Fotosmršť: Windows Blue přinese vypilované Metro

Podívejte se na novou verzi Windows s kódovým označením Blue. Vylepšení je hodně a soustředí se především na Metro a tablety.

O víkendu se začalo internetem neoficiálně šířit testovací sestavení Windows 8 ve verzi 6.3.9364. Aktuální stabilní verze má přitom označení 6.2.9200. Bylo tedy zřejmé, že instalační ISO balíček obsahuje chystanou aktualizaci s kódovým označením Windows Blue.

Klepněte pro větší obrázek
Toto sestavení nenabízí žádné viditelné změny desktopu – vše se odehrává v Metru

Zatím se jedná opravdu jen o testovací verzi, ve které některé funkce nefungují, není tedy určená k ostrému nasazení. Mnoho věcí zároveň ještě přibude, nicméně i tak lze s největší pravděpodobností konstatovat, že ti, kteří bláhově čekali na to, že snad Microsoft dupne na plyn a poníženě vrátí nabídku Start, budou trpce zklamáni.

Děje se pravý opak – Microsoft pokračuje v kosmetickém vylepšování a sjednocování Metra a klasického desktopu se novinky této verze zatím vůbec netýkají – tedy alespoň ty vizuální. Windows Blue zatím svými inovacemi míří výhradně na majitele tabletů a dotykových monitorů.

Jelikož se Metro nejlépe popisuje na obrázcích, připravili jsme fotosmršť snímků se vším, na co jsme narazili a lišilo se to od současné stabilní verze.

Tři velikosti dlaždic a pojmenované skupiny

Ve Windows 8 můžete použít čtvercovou a širokou obdélníkovou šachovnici. Windows Blue přinese ještě velkou čtvercovou dlaždici, která odpovídá dvou obdélníkovým nad sebou, a maličké ikony. Změnil se tak způsob přetahování ikon. K dispozici je nový editační režim (Customize), ve kterém můžete ikony libovolně přetahovat po ploše, organizovat do skupin a ty nově pojmenovávat (Důležité, Čas a zprávy aj.). 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Windows Blue přinese tři různé rozměry dlaždic, pojmenované skupiny a nový editační režim
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pokud označíte více dlaždic, můžete je hromadně přenést a vytvořit jedním tahem třeba novou skupinu. Číslovka v pravém horním okraji dlaždice označuje počet seskupených dlaždic. Přím oz šachovnice dlaždic můžete nově nastavit barevné podání.

Rozdělení okna do libovolně širokých sloupců

Rozdělování monitoru ve Windows 8 na dvě aplikace s pevně danou šířkou má svou logiku, vývojáři totiž mohou vytvořit dva pohledy. Jeden pro klasické zobrazení a druhý pro panelové. Dopadne to jako na prvním obrázku, kde se pro panelové zobrazení časomíry použil pohled na výšku.

Windows Blue tato pravidla uvolňuje, takže nyní můžete monitor rozdělit třeba na půlku. Jenže v tom případě se už nemůže použít panelový pohled, poněvadž ten očekává fixní šířku. Metro tedy použije základní pohled aplikace, který se ale zase při menším rozlišení obrazovky nemusí celý vlézt do výřezu, Toto by chtělo ještě dopracovat.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nové stopky jako z Androidu 4.2

Windows Blue přináší také několik nových aplikací, které vypadají docela povedeně. Je to aplikace pro správu času, která obsahuje budík, odpočet a stopky. Dále je k dispozici také diktafon, kalkulačka povedeným převodníkem jednotek všeho druhu a nakonec exotická aplikace Movie Moments, která ovšem zatím nefunguje a nikdo tedy neví, co má vlastně dělat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nové aplikace a časomíra s nastavením času – že by inspirace v Androidu 4.2?
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Správce budíků a stopky, které se mi nevlezly na virtuální monitor (1 024 × 768)
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kalkulačka a převodník jednotek mají menší problém s lokalizací
Klepněte pro větší obrázek
Diktafon obsahuje funkci ořezu počátečního a koncové ticha

Internet Explorer 11 se hlasí jako Mozilla

Nejvíce jsem se těšil na Internet Explorer 11, nejsme si ale jistý, jestli už byl skutečně součástí této testovací verze, při návštěvě webu HTML5Test.com totiž prohlížeč získal stejné skóre jako Internet Explorer 10.

Klepněte pro větší obrázek
Internet Explorer 11 se naučil synchronizovat otevřené panely. Tato funkce je však zatím dostupná pouze ve verzi pro Metro

Mnohem zajímavější je tedy v tuto chvíli jeho podpis, tedy řetězec user-agent, podle kterého se weby rozhodují, jestli nebudou prohlížeči posílat nějaký optimalizovaný kód přímo pro něj.  Aby se Microsoft konečně zbavil všech možných optimalizací pro staré verze, které často postihly i ty nové, Explorer se nově podepisuje trošku jinak než jeho předchůdci.

Současný Internet Explorer 10 má tento podpis:
Mozilla/5.0 (compatible; MSIE 10.0; Windows NT 6.2; WOW64; Trident/6.0)

Nicméně Internet Explorer 11 se podepíše takto:
Mozilla/5.0 (IE 11.0; Windows NT 6.3; Trident/7.0; rv:11.0) like Gecko

Weby, které se při dekódování tohoto řetězce spoléhají na slovo „MSIE“, nebudou tušit, co je to vlastně za prohlížeč, takže některé služby hlásí, že surfujete v Mozille 11. Mnohem podstatnější jsou ale ta dvě poslední slovíčka „like Gecko“.

Klepněte pro větší obrázek
Některé služby neumí zatím IE 11 správně detekovat

Ty vlastně vývojáři dávají na vědomí, že prohlížeč chce dostat stejný kód jako Firefox a žádný jiný. Z hlediska webových standardů tedy už Internet Explorer nechce žádné vychytávky a staré hacky pro Internet Explorer, ale nezávislý kód.

Microsoft sám se už od verze IE9 snaží přemluvit programátory, ať ve svých aplikacích nepoužívají logiku: pokud jsi IE, udělej toto, ale naopak platformě-nezávislý přístup: pokud umíš tuto technologii, použij ji.

Majitelé tabletů konečně vše důležité nastaví v Metru

Asi nejvýraznější proměnou prošla konfigurace počítače v Metru. Ta byla doposud jen částečná a složitější nastavování nakonec stejně probíhalo v Ovládacích panelech. To samozřejmě potěší desktopového uživatele, nicméně pokud si pořídíte třeba některý z atomových tabletů, nebo ostatně i něco s tím Windows RT, tak to s vámi asi sekne.

Klepněte pro větší obrázek
Karta Home nyní obsahuje přehled posledních změn, které jste provedli, rychle se k nim tedy můžete vrátit. Součástí testovací verze je nefunkční vyhledávací pole vpravo nahoře, které ruší a v této podobě v hotovém Windows Blue nejspíše nebude.

Konfigurace systému v Metru je tak nyní absolutně přeskládaná do mnoha skupin a svou strukturou připomíná Ovládací panely.

Tablet jako fotorámeček

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tablet (třeba v doku) se bude moci na zamykací obrazovce nově chovat jako fotorámeček. V nastavení je i jakási funkce pro použití kamery se zamykací obrazovkou – že by to bylo konečně slíbené odemykání počítače detekcí obličeje?

Nastavení displeje a spotřeby

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přím ov metru lze nově nastavit automatické vypnutí displeje, přechod do režimu spánku i rozlišení obrazovky

Správa účtu

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ve správě účtu můžete nastavit způsob přihlašování, obrázek, synchronizaci (zatím chybí) a vytvoříte zde také nový účet v případě víceuživatelského prostředí

SkyDrive pro zálohy a správce Files

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na této kartě se dozvíte, kolik máte prostoru na SkyDrive, nastavíte zálohy systému a budete dotud také spravovat soubory, poněvadž Metro získá vlastního správce souborů jménem Files. Zatím nefunguje.

Nastavení soukromí a práv aplikací

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detailní nastavení soukromí práv aplikací k přístupu ke kameře atp.

O počítači a periferie

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Souhrn informací o počítači a nastavení periferií

Internet, pracovní skupina, proxy, VPN

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení internetu včetně proxy a VPN

Aplikace a tichý režim pro určité hodiny

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ztišení notifikací v určité hodiny, správce aplikací s možností jejich odinstalování, nastavení výchozích programů a možnost vypnutí historie aplikací

Screen reader a další pomocníci

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nastavení screen readeru (stále chybí čeština), lupy, ukazatele myši a dokonce i tloušťky blikajícího kurzoru

Čas, lokalizace a dotyková klávesnice

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nastavení času, regionální lokalizace, jazyka Windows a dotykové klávesnice včetně korektury

To je z nastavení vše, poslední nabídka už obsahuje jen známé funkce očištění systému (Refresh) se zachováním uživatelské složky a automatickou reinstalaci do továrního nastavení (Reset).

Microsoft: Metra se nezbavíme

Pokud nejste fanoušky prostředí Metro, ale nehodláte opouštět Windows, mám pro vás (zatím) špatnou zprávu. Zdá se, že Microsoft nezapomněl na proinvestované miliony dolarů za globální televizní spoty na dlaždice a hodlá toto prostředí nadále rozvíjet.

Pokud se opravdu jedná o Windows Blue v pozdním stádiu vývoje, kterému chybí dodělat jen některé chybějící funkce v Metru, zdá se, že se aktualizace Blue desktopu opravdu netýká. A i kdyby nějaké novinky přibyly, určitě nepočítejte s tím, že snad Microsoft sám nabídne vypnutí Metra a vrátí klasickou nabídku Start.

Diskuze (188) Další článek: Yahoo koupilo projekt Summly, za kterým stojí i Češi

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Operační systémy, Dotyková klávesnice, Kalkulačky, Pracovní skupina, Tichý režim, Pokročilá funkce, Základní pohled, Důležitý sloupec, Metr, Diktafony, Window, Skydrive, Současný internet, Dotykový monitor, Správa účtu, Nové zařízení, Diktafon, Nové přihlašování, Chybějící funkce, Metro, Notifikace, Blue, Nejlepší tablety na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

** Během pár týdnů přijdou na trh výkonnější notebooky ** Čím dražší notebook vybíráte, tím víc se vám změní nabídka ** Také lehké notebooky budou téměř herní

Tomáš Holčík | 52

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 256

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

** CZ.NIC začal prodávat svůj Turris MOX ** Z několika základních jednotek postavíte skoro cokoliv ** Kompletní Wi-Fi router, rozsáhlý switch i univerzální linuxový server

Jakub Čížek | 32

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 58

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky