FoxPro je náchylná na problém roku 2000, Microsoft znovu žalován

Jak vidět, i mrtvá liška může dělat problémy.
I prakticky mrtvá databáze může Microsoftu přinést problém: zejména u nás oblíbená „foxka“ údajně není ošetřena proti problémům s přechodem na rok 2000 a dvě právnické firmy podaly žalobu a Microsoft. Na problém upozornila programátorka Ruth H. Kaczmareková, která tvrdí, že FoxPro i Visual FoxPro mají latentní problémy, typické pro Y2K, tj. že špatně pracují s datem 2000 (berou je jako 00, tj. 1900). Podle žalobců je hlavním „zločinem“ Microsoftu to, že firma o tomto neinformovala své zákazníky. Právní firmy chtějí jednak dosáhnout nápravy této chyby (tj. aby Microsoft vytvořil záplatu či záplaty), jednak, aby upozornil všechny své uživatele Foxky na tento problém a dále také chtějí ze softwarového giganta vytahat nějaké peníze na náhradu škod a za to, že „ačkoli firma evidentně ví o problémech Y2K, pokračuje v marketingu a prodeji defektní produkty FoxPro a Visual FoxPro.“

Mluvčí Microsoftu tento problém vysloveně nekomentoval, nicméně tvrdí, že FoxPro má už několik opravných balíčků, které jsou volně dostupné, a že „89% produktů Microsoftu je kompatibilních s rokem 2000“.

Živě komentuje: není známé, jak vážný tento problém je a kterých přepočtů ve FoxPro (a v které verzi) se přesně týká – rozhodně by to ale mělo zajímat naše uživatele, protože dobrá polovina účetních systémů stále fungujících v naší zemi je vytvořena právě jako aplikace FoxPro, často hodně historických verzí. A protože se placený support dodavatelské firmy u nás moc nepěstuje, odhaduji, že nejméně polovina z těchto uživatelů si účetní program jednou koupila (tedy, to v lepším případě) a od té doby jej používá bez jakéhokoli kontaktu s autorskou firmou. Pokud bychom s těmito čísly souhlasili, pak to znamená, že 25% malých firem v našich zemích může mít vážné problémy s firemním účetnictvím v okamžiku přechodu z roku 1999/2000, což je samozřejmě znásobeno ještě tím, že konec roku je obdobím uzávěrek, doúčtovávání a nejrůznějšího dalšího nestíhání. Je možné, že se problémy objeví jen v některých triviálních, málo škodlivých či snadno opravitelných případech, možný ale je pravý opak a není vyloučeno, že dojde k úplnému zhroucení fungování některých účetních programů. Přičemž, což je ještě horší, považuji rychlý zásah vývojářských firem za skoro vyloučený – nebude dostatek programátorských kapacit a ve vzniklých problémech roku 2000 se budou muset supportéři věnovat těm svým pár zákazníkům, kteří mají podporu placenou a nasmlouvanou, a teprve až potom (možná po mnoha měsících či více) těm ostatním.

Váš názor Další článek: Tapeta náhle mění barvu při výběru ikony

Témata článku: Microsoft, Vážný problém, Opravitelný produkt, Problém

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost