Foxboti nejprve nahradí dělníky-zelenáče, později ale i mistry ve fabrice

  • Roboti vystřídají dělníky
  • Foxconn už začal
  • Pochlubil se s dalším plánem robotizace
Foxboti nejprve nahradí dělníky-zelenáče, později ale i mistry ve fabrice

Tchajwanský Foxconn je jedním z nejhlasitějších propagátorů průmyslové automatizace, již roky totiž mluví o tom, že nahradí většinu svých dělníků roboty. V některých pilotních projektech se to už děje, jedná se však o běh na dlouho trať, která se bude podle zpráv z konce roku skládat ze tří fází.

V první fázi Foxconn nahradí dělníky u té nejnebezpečnější práce, kdy lidé operují například s toxickými látkami. Zároveň nahradí lidské pracovníky u té nejnudnější pásové výroby, kde již dnes horko těžko hledá dělníky, protože nikdo nechce dělat jeden opakující se úkon stále dokola od rána do večera. Těmto robotickým náhradníkům říká foxbot a už jich svépomocí zkonstruoval na 40 000. Jeho výrobní kapacity přitom umožňují vyrobit až 10 000 foxbotů ročně.

V druhé fázi dojde k zefektivnění výroby, která se narovná již právě s ohledem na roboty z první fáze. Jelikož lidé na těch nejjednodušších pracovištích zmizí, celý výrobní proces se optimalizuje pro roboty, čímž nakonec klesne i jejich počet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Foxconn už nahrazuje své dělníky roboty. Začíná u nejjednodušších a nejnebezpečnějších úkonů, cílem má být ale fabrika s minimem personálu – jen s techniky, kteří budou dohlížet na stroje, a kontrolory kvality (ilustrační snímky).

Ve třetí a konečně fázi budou drtivou většinu manuální práce provádět pouze robotické linky a člověk bude mít ve fabrice Foxconnu podobnou roli jako počítačový technik v obřím datacentru Googlu. Bude dohlížet na to, jestli vše funguje, a jestli finální produkt odpovídá zadané kvalitě.

Poptávka po pracovnicích podobné high-tech fabriky se tedy omezí hlavně na robotické techniky, kontrolory kvality a běžnou servisní pracovní sílu od kuchařek v kantýně po uklízečky. Podoba fabriky se zcela promění.

A kdy to bude? Jak už jsme na Živě.cz psali, v příštích letech by rád Foxconn robotizoval až třetinu své čínské výroby a dělníky za roboty už opravdu nahrazuje.

Témata článku: Technologie, Byznys, Umělá inteligence, Roboti, Strojové učení, Superpočítače, Datacentra, Kontrolor, Fabrika, Pásová výroba, První fáze, Látka, Foxconn, Dělník, Automatizace, Pilotní projekt, Fáze, Manuální práce

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 208

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 53


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje