Notebooky Framework nejsou nějak zásadně levné, tenké či odolné, především jsou ale do nejmenších součástek opravitelné a upgradovatelné samotnými majiteli.
Vyměnit můžete nejen akumulátor, disk a paměť. Klidně upgradujete celou základní desku, displej či klávesnici a výrobce vám v tom bránit nebude. naopak vám ještě nabídne podrobné videonávody, jak to u sebe doma na stole zvládnete.
Framework Laptop 16 boduje vyměnitelnou grafikou
Nyní přichází další milník v noteboocích Framework. 16" herní notebook s upgradovatelnou grafickou kartou. Nový Framework Laptop 16 posouvá upravitelnost na opravdu novou úroveň.
Jako u menších notebooků můžete konfigurovat jazyk klávesnice a konektory v bočních modulech. U Laptopu 16 si ale můžete zvolit i rozložení klávesnice. Chcete klávesnici uprostřed? Po stranách si přicvaknete tmavé krytky nebo klidně pásky s RGB efekty. Trváte na numerickém bloku? Celou klávesnici posunete vlevo a na pravou stranu si přicvaknete numerický blok, nebo třeba blok s makroklávesami.
Celou klávesnici i s touchpadem můžete ze střední polohy posunout vlevo
Poprvé můžete také měnit grafickou kartu. Už v historii existoval formát MXM vyměnitelných grafických karet pro notebooky, ale grafiky si takto prakticky nikdo neupgradoval. Nová grafika by totiž často potřebovala jiné chlazení a s tím se v notebooku moc nepočítalo.
V případě Framework Laptop 16 se mění celý zadní díl notebooku včetně části těla. V základu je tento blok kratší a končí těsně za kloubem displeje. Obsahuje přitom ventilátory chladící boční heatpipy z procesoru.
Různé moduly, kterými můžete doplnit klávesnici
Modul s grafickou kartou (zatím se nabízí jen AMD Radeon RX 7700S) potom prodlouží notebook směrem dozadu, kde v nově vytvořeném místě je dost prostoru pro chlazení grafické karty. Ventilátory v tomto grafickém modulu stále chladí procesor, přidají se jim zadní výdechy pro chlazení grafiky.
Framework si pro účely notebooku vyvinul speciální konektor pro propojení rychlé sběrnice pro grafiku. Po zasunutí grafiky šroubky přitáhnete speciální spojku pro grafickou kartu.
Vnitřek notebooku je snadno dostupný a QR kódy na součástkách vedou na návody
V budoucnu tak budou moci existovat další modul s grafikou, klidně větší s jinými ventilátory a třeba vapor chamber chlazením. Modul si koupíte celý samostatně, nebo si upgradujete jen vybrané díly a přicvaknete jej.
Notebook si můžete koupit „IKEA style“ celý rozmontovaný a poskládat si jej sami, nebo si za příplatek koupíte již smontovaný. Paradoxně i ty stavebnice jsou v továrně celé sestavené kvůli testování, až pak se zase notebook rozdělí na součástky.
V obou případech je ale Framework Laptop 16 drahý. I základní verze bez grafiky Radeon RX 7700S dosáhne na dva tisíce eur, modul s grafikou stojí čtyři sta padesát. Pokud chcete jen herní notebook, Framework Laptop 16 vám nedoporučím, za ty peníze seženete výkonnější. Zcela unikátní přeskládávání klávesnice nebo šesti modulů s konektory po stranách notebooku vám ale nikdo jiný nenabídne.
Rozborka Framework Laptop 16 od iFixit:
Framework sice nyní dovoluje objedávky, ale bohužel stále platí, že do České republiky napřímo nedodává. Musíte si případně notebook poslat třeba do Německa a teprve od tam na českou adresu. Naštěstí služby, které něco takového nabízejí v pohodě fungují.