Foxit Reader: Svižná práce s PDF ve verzi 6

Prohlížeč a základní editor PDF Foxit Reader získal popularitu především kvůli své jednoduchosti a rychlosti. Udržuje si tento svůj přístup i v nové verzi?

Mnoho lidí tvrdí, že Adobe Reader je příliš pomalý a těžkopádný. Pokud patříte k vyznavačům tohoto názoru, pak zaměřte svoji pozornost na alternativu v podobě malého, jednoduchého, ale přesto funkčně bohatého programu Foxit Reader.

Ten se nově objevil v šesté verzi a okamžitě se dostal do hledáčku všech příznivců alternativních PDF prohlížečů. Co tedy Foxit Reader umí, je stále tak rychlý jako v minulosti a co nového přináší tolik očekávaná verze 6?

Nový ribbon jako hlavní inovace

Tou nejdůležitější novinkou začneme ihned na počátku, protože to je to, s čím se každý nový uživatel při prvním startu programu setká. Autoři aplikace šli cestou inovací grafického rozhraní a rozhodli se Foxit Reader přizpůsobit podobě nových MS Office 2013, z čehož vyplývá nový ribbonový pás záložek.

Klepněte pro větší obrázek
Nový vzhled Foxit Readeru není vůbec špatný.

Vzhledem k tomu, že Foxit Reader ve verzi 6 již není úplně minimalistickým programem, rozdělit funkce do přehlednějších karet není vůbec špatný nápad. Zvláště nový uživatel se rychle zorientuje a hlavní možnosti programu prakticky vůbec nehledá. Nutno dodat, že nový kabátek Foxitu sluší.

Rychlost je stále dobrá

To hlavní, co činilo Foxit Reader zajímavým, byla vždy rychlost startu, načítání dokumentů i jejich prohlížení. Není třeba chodit dlouho kolem horké kaše, nový Foxit je pořád velice svižný. Zejména prohlížíte-li obsáhlejší a vysoce kvalitní dokumenty zabírající několik desítek megabajtů, tak oceníte rychlost zobrazování a pohybu.

Klepněte pro větší obrázek
Základní prohlížení dokumentu je pořád rychlé.

Jak samotné načtení souboru, tak listování dokumentem je hbité, bez zdlouhavého vykreslování nebo záseků a to i na starších počítačích a systémech. Pohyb po dokumentu se ani výrazně nezpomalí tehdy, pokud do něj začnete vkládat nejrůznější poznámky, komentáře a úpravy (viz níže).

Klepněte pro větší obrázek
Také s detailní grafikou si program poradí rychle.

Nicméně množství funkcí se začíná podepisovat na boubelatění produktu, který již zcela postrádá svou miniaturnost předchozích let, ale mnohem více aspiruje na plnohodnotný a funkčně velice bohatý PDF prohlížeč (editor).

Zajímavé funkce vylepší prohlížení

Foxit Reader je primárně prohlížeč, i když obsahuje určité editační nástroje, k nimž se za chvíli dostaneme. Prohlížení přitom umí do nemalé míry přizpůsobit potřebám uživatele, zefektivnit jej, zjednodušit a zrychlit. Kromě očekávatelných nástrojů pro zoomování lze stránku roztáhnout na velikost okna, přizpůsobit jeho šířce a také pustit v celoobrazovkovém módu.

Klepněte pro větší obrázek
Zobrazení bez zbytečných okrajů.

Velice užitečná funkce spočívá v roztažení dokumentu na maximum tak, že zabírá pouze viditelné části prohlížené stránky, tedy odstraní okraje listu a text je až ke kraji okna. Pokud chcete pracovat pouze s textem bez formátování a dalších zbytečností, nabízí vám program funkci pro zobrazení rozlišených písmenek.

Klepněte pro větší obrázek
Jen holý text.

V aplikaci naleznete dokonce funkci pro čtení textu nahlas, tedy za předpokladu, že jej dokument rozpoznává. Není tak třeba instalovat žádný další software. A angličtinou si syntetický hlas poradí dobře, s češtinou je čtení pochopitelně dost kostrbaté. U jednosloupcových textů se zase může pro čtení hodit automatické scrollování dokumentu.

Úpravy všeho druhu

V možnostech editace dokumentu Foxit Reader od svých prvních verzí pokročil zřejmě nejvíce. V několika záložkách můžete do PDF vložit nejen libovolný obrázek, ale také přiložit hudební soubor, video a Adobe Flash animaci. Evergreenem u Foxitu je vkládání razítek, textových poznámek, popisků a dalších věcí.

Klepněte pro větší obrázek
Vkládání obrázku do dokumentu.

Samozřejmostí je zde práce přímo s textem. Ten lze barevně zvýrazňovat, podtrhávat linkou a vlnovkou, přeškrtávat, nahrazovat i do něj vkládat text další. Zajímavou možností je také do dokumentu přímo kreslit, načrtávat obrysy, vkládat šipky, gumovat a rovněž měřit vzdálenosti a obsah v rámci listu. Doplňkovou funkcí je pořizování snímků vybrané části dokumentu (screenshotů) a jejich uložení do systémové schránky.

Klepněte pro větší obrázek
Všechny možné úpravy, editace a zvýraznění.

V nové verzi práce s podpisem

Program také nabízí elektronické podepisování dokumentů. To se v podobě externí služby DocuSign, na níž je třeba být nejdříve zaregistrovaný, vyskytovalo již dříve. Nově ale můžete vložit ruční nebo naskenovaný podpis přímo do dokumentu.

Klepněte pro větší obrázek
Načrtněte si podpis přímo v programu.

Jinou novinkou, kterou se Foxit chlubí, je dodání add-onu do MS Office, jehož prostřednictvím lze ukládat dokumenty z Wordu, Excelu či PowerPointu do PDF a dále s nimi pak v aplikaci pracovat. Vytváření PDF tím ale nekončí, protože v programu lze přímo na čistý list vytvořit dokument zcela nový.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vložení podpisu na libovolné místo v dokumentu.

Od verze 6 tak stačí kliknout na příslušné tlačítko a začít psát, vkládat obrázky, odkazy a poté jen uložit jako PDF. Přímo do programu můžete nově i skenovat prostřednictvím integrovaného průvodce. Nechybí zde ani podpora sociálních sítí Facebooku, Twitteru a nově také Evernote, jejichž prostřednictvím lze rychle upravené dokumenty sdílet.

Lepší správa editací

Foxit Reader v nové verzi rovněž lépe pracuje s vloženými objekty, kdy se dají pomocí postranní lišty procházet postupně všechny uživatelovi komentáře a poznámky v dokumentu, listovat pomocí záložek, které je možné pochopitelně kamkoli umístit, a také zjistit informace o zabezpečení, šifrování a použitých fontech souboru.

Klepněte pro větší obrázek
Práce se záložkami je efektivní.

Pokročilý program

Z Foxit Readeru se verzí 6 stává program pro náročnější uživatele, kteří očekávají od práce s PDF mnohem více, než jen snadné a rychlé prohlížení dokumentů. Prozatím se autorům daří vyvážit příliv funkčnosti se svižností práce, nicméně je otázka, kam v tomto směru program v dalších verzích pokročí. MiniaturníFoxit Reader začíná být pozvolna minulostí.

Témata článku: Software, Tipy, GigaMania, PDF, PDF Reader, Evergreen, Adobe Reader, Ribbon, Razítka

26 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Michal Andrysík 25. 5. 2013 8:14:38
    Prosím o radu: Když otevřu Foxit Reader na celou obrazovku a sjedu myší,...
  • lwigirl 23. 4. 2013 8:13:17
    Není čeština, nová verze zbytečně nabobtnaná, odinstalováno a návrat k...
  • mungo 21. 4. 2013 19:35:37
    Ještě trochu víc obrázkového menu a Foxit Reader bude stejně nabobtnalý...
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 28

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky