FreeCommander – může konkurovat Total Commanderu?

O Total Commanderu se často píše jako o nejlepším souborovém správci. Je skutečně tak dobrý, nebo ho už mílovými kroky dohání konkurence? Co třeba nový FreeCommander?
Kapitoly článku

Jednou z nejdůležitějších činností na počítači je samozřejmě orientace v nepřeberném množství adresářů a souborů. Zatímco jedni si vystačí s tradičním Průzkumníkem ve Windows a jeho alternativami na jiných operačních systémech, jiní, zejména ti, kteří mají zkušenost z dnes již stařičkého DOSového světa, vyžadují „dvoupohledového“ správce.

Na počátku byl Norton Commander

Podobným souborovým správcům se obecně říká „ortodoxní souborový manažer“ a vyznačují se především tím, že je lze co možná nejvíce ovládat klávesnicí a klávesovými zkratkami a jejich okno se seznamem adresářů a souborů je rozděleno pro snazší orientaci na dva dílčí pohledy. Zároveň takové programy dnes už nenabízí pouze organizování souborů, ale občas i velmi pokročilé funkce včetně FTP klientu, hromadného přejmenovávání souborů a integrovaný kompresní program, který si poradí nejen s všudypřítomnými balíčky ZIP.

Na Windows posledních více než deset let kraluje Total Commander. Na první pohled je strohý – nenabízí pestrobarevné ikony ani přechodové efekty, co je ovšem důležitější, funguje a dává tak jasný směr i své konkurenci. Ať už Total Commander používáte, či na něj pohlížíte s úšklebkem, určitě se mnou budete souhlasit, že dnes tvoří určitý standard uživatelského rozhraní ortodoxních souborových manažerů (OFM).

Klepněte pro větší obrázek
Populární Norton Commander položil před dvaceti lety základy

Ačkoliv je převaha Total Commanderu více než zřejmá, zdaleka to není jediná aplikace svého druhu. Velké oblibě a početnému táboru skalních fanoušků se těší i český Altap Slamander, Unreal Commander, SpeedCommander, případně stále okrajový muCommander, který si na rozdíl od ostatních rozumí nejen s operačním systémem Windows, je totiž napsaný v Javě.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Total Commander a FreeCommander – na první pohled se moc neliší

Je tu ale ještě jeden projekt, kterému dal život Marek Jasinski. Jmenuje se FreeCommander, je zcela zdarma a nedávno se dočkal nové verze, která jej v pomyslném souboji souborových správců posunula o pěkný kus cesty vpřed. Nejnovější FreeCommander nabízí srovnatelné funkce jako jeho dospělejší kolega Total Commander. Verze 2008.06 si konečně poradí s FTP připojením, hromadným přejmenováním souborů, prohlížením složek v panelech a užitečným filtrováním třeba podle několika písmen v názvu souborů. Může se ale skutečně Jasinského práce srovnávat s dílem Christiana Ghislera?

Seznamte se: FreeCommander

Správce se na první pohled neliší od Total Commanderu. Prostředí je lokalizované do češtiny a okno je rozdělené na dva pohledy. Program ale používá odlišné ovládací prvky, ty tedy vypadají poněkud jinak. Seznam souborů a složek má delší odezvu než v ověřeném Total Commanderu, ikony registrovaných typů dat se občas načítají příliš dlouho a hlavní lišta s ikonami je zbytečně stylovaná – „šedý plochý pruh“ je občas vkusnější. Uživatelské rozhraní FreeCommanderu v každém případě nepatří k nejsvižnějším.

Klepněte pro větší obrázek
FreeCommander a hlavní lišta s množstvím ikonek
Klepněte pro větší obrázek
A pro srovnání skromnější a přehlednější lišta v Total Commanderu

Total Commander je občas kritizován pro svou konzervativní podobu, která se od počátku devadesátých let minulého století proměnila jen v drobnostech. Mnohým vadí jednoduchý základní set ikon a tak si vyrábí své vlastní „iconpacky“. Ikony ve FreeCommanderu však nejsou o nic lepší a v liště je jich zbytečně moc.

Snadné a rychlé filtrování a navigace v záložkách

K označení více prvků slouží klávesová zkratka SHIFT+šipka dolů, pokud budete chtít použít klávesu Insert, je třeba v nastavení zaškrtnout „NC styl“. Velmi se mi líbí funkce Rychlý filtr, kterou najdete v pravém dolním rohu v každém z pohledů na složky a soubory. Pokud jej zapnete, stačí do textového okénka napsat libovolný výraz a poté se seznam souborů omezí pouze na odpovídající objekty. Pokud často navštěvujete velmi rozsáhlý adresář „C:\Windows\System32”, takový filtr vám určitě pomůže.

Klepněte pro větší obrázek
V tomto případě filtr zobrazil pouze soubory a složky, které mají v názvu „ati”

Navigace v záložkách je dnes samozřejmostí u všech nejrozšířenějších webových prohlížečů, poměrně dlouho ale trvalo, než se podobný princip ovládání prosadil i u správců souborů – přitom tato funkce dramaticky zvětšuje produktivitu, protože v jednom programu můžete mít tímto způsobem otevřené velké množství adresářů. Panelům rozumí Total Commander i FreeComander, který zároveň zvolil klávesovou zkratku stejně jako u Firefoxu nebo třeba Opery, tedy CTRL+T.

Klepněte pro větší obrázek
Díky záložkám můžete mít v jednom okamžiku otevřeno libovolné množství adresářů

Rychlý integrovaný prohlížeč si poradí i s multimédii

Souborový správce bez rychlého náhledu souboru, který je zpravidla dostupný přes klávesu F3, je použitelný jen z poloviny. Podobný mocný nástroj nabízí většina pokročilých souborových manažerů a FreeCommander není výjimkou. Prohlížení souborů je co do rychlosti srovnatelné s Total Commanderem, dokáže zobrazit vedle libovolného souboru v textové, binární i hexadecimální podobě i nejrozšířenější formáty obrázku, Flash animaci, HTML stránku, RTF i Unicode/UTF-8 text. Skoro na každý obsah zároveň můžete použít lupu a v případě obrázků je v nabídce i možnost otočení. Pokud používáte WLX doplňky prohlížeče pro Total Commander, můžete je použít i ve FreeCommanderu. O prohlížení multimediálních souborů se postará integrovaný Windows Media Player a program si poradí i s PDF, který zobrazí pomocí nainstalovaného Acrobat Readeru.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 
Integrovaný prohlížeč si poradí s obrázky, PDF knihami i multimediálními soubory
Pokud vám to nestačí, lze použít WLX doplňky z Total Commanderu

FreeCommander umí po vzoru Total Commanderu vytvářet a porovnávat kontrolní součty MD5 a poradí si se složením a rozdělením souborů na více části podle určené velikosti s tím, že lze vytvořit i spustitelný program, který rozdělené soubory složí zpět do původní podoby.

Témata článku: Software, Windows, Total Commander, Unicode, MD5, Rozsáhlá síť, Pokročilý filtr, Commander, Klávesová zkratka, WLX, Area 51, FreeCommander, Comma, Klient, Správce, Podobné množství, Hlavní lišta, Místní síť, Total, Makro, Nejrozšířenější formát, Použitelný nástroj, Textová podoba, Libovolný soubor, Unreal Commander, Navigace na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5