Free-PC: počítač zdarma za úpis

V Americe se začínají rozdávat počítače, jediný háček je v tom, že musíte mít na sebe zapnutý stálý proud reklamy.
Firma Free-PC začala rozdávat počítače Compaq Presario s plným bezplatným přístupem k Internetu a elektronické poště. Fór je v tom, že na počítači je předinstalován operační systém, kde část pracovní plochy zabírají různé reklamy. Před pořízením počítače musíte vyplnit rozsáhlý dotazník, kde uvedete velmi podrobné údaje o své osobě včetně zájmů, příjmů a dalších. Proud reklamy potom může být velmi cílený. Protože reklamy jsou na počítači z velké části předinstalovány a z Internetu se pouze doplňují, zobrazují se, i když nejste zrovna připojeni, a mohou používat graficky velmi bohaté animace. Celý počítač je tak financován firmami, které si platí permanentku za přístup k vám na vaši pracovní plochu.

Živě komentuje: tak hamburgrový koncept futrování reklamy mohli skutečně vymyslet jen v Americe. Osobně bych byl první ve frontě na takový počítač a hned po jeho zapnutí bych začal přeinstalovávat systém a mazat reklamní programy. Je tedy důležité jaký, jestli vůbec, má tento přístup rozdávání počítačů zajištěny sankce za nesledování reklamy. Jistě se najdou osoby, které neustálý přísun reklamy ocení a bude jim tento přístup vyhovovat, já ale mezi ně nepatřím. Instalace zařízení za svolení s přísunem reklamy není nová, kabelové společnosti rozdávají set-top boxy pro přístup k Internetu zadarmo, ve Švédsku můžete telefonovat zadarmo s tím, že budete před hovorem chvíli poslouchat reklamu, a další. Počítače jsou proti nim ale něco jiného. Dají se totiž přeinstalovat a zcela upravit k obrazu svému, podobné funkce by totiž musely být snad zadrátovány dovnitř, aby se nedaly vyrušit.

Samotný počítač není primárně prostředkem k pravidelnému získávání prostředků ze spotřebního materiálu tzv. princip "levné rádio-drahé baterky". Možná se dočkáme jednou laserové tiskárny zdarma, kde budete platit v pravidelném nakupování toneru, už nyní máte mobilní telefony takřka zdarma, a peníze utratíte za paušály a hovorné, počítače jsou ale zatím něco jiného. Snad až vstoupí do života v budoucnu předplácení si používání softwaru, začnou se takové počítače objevovat snad také. Zatím je to pro uživatele až nebezpečně výhodné.

Diskuze (1) Další článek: Nové Windows CE: začněte je brát vážně!

Témata článku: Pracovní plocha, Přístup, Levné tiskárny k počítači


Určitě si přečtěte

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 141

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 53

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji