Francouzský telecom nakonec smí koupit britskou Orange

Evropská unie sice váhavě, ale nakonec skoro vždy schválí spojení telekomů z evropských zemí: souboje gigantů se brzy blíží.
Dnešní stav „jedna země-jeden telecom“ přestává platit den ze dne. Uvolňování, otevírání trhů v telekomunikacích a současně nové příležitosti (spojené hlavně s Internetem), které si vyžádají obrovské, běžnou firmou nezvládnutelné investice, a ještě hrozící „vpády“ mocných amerických telekomunikačních firem na zatím docela chráněnou evropskou půdu mají jediný následek: evropské telekomunikační firmy se spojují, větší pohlcuje menší a neohlíží se přitom na hranice. Zatím se především konsoliduje západoevropský trh a telecomy ve velké čtyřce: Německu, Francii, Británii a Itálii. Zde jsou firmy s největšími hodnotami i počty zákazníků, a pokud se spojí ve větší giganty (což bude pracné a bolestné), už jim vůbec nebude zatěžko slupnout bez námahy telecomy v dalších, menších evropských zemích. I Český Telecom se stane součástí většího celku a je jenom otázkou, zda bude pozřen jednou nebo vícekrát (tj. zda jeho případného kupce zase v budoucnu nepohltí jiná velká firma).

Typické je, že se prodeje telecomů na evropské půdě odehrávají za hodně velké peníze – přepočteno na počty zákazníků daleko větší než v USA. France Telecomu bylo regulátory z EU povoleno pohltit Orange, poměrně mladého, dravého, ale ne ještě enormně gigantického britského operátora: částka přitom činí ohromujících 38 miliard dolarů (v přepočtu). Přitom Orange ještě musí, aby vyhověla podmínkám akvizice, prodat svůj podíl v belgickém KPN.

Jak se evropští regulátoři obvykle chovají? Nevadí jim, vznike-li nadnárodní, panevropská silná společnost, ale nesmí vzniknout firma, která by měla monopolní postavení na určité služby v jedné konkrétní zemi. Tak například dříve přikázala, aby největší světový operátor, americko-britský Vodafone AirTouch, který se dlouho snažil a nakonec s úspěchem koupil německého operátora, firmu Mannesmann (za 180 miliard dolarů!), „pustil“ ze spárů právě firmu Orange, protože jinak by na britském trhu vznikl monopol. Po Orange tak nadšeně chňapl právě France Telecom, který se tímto způsobem krásně uchytil na britském trhu a vůbec si posílil svou pozici – právě koupí Orange se stává druhým největším mobilním operátorem v Evropě.

(Mimochodem, jistě si vzpomínáme, že firma Orange spolu s českou GiTy neúspěšně usilovala o získání licence na třetího českého mobilního operátora; toto konsorcium bylo také tím, které nejhlasitěji protestovalo proti výsledku a přidělení licence Českému Mobilu. Tehdy se také zdálo, že Orange je sice obdivovaná, ale přesto ještě malá a mladá britská firma – je možné, že dnes by tendr dopadl jinak; ostatně IPB, která svým vlivem zřejmě nemálo udělala pro vítězství Českého Mobilu, už dnes v původní podobě neexistuje).

Váš názor Další článek: StarOffice si prorazila cestu i k významným assemblerům pécéček

Témata článku: Brit, Tel, Britský vodafone, Monopolní postavení, Americký regulátor, Orange, Silný vliv, Britská firma


Určitě si přečtěte

Nová zbraň proti hackerům: obrovské množství chyb v softwaru

Nová zbraň proti hackerům: obrovské množství chyb v softwaru

** Vědci vymysleli nový systém obrany proti hackerům ** Pomocí speciálního systému implementují do softwaru spoustu chyb ** Tyto chyby nejsou zneužitelné, což útočník zjistí až po čase

Karel Javůrek | 27

Galerie: Navštívili jsme Cosmos Discovery. Uvidíte Sojuz, Mir i kokpit raketoplánu

Galerie: Navštívili jsme Cosmos Discovery. Uvidíte Sojuz, Mir i kokpit raketoplánu

** Brno hostí do konce léta unikátní výstavu Cosmos Discovery ** Uvidíte zde celou historii kosmonautiky ** Stovky originálů i detailních maket

Jakub Čížek, Antonín Trčálek | 4

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 62

Xiaomi Yeelight: Wi-Fi LED žárovka za pár stovek, kterou můžete ovládat i hlasem

Xiaomi Yeelight: Wi-Fi LED žárovka za pár stovek, kterou můžete ovládat i hlasem

** Na eBayi aspol. ji koupíte za čtyři stovky ** Má Wi-Fi a povedenou appku ** Spojíte ji s Googlem, Amazonem, IFTTT i vlastním systémem

Jakub Čížek | 42

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny