Foxit Reader: Svižná práce s PDF ve verzi 6

Prohlížeč a základní editor PDF Foxit Reader získal popularitu především kvůli své jednoduchosti a rychlosti. Udržuje si tento svůj přístup i v nové verzi?

Mnoho lidí tvrdí, že Adobe Reader je příliš pomalý a těžkopádný. Pokud patříte k vyznavačům tohoto názoru, pak zaměřte svoji pozornost na alternativu v podobě malého, jednoduchého, ale přesto funkčně bohatého programu Foxit Reader.

Ten se nově objevil v šesté verzi a okamžitě se dostal do hledáčku všech příznivců alternativních PDF prohlížečů. Co tedy Foxit Reader umí, je stále tak rychlý jako v minulosti a co nového přináší tolik očekávaná verze 6?

Nový ribbon jako hlavní inovace

Tou nejdůležitější novinkou začneme ihned na počátku, protože to je to, s čím se každý nový uživatel při prvním startu programu setká. Autoři aplikace šli cestou inovací grafického rozhraní a rozhodli se Foxit Reader přizpůsobit podobě nových MS Office 2013, z čehož vyplývá nový ribbonový pás záložek.

Klepněte pro větší obrázek
Nový vzhled Foxit Readeru není vůbec špatný.

Vzhledem k tomu, že Foxit Reader ve verzi 6 již není úplně minimalistickým programem, rozdělit funkce do přehlednějších karet není vůbec špatný nápad. Zvláště nový uživatel se rychle zorientuje a hlavní možnosti programu prakticky vůbec nehledá. Nutno dodat, že nový kabátek Foxitu sluší.

Rychlost je stále dobrá

To hlavní, co činilo Foxit Reader zajímavým, byla vždy rychlost startu, načítání dokumentů i jejich prohlížení. Není třeba chodit dlouho kolem horké kaše, nový Foxit je pořád velice svižný. Zejména prohlížíte-li obsáhlejší a vysoce kvalitní dokumenty zabírající několik desítek megabajtů, tak oceníte rychlost zobrazování a pohybu.

Klepněte pro větší obrázek
Základní prohlížení dokumentu je pořád rychlé.

Jak samotné načtení souboru, tak listování dokumentem je hbité, bez zdlouhavého vykreslování nebo záseků a to i na starších počítačích a systémech. Pohyb po dokumentu se ani výrazně nezpomalí tehdy, pokud do něj začnete vkládat nejrůznější poznámky, komentáře a úpravy (viz níže).

Klepněte pro větší obrázek
Také s detailní grafikou si program poradí rychle.

Nicméně množství funkcí se začíná podepisovat na boubelatění produktu, který již zcela postrádá svou miniaturnost předchozích let, ale mnohem více aspiruje na plnohodnotný a funkčně velice bohatý PDF prohlížeč (editor).

Zajímavé funkce vylepší prohlížení

Foxit Reader je primárně prohlížeč, i když obsahuje určité editační nástroje, k nimž se za chvíli dostaneme. Prohlížení přitom umí do nemalé míry přizpůsobit potřebám uživatele, zefektivnit jej, zjednodušit a zrychlit. Kromě očekávatelných nástrojů pro zoomování lze stránku roztáhnout na velikost okna, přizpůsobit jeho šířce a také pustit v celoobrazovkovém módu.

Klepněte pro větší obrázek
Zobrazení bez zbytečných okrajů.

Velice užitečná funkce spočívá v roztažení dokumentu na maximum tak, že zabírá pouze viditelné části prohlížené stránky, tedy odstraní okraje listu a text je až ke kraji okna. Pokud chcete pracovat pouze s textem bez formátování a dalších zbytečností, nabízí vám program funkci pro zobrazení rozlišených písmenek.

Klepněte pro větší obrázek
Jen holý text.

V aplikaci naleznete dokonce funkci pro čtení textu nahlas, tedy za předpokladu, že jej dokument rozpoznává. Není tak třeba instalovat žádný další software. A angličtinou si syntetický hlas poradí dobře, s češtinou je čtení pochopitelně dost kostrbaté. U jednosloupcových textů se zase může pro čtení hodit automatické scrollování dokumentu.

Úpravy všeho druhu

V možnostech editace dokumentu Foxit Reader od svých prvních verzí pokročil zřejmě nejvíce. V několika záložkách můžete do PDF vložit nejen libovolný obrázek, ale také přiložit hudební soubor, video a Adobe Flash animaci. Evergreenem u Foxitu je vkládání razítek, textových poznámek, popisků a dalších věcí.

Klepněte pro větší obrázek
Vkládání obrázku do dokumentu.

Samozřejmostí je zde práce přímo s textem. Ten lze barevně zvýrazňovat, podtrhávat linkou a vlnovkou, přeškrtávat, nahrazovat i do něj vkládat text další. Zajímavou možností je také do dokumentu přímo kreslit, načrtávat obrysy, vkládat šipky, gumovat a rovněž měřit vzdálenosti a obsah v rámci listu. Doplňkovou funkcí je pořizování snímků vybrané části dokumentu (screenshotů) a jejich uložení do systémové schránky.

Klepněte pro větší obrázek
Všechny možné úpravy, editace a zvýraznění.

V nové verzi práce s podpisem

Program také nabízí elektronické podepisování dokumentů. To se v podobě externí služby DocuSign, na níž je třeba být nejdříve zaregistrovaný, vyskytovalo již dříve. Nově ale můžete vložit ruční nebo naskenovaný podpis přímo do dokumentu.

Klepněte pro větší obrázek
Načrtněte si podpis přímo v programu.

Jinou novinkou, kterou se Foxit chlubí, je dodání add-onu do MS Office, jehož prostřednictvím lze ukládat dokumenty z Wordu, Excelu či PowerPointu do PDF a dále s nimi pak v aplikaci pracovat. Vytváření PDF tím ale nekončí, protože v programu lze přímo na čistý list vytvořit dokument zcela nový.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vložení podpisu na libovolné místo v dokumentu.

Od verze 6 tak stačí kliknout na příslušné tlačítko a začít psát, vkládat obrázky, odkazy a poté jen uložit jako PDF. Přímo do programu můžete nově i skenovat prostřednictvím integrovaného průvodce. Nechybí zde ani podpora sociálních sítí Facebooku, Twitteru a nově také Evernote, jejichž prostřednictvím lze rychle upravené dokumenty sdílet.

Lepší správa editací

Foxit Reader v nové verzi rovněž lépe pracuje s vloženými objekty, kdy se dají pomocí postranní lišty procházet postupně všechny uživatelovi komentáře a poznámky v dokumentu, listovat pomocí záložek, které je možné pochopitelně kamkoli umístit, a také zjistit informace o zabezpečení, šifrování a použitých fontech souboru.

Klepněte pro větší obrázek
Práce se záložkami je efektivní.

Pokročilý program

Z Foxit Readeru se verzí 6 stává program pro náročnější uživatele, kteří očekávají od práce s PDF mnohem více, než jen snadné a rychlé prohlížení dokumentů. Prozatím se autorům daří vyvážit příliv funkčnosti se svižností práce, nicméně je otázka, kam v tomto směru program v dalších verzích pokročí. MiniaturníFoxit Reader začíná být pozvolna minulostí.

Diskuze (26) Další článek: Zprávy Živě: V Japonsku mají 2Gb/s připojení za tisícovku

Témata článku: Software, Tipy, GigaMania, Adobe Reader, PDF, Použitý font, Vložený objekt, Nová funkce, Prohlížení, Zoomování, Práce, Razítka, Očekávaná verze, Evergreen, Verze, Nový kabát, Libovolný obrázek, Hlavní inovace, Editační nástroj, Editace, Čistý list, Pokročilý program, Rychlé prohlížení, DocuSign, Zajímavá funkce


Určitě si přečtěte

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

** Stařičké Windows 2000 nedávno oslavily 20 let ** Někteří z vás si postěžovali, že to byly poslední hezké Windows ** Fajn, ukážeme vám, jak přebarvit Desítky o 25 let zpět

Jakub Čížek | 44

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

** Koronavrus můžete sledovat skoro živě ** Analytici a kartografové připravili hromadu map ** Vybrali jsme deset z nich

Jakub Čížek | 8

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 51

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 8

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 24Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor