Franka Emika: První roboruka, která zná zákony robotiky a umí se „množit“

  • Robotické ruky už roky otrocky pracují třeba v automobilkách
  • Němci chystají revoluci
  • Jejich ruka se jmenuje Emika a dodržuje zákony
Franka Emika: První roboruka, která zná zákony robotiky a umí se „množit“

Německý technologický startup Franka letos na trh uvede robotickou programovatelnou ruku Franka Emika. Na tom by nebylo nic zvláštního, tento form-faktor robotů se totiž používá již roky jak při automatizaci v automobilkách, tak v nejrůznějších pokročilých oblastech průmyslu a v laboratořích.

Emika se nicméně liší ve třech faktorech. Tím prvním je cena, tím druhým zákony robotiky, které se snaží dodržovat, no a nakonec schopnost vlastní replikace.

Robot, kterého si bude moci dovolit i menší firma

Takže pěkně popořadě. Ruku pořídíte v předprodeji za 9 900 eur, což se domácímu uživateli může právem jevit jako šílená pálka (více než čtvrt milionu korun), ve skutečnosti se však jedná o velmi laciného profesionálního robota, podobná zařízení se totiž prodávají za mnohem vyšší částky až k milionu korun.

Klepněte pro větší obrázek
Robotická ruka Franka Emika a ovládací počítač, kde ji operátor řekne, co má vlastně dělat

Neublíží člověku

No a teď ty zákony robotiky. Emika je robot určený pro spolupráci s lidmi, takže jim nesmí ublížit. Jinými slovy, není to žádné hloupé zařízení jako ve zmíněné automobilce, kde primitivní roboti svařují a lakují, a pokud jim na lince namísto karoserie přijede člověk, tak ho svaří taky.

Emika je naopak vybavená hromadou senzorů, které sondují okolí a dávají ji informace o tom, kam se může pohnout, aniž by někomu neuštědřila bolestivý políček, nebo někomu vypíchla oko. Ostatně sám autor předchůdci Emiky připevnil na rukojeť nůž a zadal instrukci k fatálnímu pohybu, který by mu probodl ruku. Smysly stroje nicméně detekovaly lidskou překážku, a tak se roboruka zavčas zastavila. Emika pracuje na stejném a ještě vylepšeném principu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Robotická laborantka Emika umí spolupracovat s lidmi

Podobné ohleduplné stroje by mohly být oním přechodem mezi hloupými roboty z automobilek a generací strojů, které se objeví v příštích desetiletích a budou doplňovat člověka. Nejprve se tedy musejí naučit vedle něho vůbec fungovat,. Aniž by mu ublížili.

Schopnost vlastní replikace

A nakonec ještě ta třetí schopnost – replikace. Podobně jako 3D tiskárny Prusa umějí vytisknout všechny své plastové díly, tak i Emika dokáže složit dohromady díly, ze kterých je složená a vyrobit tedy novou robotickou ruku.

Zatím zvládne 80 % úkonů potřebných ke konstrukci nového funkčního robota, nicméně výhledově by to mělo být 100 %. Autoři tedy počítají s tím, že Emiky bude pro zákazníky sestavovat armáda dalších Emik – stavitelek. A stejně tak zájemce, který si pořídí první Emiku a bude jich potřebovat více, objedná pouze levnější rozloženou variantu a na sestavené Emice spustí konstrukční program.

Jednoho dne pak Emiky ovládne Skynet, poruší zákony robotiky a vypukne soudný den, ale to je už zase jiný příběh.

Témata článku: Technologie, Umělá inteligence, Roboti, Strojové učení, Frank, Příští desetiletí, Nejrůznější senzory, Revolution, Replikace, Zákon, Robotika, Dělník, Soudný den, Automobilka, Robotická ruka, Primitivní úkon

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 186

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

19.  10.  2017 | David Polesný | 22

Přichází doba hypersonických zbraní. Hrozí zvýšené riziko jaderného konfliktu

Přichází doba hypersonických zbraní. Hrozí zvýšené riziko jaderného konfliktu

** Světové mocnosti vyvíjí nové, nesmírně rychlé zbraně ** Jsou schopné pokořit rychlost Mach 5 ** Tyto zbraně mohou zvýšit riziko rozpoutání válečného konfliktu

19.  10.  2017 | Stanislav Mihulka | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji