Foxboti nejprve nahradí dělníky-zelenáče, později ale i mistry ve fabrice

 • Roboti vystřídají dělníky
 • Foxconn už začal
 • Pochlubil se s dalším plánem robotizace
Foxboti nejprve nahradí dělníky-zelenáče, později ale i mistry ve fabrice

Tchajwanský Foxconn je jedním z nejhlasitějších propagátorů průmyslové automatizace, již roky totiž mluví o tom, že nahradí většinu svých dělníků roboty. V některých pilotních projektech se to už děje, jedná se však o běh na dlouho trať, která se bude podle zpráv z konce roku skládat ze tří fází.

V první fázi Foxconn nahradí dělníky u té nejnebezpečnější práce, kdy lidé operují například s toxickými látkami. Zároveň nahradí lidské pracovníky u té nejnudnější pásové výroby, kde již dnes horko těžko hledá dělníky, protože nikdo nechce dělat jeden opakující se úkon stále dokola od rána do večera. Těmto robotickým náhradníkům říká foxbot a už jich svépomocí zkonstruoval na 40 000. Jeho výrobní kapacity přitom umožňují vyrobit až 10 000 foxbotů ročně.

V druhé fázi dojde k zefektivnění výroby, která se narovná již právě s ohledem na roboty z první fáze. Jelikož lidé na těch nejjednodušších pracovištích zmizí, celý výrobní proces se optimalizuje pro roboty, čímž nakonec klesne i jejich počet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Foxconn už nahrazuje své dělníky roboty. Začíná u nejjednodušších a nejnebezpečnějších úkonů, cílem má být ale fabrika s minimem personálu – jen s techniky, kteří budou dohlížet na stroje, a kontrolory kvality (ilustrační snímky).

Ve třetí a konečně fázi budou drtivou většinu manuální práce provádět pouze robotické linky a člověk bude mít ve fabrice Foxconnu podobnou roli jako počítačový technik v obřím datacentru Googlu. Bude dohlížet na to, jestli vše funguje, a jestli finální produkt odpovídá zadané kvalitě.

Poptávka po pracovnicích podobné high-tech fabriky se tedy omezí hlavně na robotické techniky, kontrolory kvality a běžnou servisní pracovní sílu od kuchařek v kantýně po uklízečky. Podoba fabriky se zcela promění.

A kdy to bude? Jak už jsme na Živě.cz psali, v příštích letech by rád Foxconn robotizoval až třetinu své čínské výroby a dělníky za roboty už opravdu nahrazuje.

Témata článku: Technologie, Byznys, Umělá inteligence, Roboti, Superpočítače, Strojové učení, Datacentra, Foxconn

41 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Petr_R 3. 1. 2017 13:20:27
  A budou jim ti roboti ty vyrobky taky kupovat? Kdyz nebudou mit lidi praci...
 • Jozef Kostelanský 2. 1. 2017 22:09:39
  Nevidím dôvod, prečo by o 15-20 rokov výrobný proces nemohol prebiehať...
 • Shallow 2. 1. 2017 17:03:45
  To sem zvědav čím nás budou krmit roboti až budou za roboty vyměněni i...
Určitě si přečtěte

Jak rozšířit signál Wi-Fi: Extender je nejlevnější a snadná cesta

Jak rozšířit signál Wi-Fi: Extender je nejlevnější a snadná cesta

** Wi-Fi extendery dobře poslouží k rozšíření signálu ** Jsou to malé krabičky do zásuvky s triviálním nastavením ** Zvolte raději výkonnější modely, svůj účel splní lépe

Včera | David Polesný | 30

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé střihové programy pro neprofesionální využití stojí do 3 000 Kč, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada editačních funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro nejrozšířenější operační systém Windows

25.  6.  2017 | Stanislav Janů | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky