Fraunhofer Shore: rozpoznávání emocí v reálném čase

Institut Fraunhofer, který stojí za mnoha pokročilými technologiemi, vyvinul i systém Shore. I z obyčejné kamery rozpozná váš věk nebo aktuální emoce.

Začátky byly stejně jako u všech technologií zcela primitivní. Pomocí kamery a jednoduchého softwaru bylo možné rozpoznat, jestli se v obraze vyskytla změna a díky tomu třeba aktivovat bezpečnostní systém.

Se zvyšováním rozlišení kamer a vyšším výpočetním výkonem je však možné analyzovat mnohem více. Můžeme pomocí umělé inteligence rozpoznat různé druhy objektů, měřit jejich rychlost, v případě 3D kamer i jejich velikost, vzdálenost, barvy a spousty dalších parametrů. Institut Fraunhofer se ale v rámci technologie Shore zaměřil na člověka, jeho obličej a emoce.

Shore: pokročilá detekce obličeje

Software Shore je výsledkem několikaletého výzkumu analýzy objektů a obličejů v rámci fotografií a videozáběrů. Systém samozřejmě používá rozsáhlou databází obličejů mužů, žen, dětí a dalších věkových skupin, podle informací se jedná o vzorky přibližně deseti tisíc obličejů.

Klepněte pro větší obrázek
Shore rozezná různé vlastnosti obličeje s vysokou přesností

Všechny tyto snímky jsou pečlivě popsané, takže obsahují informace o věku, pohlaví a také emocích, které vyjadřují. Na této databázi pak dochází k trénování umělé inteligence, která pak následně dokáže s vysokou úspěšností rozeznat vlastnosti i nových obličejů a to v reálném čase i na běžných procesorech.

Franhofer uvádí, že úspěšnost detekce obličeje v obrazu je 91,5 %, rozpoznání pohlaví je úspěšné na 94,3 % a na starším procesoru Intel Core 2 Duo 6420 s použitým jedním jádrem zvládne systém z videa o rozlišení 384 ´ 286 analyzovat rychlostí 107,5 snímků za sekundu, s detekcí jednotlivých emocí pak 45,5 fps.

Pokud jde o přesnost detekce věku, Shore má průměrnou chybu maximálně 6,85 let, což je poměrně slušné číslo, které asi bude těžko dosažitelné i pro člověka.

Pro marketingový výzkum i citlivé roboty

Pokročilý systém rozpoznávání obličeje Shore má několik druhů použití. Asi nejsnazší se jeví marketingové použití. Pomocí dobře umístěných kamer lze tak třeba sledovat nejen kolik lidí navštívilo váš obchod, ale i jaký byl jejich přibližný věk, jejich nálada (emoce), pohlaví a případně další vlastnosti. Využití u přizpůsobitelných reklam je pak také zajímavá, ale trochu odstrašující představa.Klepněte pro větší obrázek

Jednou z budoucích oblastí je jistě nasazení u robotů, kteří mohou snadno analyzovat daného člověka, stejně jako to běžně dělá člověk sám a podle toho přizpůsobit své chování. Zjednodušený přiklad – pokud robot uvidí smutného člověka či zákazníka, může k němu proaktivně přistoupit se snahou zlepšit náladu nebo případně vyřešit problém, který ho trápí. Čtení emocí je jedna ze základních dovedností, kterou jako lidé umíme a pomáhá nám to v extrémních případech i přežít. Mozek se učí číst emoce už více méně od narození.

O nasazení lze uvažovat i například v nemocnicích, kdy kamera a systém analýzy dokáže automaticky sledovat pacienta a jeho vyjádření bolesti. Výsledkem může být přesnější dávkování utišujících léků, automatické přivolání pomoci a podobně.

Už i na Google Glass

Fraunhofer už vytvořil upravenou verzi aplikace i pro chytré brýle Google Glass. Shore v tomto případě využívá integrovanou kameru, se kterou snímá obraz před vámi a analyzuje případné obličeje, na které koukáte.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka z rozhraní aplikace Shore pro Google Glass, vyhodnocování probíhá v reálném čase

Vědeckofantastická představa se tak stává skutečností a pokud to sami neumíte nebo s tím máte problém, můžete na miniaturním displeji před okem vidět informace o tom, kolik je člověku před vámi let, jakého je jeho pohlaví, zda je smutný, naštvaný, veselý nebo překvapený. Vzhledem k omezenému mobilnímu výkonu je rychlost analýzy zatím jen kolem deseti snímků za sekundu, což je pro testovací účely dostačující. Shore pro Google Glass si poradí i se dvěma obličeji současně. Verze Shore pro Google Glass zatím ale není veřejně dostupná.

Podle informací dokáže systém i analyzovat pozici hlavy nebo otevřená či zavřená ústa či oči. Podobnou detekci se pyšnil i Microsoft s novým Kinectem 2.0 u Xboxu One.

Vyzkoušejte Shore sami

Rozpoznávací systém Shore je možné v rámci demoverze a po odsouhlasení stáhnout přímo ze stránek institutu. Instalační balíček demoverze má velikost kolem 24 MB a je kompatibilní s operačním systémem Windows XP a vyšší a vyžaduje procesor s frekvencí alespoň 1 GHz, 512 MB operační paměti a DirectX 9.0c.

Klepněte pro větší obrázek

Pro snímání v reálném čase budete ještě potřebovat webkameru nebo zachytávací kartu. Ideální je samozřejmě dobrá kvalita obrazu obličeje, to znamená dobré osvětlení a úhel. I když si systém poradí i s různými úhly obličeje, přímý pohled dosahuje nejlepších výsledků při analýze.

Otázka do diskuze: vyzkoušeli jste aplikaci Shore? Jak přesně vás analyzovala?

Diskuze (3) Další článek: Video: Takto bude vypadat nová nabídka Start ve Windows 9

Témata článku: Technologie, Software, Pokročilý výzkum, Nálada, Přivolání, Rozpoznávání, Základní dovednost, Dobrá kvalita, Fraunhofer, FF, Extrémní případ, Čas, Kinect, Běžný procesor, Rozpoznávací systém, Emo, Dávkování, Trénování paměti, Popsaný výzkum, Pokročilý systém, Reál, Instalační balíček, Dobré osvětlení, Demoverze, Reálné použití, Nejprodávanější kamery na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 28

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 74

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

** V čem spočívá nebezpečí nemoci COVID-19? ** Jak se testuje její přítomnost v těle? ** Jak se ničí UVC i ozónem a proč už CNN mluví o pandemii?

Jakub Čížek | 73

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

** Huawei se loni dostal do křížku s USA ** Začal to proto zkoušet s konkurenčním operačním systémem ** Jmenuje se Deepin a před pár dny se dočkal nové verze

Jakub Čížek | 36


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X