Francouzská armáda přechází z Outlooku na Thunderbird

Novellu klesly tržby a propadl se do ztráty, Ubuntu bude mít možná svůj vlastní „iTunes obchod“. Francouzská armáda přechází na Thunderbird, který se dočkal verze 3.

Tento článek vychází ve spolupráci s magazínem LinuxEXPRES, který vydává aktuální články ze světa Linuxu a svobodného softwaru. Snaží se ukázat, že linuxové operační systémy obsahují mnoho kvalitního softwaru pro zábavu i profesionální práci. S linuxovým a open source speciálem se můžete na Živě.cz setkávat již tradičně každých čtrnáct dnů.

Linuxová distribuce CentOS, která je de facto kopií Red Hat Enterprise Linux, se dočkala komerční podpory. CentOS volí především ti, kteří chtějí mít vlastnosti RHEL, ale podpora od společnosti Red Hat je pro ně příliš drahá. To však neznamená, že by neměli zájem o žádnou podporu. Poptávka po komerční podpoře CentOS byla již několik let silná a komunita dokonce na svých stránkách oznámila placenou podporu, která se měla stát jedním z příjmů na pokrytí nákladů na tvorbu distribuce. Dlouhou dobu se však nic nedělo a nápad pravděpodobně upadl v zapomnění.

Až nyní přišla s komerční podporou společnost OpenLogic, která se zabývá službami kolem open source. OpenLogic již nabízí podporu pro stovky open-source produktů. Dále také nabízí pojištění proti škodě, aktualizace, technickou podporu, dohled nad open source a integraci a nasazení open-source řešení. Podpora pro CentOS je tak jen doplnění už tak dost široké nabídky. Cena podpory pro jeden server začíná na 500 dolarech ročně a za 15 tisíc dolarů můžete získat podporu na neomezený počet serverů.

Ceny podpory jsou výrazně pod cenou oficiální podpory od Red Hatu. Dosud představitelé RH tvrdili, že CentOS pro ně nepředstavuje rivala, protože zákazníci, kteří instalují CentOS, by jejich podporu stejně nekoupili, a naopak je mnohem pravděpodobnější, že později při případném přechodu na komerční řešení zvolí RHEL než cokoliv jiného. Situace se podle nich výrazně nezmění ani poté, co CentOS získal první komerční podporu. Cílem Red Hatu prý není honit zákazníky CentOS, ale zaměřit se na zákazníky, kteří jdou automaticky k Red Hatu kvůli hodnotě modelu předplatného a podpory.

Novellu klesly tržby a propadl se do ztráty

Krize dolehla i na společnost Novell a její hospodářské výsledky. Ty se nevyvíjejí správným směrem už několik čtvrtletí. V posledním čtvrtletí tohoto roku zaznamenala společnost tržby ve výši 216 milionů dolarů, což je o meziroční pokles o téměř 12 %. Novell taktéž vykázal ztrátu ve výši 259 milionů dolarů. Na tak veliké ztrátě má podíl především odepsání goodwillu a nehmotných aktiv, které činilo 279 milionů a stáhlo tak výsledky společnosti ze zisku do ztráty. S výsledky za poslední čtvrtletí byly zveřejněny i výsledky za celý hospodářský rok. Tržby za rok 2009 činily 862 milionů a společnost vykázala ztrátu 206 milionů, v kterých je opět zahrnuto odepsání goodwillu a nehmotného majetku.

Jedinou divizí, která táhne výsledky Novellu nahoru, je Open Platform Solutions, která za letošní rok vykázala tržby 157 milionů. 149 miliony se na tom podílely linuxové produkty, jejichž tržby meziročně vzrostly o 21 %.

Red Hat otevřel protokol SPICE

Red Hat pokračuje ve své politice, podle které uvolňuje jako open source všechny proprietární technologie, které v minulosti koupil. Výjimkou není ani protokol SPICE (Simple Protocol for Independent Computing Environment), který se používá pro virtuální desktopy. Tento protokol získal v roce 2008, když odkoupil společnost Qumranet, která jej používala ve svém virtualizačním produktu SolidIce.

SPICE je podobný protokolům RDP od Microsoftu a ICA od Citrixu, které také slouží k virtualizaci desktopu na tenkých klientech napojených na server.Podle představitelů Red Hatu má však oproti svým konkurentům výhody. Umí například dynamicky přizpůsobovat chod vzdáleného desktopu. Pokud zjistí nějaký výpočetní výkon na tenkém klientu, využije jej a uleví tak serveru. Nyní SPICE podporuje Windows XP, Windows 7 a Red Hat Enterprise Linux a bude součástí produktu Red Hat Enterprise Virtualization pro desktopy, který by měl být vydán během několika měsíců.

Francouzská armáda přechází na Thunderbird

Podle agentury Reuters se francouzské ministerstvo obrany rozhodlo přejít z e-mailového klientu MS Outlook na Mozilla Thunderbird. Využívána je speciální verze Thunderbirdu zvaná TrustedBird, kterou ministerstvo vyvinulo společně s Mozillou. Na ministerstvu obrany už je nasazena na 80 tisících počítačích. Podobné rozhodnutí přitom nedávno udělala také ministerstva financí, zahraničních věcí a kultury.

Důvody jsou prý především bezpečnost, spolehlivost a otevřené zdrojové kódy. Otevřenost Mozilly jim umožňuje vyvíjet vlastní bezpečnostní program, což kvůli uzavřeným kódům nebylo u Outlooku možné. Podle ministerstva také Mozilla mnohem rychleji reaguje na objevené bezpečnostní chyby. Cílem ministerstev je získat co největší technologickou a komerční nezávislost. Francouzská vláda také zvažuje nasazení Linuxu místo Windows a OpenOffice.org místo MS Office.

Výsledky ankety o grafice Linuxu

Známý linuxový server Phoronix v listopadu zveřejnil anketu na téma grafiky v Linuxu. Celkově na otázky odpovědělo skoro 14 tisíc respondentů a výsledky by mohly napovědět vývojářům, na co se především zaměřit. Podle výsledků ankety je nejatraktivnější technologií akcelerace videa. Nejvíce uživatelů má grafické karty od společnosti nVidia, proto asi nikoho nepřekvapí, že nejpoužívanějším ovladačem je ten binární od nVidie. Drtivá většina uživatelů využívá k instalaci ovladačů distribuční zdroje, tzn. repozitáře.

Nejpoužívanější verzí X.org je 7.4, následovaná 7.5. Nejvyužívanější funkcí displeje je více monitorů. Nejvíce respondentů nastavuje X server pomocí grafických nástrojů, ruční editace xorg.conf má však stále velké množství příznivců. Nejvíce respondentů se přihlásilo k tomu, že používá rozlišení v rozmezí 1280x1024 až 1600x1200. Nejpopulárnějším kompozitním správcem je Compiz následovaný KWinem. Pro vývojáře může být zajímavé zjištění, že nejvíce uživatele zajímá stabilita a 3D a 2D výkon grafiky. Stejně tak může být zajímavé, že nejčastější činností spojenou s grafikou je přehrávání videa.

Chystá se Ubuntu One Music Store?

V Ubuntu 9.10 se objevily dva projekty, které by v budoucnu mohly znamenat příjmy pro společnost Canonical, která jeho vývoj zastřešuje. Jedná se o nástroj pro synchronizaci souborů a kontaktů Ubuntu One a Ubuntu Software Center. Zatímco u Ubuntu One si mohou uživatelé připlatit za vyšší kapacitu online disku, USC zatím obsahuje jen bezplatné aplikace, ale v budoucnu by mohly přibýt i ty placené. Zdá se, že to však není konec a na Launchpadu se objevil projekt na Ubuntu One Music Store, který je velmi podobný iTunes.

V jeho rámci by měly být vytvořeny moduly do správců hudby Rhythmbox a Banshee, skrze které bude možné hudbu nakupovat. Potenciální trh je docela široký, počet uživatelů Ubuntu se odhaduje kolem 10 milionů, což se rovná velikosti české populace. Osobně jsem ale k tomuto plánu velmi skeptický. Nasmlouvat podmínky celosvětové distribuce hudby, a to ještě v nechráněných formátech, je u hlavních labelů prakticky nemožné a nepovedlo se to zatím ani společnosti Apple, která má nesrovnatelně větší vliv než Canonical. Spíše se tedy domnívám, že pokud takováto služba vznikne, bude sdružovat nezávislá vydavatelství jako například Magnatune, který už moduly pro některé linuxové přehrávače má. Otázkou ale je, nakolik to bude atraktivní pro koncové uživatele.

Novinky ze světa softwaru


Thunderbird 3

Od vydání druhé verze populárního „pošťáka“ už uběhly skoro tři roky a s jeho vývojem to vypadalo všelijak. Krize po odchodu hlavních vývojářů vyústila ve vytvoření dceřiné společnosti Mozilla Messaging, ve které se mělo Thunderbirdu volněji dýchat. Až poté se daly věci do pohybu. A třetí verze přináší celou řadu novinek.

Thunderbird převzal z webových prohlížečů zobrazení v kartách. Můžete v nich mít otevřeno několik e-mailů naráz a přepínat mezi nimi. Vylepšeno bylo vyhledávání, které bylo doplněno o časovou osu. E-maily jsou nově také indexovány, což se projeví na rychlosti vyhledávání. Pokud používáte více e-mailových účtů, můžete je sjednotit pomocí chytrých složek. Namísto tří složek Doručená pošta tak budete mít jenom jednu.

Klepněte pro větší obrázek
Poštovní klient Thunderbird 3

Vylepšena byla také správa vzhledů a doplňků. Jestliže používáte e-mailový klient Evolution nebo KMail, určitě znáte funkci upozornění na přílohy, která vás upozorní na to, že máte k e-mailu připojit přílohu, pokud narazí v textu na klíčové slovo. Nyní s touto vlastností přichází i Thunderbird s tím rozdílem, že na přílohu upozorňuje jak okamžitě po napsání klíčového slova, tak při odeslání. Zlepšen byl také integrovaný filtr nevyžádané pošty a ochrana proti phishingu. Změn je daleko více, přečíst si o nich můžete na stránkách projektu.

Thunderbird je přeložen do mnoha jazyků včetně češtiny a slovenštiny a dostupné jsou instalační soubory pro Windows, MacOS X a Linux. Jelikož se jedná o open source, můžete si jej také sestavit ze zdrojových kódů.

Psi 0.14

Jabber klient Psi, který je pojmenovaný po písmenu řecké abecedy, vždy patřil k těm nejpopulárnějším specialistům na Jabber. Je známý svým pomalejším vývojovým cyklem, na druhou stranu si jeho uživatelé pochvalují stabilitu. Přitom patří co se týče implementace protokolu XMPP k těm nejpokrokovějším. Byl mimo jiné prvním programem, který implementoval audio hovory v síti Jabber.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Jabber klient Psi

Verze přináší několik zajímavých novinek. Lze vybrat barvu okna s chatem. Ve skupinovém chatu lze uvést, kvůli čemu byl uživatel z místnosti vykopnut. Bylo vylepšeno okno se zobrazením informací o uživateli. Byla přidána podpora pro Enchant jako alternativa k Aspellu. Textové rozhraní nově podporuje profily a nastavení statusu. Rozhraní D-BUS podporuje nastavení statusu a rozpoznání sleep/wake. Byly opraveny chyby v kompatibilitě hovorů s Pidginem a Empathy. Kromě výše uvedených změn vývojáři zapracovali na celé řadě drobnějších vylepšení a oprav.

Psi je multiplatformním programem využívajícím knihovnu Qt. K dispozici je pro Windows, Mac OS X, Linux a další systémy unixového typu.

Vývojáři X.org končí s HAL

Vypadá to, že brzo už se nebudeme v linuxových distribucích setkávat s HAL, neboli hardware abstraction layer (hardwarová abstraktní vrstva). Většina distribucí se jej již snaží nahradit něčím jiným, například v Ubuntu je to dvojice DeviceKit a udev, i když HAL je stále přítomný. V jarní verzi 9.10 by však měla být odstraněna úplně.

Nyní se k tomuto kroku odhodlali i vývojáři X.orgu, X serveru, který využívají všechny linuxové distribuce. Ten HAL využíval k takovým věcem jako automatické nastavení rozlišení. Podle wiki stránek vývojářů by měl být veškerý kód závislý na HAL odstraněn a měl by být nahrazen platformně závislým kódem. Vývojáře k tomu vedlo především to, že HAL je již zastaralý a jeho vývoj byl zastaven.

Novinky ze světa distribucí


Ultimate Edition 2.5

Každý půlrok po vydání Ubuntu započne nepřetržitý proud vydání nejrůznějších derivátů a distribucí postavených na Ubuntu. Mezi ty známější patří i Ultimate Edition, která se proslavila pod názvem Ubuntu Ultimate Edition, ale protože se Canonicalu nelíbilo, že někdo používá jeho obchodní známku, musel autor Glenn Cary slovo Ubuntu z názvu vypustit. Distribuce ale zůstala stejná. Patří mezi ty, které si se softwarovými patenty příliš hlavu neláme, a proto již v základu obsahuje plnou multimediální podporu a proprietární software. Verze 2.5 je postavená na Ubuntu 9.10 a obsahuje stejné verze softwaru. Obsahuje prostředí KDE, GNOME a XFCE a 3 nová grafická témata. Na stránkách projektu jsou odkazy na stažení 32 a 64bitové verze, které mají obě 3,1 GB.

Klepněte pro větší obrázek
Ultimate Edition 2.5
Diskuze (51) Další článek: S předplatným Computeru nyní pomáháte tam, kde je potřeba

Témata článku: Software, Microsoft Office, Internet, Linux, Open source, Armáda, Thunderbird, Tenká verze, Integrovaný filtr, Linuxová distribuce, Pes, Zahraniční věc, Ultimate, Zajímavé zjištění, Francouzská vláda, Podpora, Banshee, Francouz, E-mailový klient, Podobný výsledek, Goodwill, Proprietární technologie, Caro, Doručená pošta, Francouzská armáda, HAL 3000 herní na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 16

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 72


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize