FOX nVentiv Extreme: Mrazivý dotek horoucích pekel

Společnost FOX Computers se uvedením této počítačové sestavy chlazené, nebo spíše mražené systémem nVentiv Prometeia Mach 2 opět katapultovala na pomyslné první místo, protože jde zjevně o nejvýkonnější nabízenou sestavu v České republice.
Kapitoly článku

Poznámka: tento článek, který vznikl ve spolupráci s časopisem Computer, navazuje na v půlce prosince zveřejněné krátké seznámení s touto sestavou, kdy jsme přinesli i řadu fotografií počítače a první dojmy. Proto zde najdete zejména popis řešení a řadu testů. Fotografie tak najdete v předchozím článku.

FOX nVentiv Extreme je bez nadsázky super výkonná sestava chlazená nejvýkonnějším, komerčně dostupným, chladícím zařízením od firmy nVentiv – Prometeia Mach 2. Nejen toto speciální chlazení je výjimečné, také procesor musí být hodně dobrý kousek, aby zvládl tak vysoké přetaktování o 27 %. Tuto sehranou dvojku doplňuje nejvýkonnější dostupná grafická karta s čipem ATI a „drobnosti“ jako dvojice 80 GB disků, nebo 1 GB operační paměti DDR400 ECC. Je tedy zřejmé, že jde především o ukázku síly a možností, které lze dosáhnout díky tak extrémnímu chlazení (nebo spíše mražení) procesoru. Při tom všem se ale trochu zapomnělo na komponenty jako kvalitní zvuková karta, RAID pole, nebo výkonnější disky.

Mrazivá teorie

Chladící systém společnosti nVentiv je založen na podobném principu jako klasická chladnička, nebo spíše mraznička. Obsahuje chladící okruh s chladícím médiem R134a, které je okruhem tlačeno pomocí kompresoru Danfoss a ochlazováno 12 cm ventilátorem ve výměníku na přední straně spodní části. Druhý 12 cm ventilátor je na opačné straně a slouží ke vhánění vzduchu do prostoru kompresoru, který se také hodně zahřívá.

Základní princip je založen na odpařování chladícího média v chladící hlavě přímo na procesoru, odkud je pak chladící médium v plynném skupenství vytlačováno kompresorem do výměníku. Tam je ochlazeno proudícím vzduchem, promění se v kapalinu, která putuje opět ke procesoru. Tento proces probíhá pouze pokud kompresor dodává do systému potřebnou energii a také je potřebné teplo na odpaření média v chladící hlavě. I proto a také kvůli kondenzaci a námraze je ze spodní strany procesoru dokonce výhřevné těleso, i když to v chladicím systému zní divně. Výsledný výkon celého systému je pak závislý především na typu chladícího média a příslušném kompresoru. Výrobce v reklamních materiálech tvrdí, že by mělo být možné dosáhnout teplotu od -20 do -50 ºC při chlazení 0 až 200W tepelného výkonu.

Hliníkový svalovec

Sestava je složená z dvou částí – z upravené hliníkové počítačové skříně Lian-Li PC-60 a chladící jednotky umístěné pod ní. Obě části k sobě vzhledově i rozměrové pasují a mají líbivý hliníkový povrch. Celkové rozměry jsou přirovnatelné ke klasickému bigtoweru, ale hmotnost, je už poněkud vyšší a svými 30 kilogramy dosahuje dvoj až trojnásobku hmotnosti normálních sestav. Vzhled je celkem jednoduchý a praktický, ale přesto elegantní. Na přední straně chladící jednotky je dvojřádkový modře podsvícený LCD displej, který informuje o teplotě, vytížení procesoru, frekvenci a poskytuje informace o stavu chladící jednotky. Vnitřek spodní částí je vyplněn kompresorem, tepelným výměníkem, dvěma 12cm ventilátory a ovládací elektronikou, která je mozkem tohoto sofistikovaného systému.

Ze spodní části do horní vede přes díru hrubá černá trubice, kterou je k chladící hlavě na procesoru přiváděné i odváděné chladící médium. Do prostoru počítače vede také i několik kabelů sloužících na připojení základní jednotky k počítači pomocí USB portu přímo na desce a na spojení této jednotky s vypínačem počítače. Toto je nutné kvůli tomu, že před zapnutím počítače je třeba chladící systém zamrazit na odpovídající teplotu (hodnota je nastavitelná, základní je -40 ºC), po jejímž dosáhnutí vydá řídící jednotka signál k zapnutí počítače. Vnitřek skříně působí celkem prázdným dojmem a je přehledně uspořádaný, jak tomu bývá u počítačů od Foxe zvykem. Prostor skříně je chlazený pomocí čtyř přídavných ventilátorů – dva jsou umístěny na spodku přední strany - chladí pevné disky a vhánějí studený vzduch (pomocí přepínače na přední straně jsou regulovatelné) – další ventilátor je pod zdrojem a také ve vrchním plechu, které jsou odsávací. O chlazení se stará i zdroj s 12cm ventilátorem na spodní straně (pravděpodobně značky Fortron). V prostoru skříně jistě zaujme i grafická karta Radeon 9800 XT s masivním pasivem a větrákem. Podobně jako procesor patří dneska ke špičce na trhu.

Superrychlý mrazák

Po zapojení chladící jednotky do sítě se rozsvítí stavový displej, který informuje o aktuální teplotě snímané z čidla uvnitř chladící hlavy (o relevantnosti teplot se vedou dlouhé diskuse). Při stisku tlačítka na zapnutí se počítač nezapne hned, musíte několik minut počkat, než systém dosáhne teploty -40 ºC, kdy sám vydá pokyn k zapnutí počítače. Již standardně je počítač přetaktován na frekvenci z původních 2,2 GHz na úctyhodných 2,8 GHz při napětí až 1,75 V, které je podle specifikací již hodně nebezpečné. Díky tak nízké provozní teplotě, testům a dlouholetým zkušenostem dánského výrobce se nemusíte ničeho bát – chladící systém je skutečně stavěn na dlouhodobou nebo i nepřetržitou zátěž. Přetaktování je díky upravenému Biosu základní desky realizováno jen změnou násobiče z 11 na 14. Proto v podstatě nezáleží na použitých pamětech, na kterých ale také vůbec nestoupá propustnost. V tomto případě se jednoduše zvýší hrubý výpočetní výkon, což je cítit hlavně v aplikacích, které ho využijí. Nárůst výkonu je vzhledem k zvýšení frekvence téměř lineární hlavně v „seriózních“ aplikacích a blíží se ke 25 procentům. Naproti tomu v hrách to již není tak výrazné, protože jsou závislé od grafické karty, které celkem postačuje i nepřetaktovaný Athlon FX-51.

Aby nezůstalo jenom u superlativů, třeba poznamenat i pár nevýhod této sestavy. Daní za extrémní chladící výkon je vyšší hluk způsobený neustále běžícím kompresorem a docela vysoká spotřeba elektřiny (130W jenom chlazení bez zátěže). Velmi vysoká je i cena, za kterou je tato sestava nabízena. Jde sice o „exkluzivní“ zboží, ale při hrubém porovnání výkonu a ceny vychází, že za mnohem menší částku lze pořídit jenom o něco málo pomalejší stroj. V tomto případe jde tedy především o ukázku síly a svalů za pomoci extrémního chlazení a přetaktování. Na závěr bych jenom dodal, že za pomoci Prometeia Mach 2 lze podobně úspěšně přetaktovat i platforma Intel, což by bylo teprve zajímavé porovnání.

V následující kapitole najdete výsledky testů ve hrách, testovacích programech i klasických aplikacích, stejně jako kompletní technické parametry a doplňující informace.

Témata článku: Sestavy, Dotek, Mraznička, Základní princip, Seriózní použití, Extrémní systém, Mach, Spodní strana, Exkluzivní zboží, Dobrý kousek, Tepelný výměník, Vysoká teplota, Chlazení, Parametr, Praktická elektronika 2016, Přední strana, NVE, Výsledný nárůst, Arena, Praktická elektronika, Score, Vysoká frekvence, Potřebný prostor, Fox, Přední část


Určitě si přečtěte

Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé programy na doma stojí pár tisíc korun, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro Windows

Stanislav Janů | 27

Stanislav Janů
Střih videaTipyNejlepší programySoftware
Čestné prohlášení při cestě mimo okres může být i elektronické. Stačí k tomu mobil
Lukáš Václavík
COVID-19eGovernmentDoprava
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián | 22

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 174

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Jak stáhnout video z Youtube: 5 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 5 nejlepších nástrojů

** Videa nejen z Youtube se hodí stáhnout v případě, že může být smazáno ** Rovněž se hodí možnost získat pouze audio ** Použít lze desktopové aplikace, webové nástroje i doplňky

Stanislav Janů | 31

Stanislav Janů
TipyNejlepší programy
Jak zaznamenat dění na obrazovce: našli jsme 5 nejlepších programů

Jak zaznamenat dění na obrazovce: našli jsme 5 nejlepších programů

** Nahrávat dění lze snadno a kvalitně i zdarma ** Některé programy zvládnou i streaming na videoservery ** U placených se dočkáte nadstandardních funkcí

Vladislav Kluska | 20

Vladislav Kluska
Nejlepší programySoftware
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk