

Zde je vidět, že běžný okolní svět nemá tak přísné zákony logiky jako elektronické obvody, a proto jím také hackeři opovrhují.

„Podívejte se na typický pokus nováčka naučit se používat mocný ed:

golem$ ed
?
help
?
?
?
quit
?
exit
?
bye
?
hello?
?
eat flaming death
?
^C
?
^C
?
^D
?

Hackeři mají opravdu rádi WYGIWYT (what you get is what you typed) editory. Jsou samozřejmě výjimky. Např. Richard Stallman napsal GNU Emacs proto, že se nechtěl učit ovládat vi ani ed.

Zvláštní druh hackerského myšlení se dost přesně odráží i v samotném názvu GNU jako rekurzivní zkratky GNU`s Not Linux. Ve skutečnosti bylo později poukázáno na to, že rekurzivní zkratky mohou způsobit buffer overflow daného jazyka, ale to již bylo pozdě.

Pokud toužíte ještě po dalších bláznivých nesmyslech, zde je multilinguální program Hello new year:

cat /*dev/null; echo "Happy New Year"\!
cat <<c*/ /dev/null | cat > /dev/null
c */ () {} /*
c */ main()( cat(); printf("Happy New Year!\n"); } /*
17  format(  `Happy New Year!`)
    write (6, 17)
    stop
    end
o Vadim Antonov, avg@hq.demos.su
*/

Můžete si vybrat, zda program spustit v překladači jazyka C, Fortranu, C Shellu nebo Bourne Shellu. Program poběží ve všech čtyřech. K podobným nápadům patří třeba i to, co jsem si pojmenoval jako programming-art – čili něco jako ascii art, ale z funkčních programů.

Snad se mi povedlo alespoň částečně nastínit, že existují dva významy tohoto slova. Bohužel ten starý a původní zapadá prachem. Nemluvil jsem zde o lidech, kteří se nabourávají do systémů, ale přesto je kromě hlavní stránky nechávají na pokoji, nemluvil jsem o phreakerech a jejich dlouhých nočních debatách, za které nikdo neplatil, nemluvil jsem o lidech Jako Mitnick, Poulsen, Mentor a mnoha dalších méně známých jménech, nemluvil jsem o FBI. Mluvil jsem o lidech, kteří se do svého oboru – a nemusí to být jen počítače – opravdu zamilovali a zasvětili mu více než jen celý svůj život.

Proč by se takoví lidé chtěli předvádět veřejnosti nějakou změněnou stránkou? Záleží jim na tom, co si o nich myslí konzumní společnost „tam venku?“ Asi těžko. Takže až budete v novinách příště číst titulek hacker, vzpomeňte si prosím nejprve na originální význam toho slova.

A pamatujte, že:

„Život by mohl být o mnoho jednodušší, kdybychom se mohli alespoň podívat na ,zdroják´.“

Diskuze (11) Další článek: Notebook na odpis

Témata článku: Software, Linux, Terorista, Mluvené slovo, Mluvená odpověď, GNU, Odlišný styl, What, Hell, Hackers, Yale, Jak, Hello, Happy, Golem, Mentor, Reálný život, Death, Reálná osoba, Zvláštní druh, Šťourání, Urážka, Význam, Bourne, Happy New Year


Určitě si přečtěte

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 45

David Polesný
Notebooky
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 162

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5