Freemaily: ztracené e-maily a jiná nebezpečí

Seznamu opět zkolabovalo několik set e-mailových účtů. Výzkumy uvádí, že freemaily nejsou dostatečně chráněny.
Freemaily: ztracené e-maily a jiná nebezpečí

Během posledních dvou týdnů se na nás obrátilo několik našich čtenářů s tím, že se jim údajně ztratila veškerá pošta uložená na freemailovém účtu Seznamu. A podle vyjádření technické podpory přišli o svůj e-mailový archiv natrvalo.

Koncem minulého týdne zase informovala televize Nova o skutečnosti, že české a slovenské freemailové služby nejsou bezpečné a potenciálně mohou být relativně snadno napadeny útočníkem.

Mohou být freemaily opravdu tak nespolehlivé a nebezpečné?

Seznam a poškozené clustery

Seznam.cz je jedním z největších poskytovatelů freemailových schránek u nás. Ani u jeho služeb však nelze zcela eliminovat provozní problémy, které se následně pocítí i samotní koncoví uživatelé. Asi nejhorším možným případem by pro uživatele zřejmě bylo úplné odstranění účtu, neméně závažným počinem pak nevratné vymazání všech zpráv. I v takových případech má ale uživatel smůlu – u služby poskytované zdarma nemůže očekávat stoprocentní zabezpečení.

A právě s vymazáním vešekeré korespondence na účtech Seznamu má nemilé zkušenosti několik našich čtenářů. Když nám napsal první, moc jsme tomu nevěnovali pozornost a neprávem jsme chybu přisuzovali spíše na jeho stranu. Ale pak napsal druhý, třetí, čtvrtý... To už bylo podezřelé a proto jsme se rozhodli vše ověřit přímo u zdroje.

Klepněte pro větší obrázek
Několik set uživatelů Seznam E-mail čekalo po Vánocích nepřijemné zjištění: chyběla pošta

Tisková mluvčí Seznamu, Rita Gabrielová, pro Živě sdělila, že v období mezi vánočními svátky došlo k havárii e-mailového clusteru, který pak potřeboval přesunout poštu na záložní. Při provádění této akce však zhavaroval i software a několik set uživatelů tak přišlo o svojí poštu. Kontakty a nastavení zůstaly nepoškozeny. Seznamu se podařilo zachránit veškerou poštu až od 27. prosince, dřívější e-maily jsou ale nenávratně ztraceny. Jako příčinu Gabrielová uvádí skutečnost, že se první uživatelé ozvali až po novém roce a na problém se tak přišlo až v rámci jejich podnětů. „Je nám líto dat, která uživatelé měli a už je bohužel nemůžeme vrátit. Ale pokaždé připomínáme, že historii pošty je třeba občas zálohovat na CD“, říká Rita Gabrielová.

I tak ale Seznam patří k těm, kteří mohou v rámci možností zajistit svým uživatelům to nejlepší možné řešení a dostupnost služeb, alespoň podle měření bezpečnosti serveru Soom.cz.

České a slovenské freemaily nejsou bezpečné

Každý zkušenější uživatel jistě moc dobřé ví, že freemaily nejsou ideálním řešením pro uživatele s nároky na bezepečnost a jistotu, alespoň tedy v případě přístupu přes webová rozhraní, která nejsou moc dobře zabezpečena. Rozsáhlejší analýzu bezpečnosti webových rozhraní nejpoužívanějších československých freemailů zveřejnil server Soom.cz, který jako opravdu bezpečný server označil pouze Seznam.cz.

Dvě z testovaných e-mailových služeb, konkrétně Atlas.cz a Post.sk, jsou označeny dokonce jako nebezpečné. Atlas, který se minulý týden prezentoval novou antispamovou ochranou, údajně poskytuje potenciálnímu útočníkovi i možnosti útoku bez zapřičinění vlastníka e-mailového účtu. Získání například přístupového hesla nebo kontrolní odpovědi na otázku tak není většinou žádný problém. Z vlastního testu na soukromě založené adrese mohu tuto informaci opravdu potvrdit. Bez problémů například funguje starý dobrý trik s využitím telnetu, k jehož ovládnutí není potřeba žádných větších znalostí a na internetu lze objevit mnoho návodů, jak toho docílit.

Atlas i Post pak údajně neřeší podněty hlášených chyb, stejně jako například Volný.cz. Naopak Seznam a Centrum chyby po nahlášení okamžitě odstraňují. Kromě zmíněných dvou hříšníků je k narušení bezpečnosti „účast“ i majitele účtu, který díky své činnosti a různým bezpečnostním dírám poskytuje útočníkovi možnosti ke zmocnění se jeho účtu.

Existují řešení

Řešením pro uživatele, kteří potřebují stoprocentní jistotu (například menší podnikatelé, apod.), je samozřejmě některé z komerčních řešení, například hostování na Exchange serveru (kvalitní řešení za dobré peníze nabízí například eOutlook.cz, na jehož služby se zaměříme v připravovaném článku). Za své peníze je možné očekávat profesionální přístup a garanci zabezpečení a zálohování dat. To však samozřejmě není východiskem pro všechny, avšak existuje několik tipů, díky kterým lze efektivně využívat i freemaily.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nejbezpečnější je využít některého z e-mailových klientů, například Outlook, Windows Mail nebo Thunderbird

Dobré je využívat některého z kvalitních a podporovaných e-mailových klientů, například komerční Outlook 2007, případně volně dostupný Windows Live Mail nebo Thunderbird. Do nich je pak možné stahovat si poštu přímo ze serveru a webové rozhraní tak není nutné využívat, případně pouze výjimečně. Ke stahování lze využít standardních protokolů IMAP nebo POP3.

V případě, že chcete přece jenom využívat webové rozhraní, ať už k tomu máte jakýkoliv důvod, je dobré vybírat takového poskytovatele e-mailového prostoru, který v této oblasti disponuje opravdu kvalitním zabezepečením. Obecně lze doporučit Seznam, Centrum, Google Mail a e-mailovou schránku Live.com. Ale vždy pamatujte na to, že u služby zdarma vám nikdo žádné záruky nedá, ať už se jedná o zálohu dat, tak o obecné zabezpečení.

Aktualizováno (21.1. 13:30):

Na základě testu serveru Soom.cz a našeho článku se nám dostalo oficiálního vyjádření ze strany serveru Atlas.cz. Tisková zpráva uvádí, že veškeré zjištěné nedostatky v bezpečnosti jsou okamžitě opravovány a samotná bezpečnost schránek hraje pro Atlas velikou roli.

Ředitel IT v Atlasu, Miloš Houfek, dodává, že e-mailové schránky Atlasu jsou zabezpečeny v souladu s nejpřísnějšími požadavky. O angažovanosti Atlasu v této oblasti mluví i fakt, že byl minulý týden aplikován nový antispamový filtr, který podle prvních ohlasů plní svojí funkce více než kvalitně.

Diskuze (107) Další článek: Intel Skulltrail: dvě čtyřjádra pro nadšence

Témata článku: Windows, Archiv české televize, Minulý týden, Nebe, Nebezpečí, Webové rozhraní, Česká televize živě, Atlas, Aida, Freemail, Provozní problém, Kvalitní řešení, Možný problém, Zprávy televize Nova, Možné řešení, Atlas software, Dobré řešení, Možný případ, Televize na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

** Firmy i organizace včetně EU připravují etické kodexy pro A.I. ** Vědci z Madridu zkoumali, jestli je budeme moci aplikovat na A.I. 2.0 ** A je tu háček, superinteligence pro nás totiž bude neuchopitelná

Jakub Čížek | 84

Jakub Čížek
Umělá inteligence
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 46

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC