Byznys | Umělá inteligence | Roboti

Foxboti nejprve nahradí dělníky-zelenáče, později ale i mistry ve fabrice

  • Roboti vystřídají dělníky
  • Foxconn už začal
  • Pochlubil se s dalším plánem robotizace
Foxboti nejprve nahradí dělníky-zelenáče, později ale i mistry ve fabrice

Tchajwanský Foxconn je jedním z nejhlasitějších propagátorů průmyslové automatizace, již roky totiž mluví o tom, že nahradí většinu svých dělníků roboty. V některých pilotních projektech se to už děje, jedná se však o běh na dlouho trať, která se bude podle zpráv z konce roku skládat ze tří fází.

V první fázi Foxconn nahradí dělníky u té nejnebezpečnější práce, kdy lidé operují například s toxickými látkami. Zároveň nahradí lidské pracovníky u té nejnudnější pásové výroby, kde již dnes horko těžko hledá dělníky, protože nikdo nechce dělat jeden opakující se úkon stále dokola od rána do večera. Těmto robotickým náhradníkům říká foxbot a už jich svépomocí zkonstruoval na 40 000. Jeho výrobní kapacity přitom umožňují vyrobit až 10 000 foxbotů ročně.

V druhé fázi dojde k zefektivnění výroby, která se narovná již právě s ohledem na roboty z první fáze. Jelikož lidé na těch nejjednodušších pracovištích zmizí, celý výrobní proces se optimalizuje pro roboty, čímž nakonec klesne i jejich počet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Foxconn už nahrazuje své dělníky roboty. Začíná u nejjednodušších a nejnebezpečnějších úkonů, cílem má být ale fabrika s minimem personálu – jen s techniky, kteří budou dohlížet na stroje, a kontrolory kvality (ilustrační snímky).

Ve třetí a konečně fázi budou drtivou většinu manuální práce provádět pouze robotické linky a člověk bude mít ve fabrice Foxconnu podobnou roli jako počítačový technik v obřím datacentru Googlu. Bude dohlížet na to, jestli vše funguje, a jestli finální produkt odpovídá zadané kvalitě.

Poptávka po pracovnicích podobné high-tech fabriky se tedy omezí hlavně na robotické techniky, kontrolory kvality a běžnou servisní pracovní sílu od kuchařek v kantýně po uklízečky. Podoba fabriky se zcela promění.

A kdy to bude? Jak už jsme na Živě.cz psali, v příštích letech by rád Foxconn robotizoval až třetinu své čínské výroby a dělníky za roboty už opravdu nahrazuje.

Diskuze (41) Další článek: Donald Trump: Neposílejte citlivé informace elektronicky. Zavolejte raději kurýra

Témata článku: Technologie, Byznys, Umělá inteligence, Roboti, Strojové učení, Superpočítače, Datacentra, Fabrika, Zelenáč, Pilotní projekt, DEL, Fáze, Uklízeč, Zeleň, DigiTimes, Manuální práce, Látka, Automatizace, Dělník, Foxconn, První fáze, Pásová výroba, Zelená, Kontrolor


Určitě si přečtěte

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 27

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 31

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky