Vyhledávače | Francie | E-shopy

Francie chce zablokovat Wish ve vyhledávačích, protože prodává padělané a nekvalitní zboží

  • Francie vytáhla do boje proti nákupní platformě Wish
  • Regulačním orgánům vadí například prodej padělků
  • Trnem v oku je také nekvalitní a nebezpečné zboží

Několik francouzských ministrů vydalo společné prohlášení, v němž oznamují, že požádali velké vyhledávače a obchody s mobilními aplikacemi působící ve Francii, aby zcela skryly odkazy na webové stránky a mobilní aplikace společnosti Wish. O zajímavé kauze informuje web TechCrunch.

Většině čtenářů jistě nemusíme Wish představovat – pro ty ostatní jde o populární platformu pro elektronické obchodování, která většinou odkazuje na produkty od obchodníků z Číny. Samotný Wish nedrží žádné skladové zásoby, protože zboží je zasíláno obchodníky přímo zákazníkům.

Francouzští ministři versus Wish

Francouzská administrativa, která má na starosti práva spotřebitelů a daňové podvody, loni zahájila vyšetřování společnosti Wish. Důvodem bylo podezření, že uvádí spotřebitele v omyl tím, že umožňuje prodej padělaného zboží – například tenisek a parfémů s obrázky neoprávněně zobrazujícími loga slavných značek.

Další šetření se zaměřilo na bezpečnost prodávaných produktů, a nutno konstatovat, že jeho výsledky byly tristní. Celých 95 % hraček zakoupených na této platformě neodpovídalo evropským nařízením, 45 % z nich bylo dokonce označeno za nebezpečné. V případě elektroniky bylo nějakým způsobem nebezpečných celých 90 % produktů.

Když je společnost Wish upozorněna, že prodává nebezpečné zboží, jsou takové produkty dle očekávání do 24 hodin odstraněny. Přesto „ve většině případů zůstávají tyto výrobky k dispozici pod jiným názvem a někdy dokonce od stejného prodejce. Společnost nevede žádné záznamy týkající se transakcí s nevyhovujícími a nebezpečnými výrobky,“ uvádí francouzské ministerstvo pro hospodářství.

V červenci 2021 informovaly francouzské orgány Wish o svých zjištěních a požádaly o dodržování evropských nařízení o elektronickém obchodování a bezpečnosti výrobků. Na splnění těchto požadavků dostala prodejní platforma dva měsíce s tím, že v případě nevyhovění budou podniknuty další kroky.

Blokování v nejlepším zájmu spotřebitelů

O čtyři měsíce později využívá francouzská vláda nedávných změn v evropském nařízení k odstranění nebo blokování webových stránek a aplikací. Jde o složitý proces, během kterého je nutné vznést oficiální požadavky na vyhledávače a obchody s aplikacemi. V době vzniku tohoto článku je aplikace Wish ještě dostupná v App Store a webové stránky Wish se stále zobrazují ve výsledcích vyhledávání Google.

Úplně zablokovat Wish však nelze – webové stránky budou nadále k dispozici a stejně tak mobilní aplikace nainstalované v chytrých telefonech budou dál fungovat, nemluvě o tom, že v případě zařízení s Androidem půjdou nainstalovat z alternativních zdrojů. Nebude však možné aplikaci instalovat z oficiálních repozitářů a stránky Wish by se neměly zobrazovat ve vyhledávačích.

Pokud francouzská správa usoudí, že společnost Wish provedla změny, díky kterým vyhoví francouzským předpisům, může zákaz zrušit. Francie tímto radikálním rozhodnutím vytváří precedens, který staví na argumentu, že jedná v nejlepším zájmu spotřebitelů.

Za Wish reagoval tiskový mluvčí s tím, že platforma má řadu proaktivních mechanismů určených k prevenci, odhalování a odstraňování nabídek, jež porušují místní zákony nebo bezpečnostní normy. Zahrnují robustní interní mechanismus pro upozornění a postup stažení, jakož i pravidla pro opakované porušování podmínek ze strany obchodníků. Jak konkrétně bude Wish na blokování reagovat mluvčí neuvedl.

Diskuze (24) Další článek: České elektrické letadélko Zuri s vertikálním startem a přistáním poprvé vzlétlo a levitovalo pár metrů nad zemí

Témata článku: Google, Android, Mobilní aplikace, Čína, Vyhledávače, Francie, App Store, E-shopy, Spotřebitel, Wish, Webová stránka, Platforma, Produkt, TechCrunch, Zboží, Vyhledávač, Telefony s Androidem na Heureka.czQR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Samsungu unikla celá řada tabletů Galaxy Tab S8. Novinky budou hned tři, displej Ultry bude doslova obří

Samsungu unikla celá řada tabletů Galaxy Tab S8. Novinky budou hned tři, displej Ultry bude doslova obří

** Samsung na únor chystá novou řadu tabletů Galaxy Tab S8 ** Tentokrát se bude jednat hned o tři novinky ** Všechny poběží na Snapdragonu 8 Gen 1 a nabídnou stylus S Pen

Martin Chroust
StylusTablety
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix