Kryptoměny | Malware | Botnet

Francouzská policie „unesla“ botnet a osvobodila 850 000 počítačů infikovaných malwarem

Francouzská policie „unesla“ a neutralizovala rozsáhlý botnet, zaměřený na těžbu kryptoměn. Síť ovládala téměř milion počítačů infikovaných malwarem Retadup. O úspěšném zásahu informuje server TechCrunch.

Postižené stroje byly infikovány malwarem Retadup, který je hned po úspěšné infiltraci začal zneužívat k těžbě kryptoměn. Přestože byl škodlivý kód podle dostupných informací používán pouze ke generování peněz, provozovatelé sítě mohli na dálku spustit i jiný kód, jako je spyware nebo ransomware. K jeho vlastnostem patřila také schopnost šířit se na další počítače.

Téměř milionová síť

Malware se rozšířil takřka po celém světě – nejvíce se vyskytoval na počítačích ve Spojených státech, v Rusku a v několika zemích Střední a Jižní Ameriky. Podle příspěvku na blogu Avastu se úspěšně podařilo rozbít celou síť.

Jak se to povedlo? Bezpečnostní experti našli v kódu řídícího serveru chybu, která umožňovala odstranění malwaru z postižených počítačů. Škodlivý kód tedy bylo možné odstranit, aniž by bylo nutné na stroje instalovat jakékoli další aplikace.

Protože většina malwarové infrastruktury byla umístěna ve Francii, kontaktoval Avast francouzskou policii. Ta v červenci obdržela od státního zástupce povolení a pokračovala v operaci, jejímž cílem bylo převzetí kontroly nad serverem a dezinfekce postižených počítačů.

Úspěšný zásah

Operace probíhala tak, že odborníci ve spolupráci s provozovatelem hostingu nejprve pořídili „snapshot“ řídícího serveru. Museli postupovat velice opatrně, aby si jejich počínání nevšiml provozovatel botnetu a nestihl provést nějaká protiopatření. Experti se obávali zejména toho, aby například nenainstaloval na počítače ransomware, čímž by mohl kompenzovat případný výpadek příjmů z těžby kryptoměn.

Po získání „snapshotu“ bylo dalším krokem vytvoření vlastní repliky řídícího serveru, který měli pod svou kontrolou odborníci na bezpečnost. Následně nahradili škodlivý server svým vlastním a spustili rutinu, odstraňující malware ze zasažených strojů.

„V prvních vteřinách činnosti se k serveru připojilo několik tisíc botů, kteří chtěli načíst příkazy. Dezinfekční server na ně zareagoval a dezinfikoval je, čímž zneužil vadu v návrhu protokolu.“ Tímto způsobem se povedlo zastavit provoz malwaru a odstranit škodlivý kód na více než 850 000 infikovaných počítačích.

Šéf kybernetického oddělení francouzské policie Jean-Dominique Nollet uvedl, že provozovatelé malwaru vygenerovali kryptoměnu v hodnotě několika milionů eur. Vzdálené vypnutí škodlivého botnetu považuje za mimořádný úspěch.

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je stále Bitcoin. Prosazuje se ale také Litecoin, Ethereum nebo Bitcoin Cash. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc, například Facebook připravuje kryptoměnový projekt Libra.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (17) Další článek: Nová rozsáhlá studie vyvrací hypotézu o existenci homosexuálního genu

Témata článku: USA, Avast, Kryptoměny, Malware, Rusko, Policie, Francie, Kód, Těžba, Botnet, Jižní Amerika, Počítač, Provozovatel, Počínání, Škodlivý kód, Server, Francouz, TechCrunch


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

** Během pár týdnů přijdou na trh výkonnější notebooky ** Čím dražší notebook vybíráte, tím víc se vám změní nabídka ** Také lehké notebooky budou téměř herní

Tomáš Holčík | 52

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 58

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 22Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky