FreeMorphing: Obrázkové převtělení během chvilky

Postupná přeměna jednoho obrázku do druhého, tzv. morphing, je populární záležitost pro zábavu i ozvláštnění webových stránek. FreeMorphing ji nabízí zdarma a velice jednoduše.

Ať už si chcete udělat srandu na něčí účet, nebo hledáte nástroj pro oživení statické webové stránky, využijete jistě rádi nástroj pro vytvoření přechodu z jednoho obrázku či fotky do druhého. FreeMorphing tuto schopnost ovládá a nabízí jí bez nároku na honorář. Přestože se jedná o malou, nenáročnou a funkčně méně pokročilou aplikaci, stojí minimálně za bezplatné vyzkoušení.

Stáhnout FreeMorphing (2,8 MB)

Jedno okno, mnoho fotek

Tím nejdůležitějším pro správné používání FreeMorphingu je vhodný výběr obrázků pro přeměnu. Program samozřejmě vytvoří přechod z čehokoli do čehokoli, pokud vám ale na srdci leží kvalitní výsledek i nerušený a hladký přechod, je třeba pečlivě volit a upravovat. Základním požadavkem je, že oba obrázky musí být stejných rozměrů a 24 bitové barevné hloubky. Jeden pak v rámci aplikace označíte za zdrojový, druhý za cílový.

Klepněte pro větší obrázek 
Volba zdrojové fotografie.

Jde rovněž o to, aby objekty na obrázku byly umístěny v co nejpodobnější pozici (nalevo, uprostřed) a vyplňovaly zhruba stejný obsah snímku (přes celý obrázek, pouze jedna jeho část). V případě pokusu o převtělování fotek dvou osob je důležité, aby byly jejich tváře vyfoceny v podobné pozici a ze stejného úhlu. Tím vším si zajistíte kvalitní transformaci, která nebude vypadat jen jako obyčejné prolnutí jednoho snímku do druhého.

Klepněte pro větší obrázek 
Označování pomocí linek.

GIF a video

Po volbě obrázků následuje krok v podobě přidávání čar, které slouží jako záchytné body pro aplikaci. Ta se jimi bude řídit, takže v případě přeměny fotografie člověka je vhodné čáry umístit na zdrojovém i cílovém snímku na stejné oblasti obličeje. Ohraničíte tak jeho kontury, označíte polohu i pozici úst a očí atd. Rozhodně ale neplatí pravidlo, že čím víc čar, tím přesnější výpočet a lepší transformace. Paradoxně se mi podařilo několikrát dosáhnout lepších výsledků s pouhými dvěma čárami, než když jich bylo patnáct.

Klepněte pro větší obrázek 
Nastavení sekvence pro přeměnu.

Vkládání linek je také jediná práce se snímky. Jakékoli jiné jeho úpravy a nastavení v aplikaci nejsou možné. Fotky je tak třeba vhodně připravit mimo tento program. Dalším krokem už je určení počtu snímků, z nichž se má sekvence zformovat, a dále zadat její vytvoření. Počet obrázků má vliv především na dobu transformace. Hladkost přeměny tím není příliš vylepšena.

Klepněte pro větší obrázek 
Poněkud těsné okno pro kompresi videa.

Poslední krok v programu se týká výstupu celého díla. Uložit jej můžete do několika formátů, přičemž největší smysl dávají pohybující se GIF a video ve formátu AVI. U pohyblivé grafiky není žádný problém. S nastavením videa a volbou komprimace už je to o něco složitější. Ne vždy je výsledek takový, jaký očekáváte. Už jen proto, že orientace je zhoršená nedostatečně velkým oknem, které není možné roztáhnout.

Stáhnout FreeMorphing (2,8 MB)

Váš názor Další článek: Linux je mainstream, vyzkoušejte skutečnou exotiku

Témata článku: Software, GigaMania, Download, Hladký přechod, Vhodný výběr, Statická fotografie, Promo


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu