Fotosmršť: Windows 10 Technical Preview

Windows 10 Technical Preview je už k dispozici pro každého zájemce na webu Microsoftu. Pojďme si tedy prohlédnout jeho současnou podobu na snímcích toho nejdůležitějšího.
Fotosmršť: Windows 10 Technical Preview
Kapitoly článku

Windows se konečně naučil tomu, co linuxové distribuce umějí dávno – můžete pracovat s více plochami. Slouží k tomu nové tlačítko na hlavním panelu – třetí zleva. Když na něj klepnete, zobrazí se miniatury otevřených oken na ploše (obdoba Alt+Tab) a při dolním okraji tlačítko k vytvoření další plochy, případně rovnou jejich náhledy.

Klepněte pro větší obrázek
Seznam otevřených oken na ploše a dole tlačítko pro vytvoření nové virtuální plochy

Pokud už máte více ploch, miniatury oken do nich můžete přesouvat. Bohužel to ale zatím nejde myší, ale skrze kontextovou nabídku nad každou z miniatur.

Klepněte pro větší obrázek
Vytvořil jsem druhou plochu. Okno programu na ni mohu z té první přesunout pomocí kontextové nabídky nad miniaturou.

Pokud si vytvoříte třeba dvě virtuální plochy a na každé budete mít různá okna spuštěných programů, na hlavním panelu uvidíte na všech plochách jejich ikony. Ale zatímco ikony otevřených oken na aktuální ploše budou jako vždy podsvícené, ikony oken, které jsou otevřené na dalších plochách, budou mít na spodní hraně světlý proužek. Ano, vysvětluje se to těžko, proto se raději podívejte na obrázky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na druhé ploše mám spuštěný správce fotografií a počasí, na hlavním panelu mám ale ikony všech otevřených oken napříč plochami. Okna z cizích ploch mají indikací proužku pod ikonou. Aplikace Chrome a Word jsou tedy otevřené na jiné ploše. Když na některou z těchto ikon klepnu, přepnu se rovnou na plochu, kde se nachází její okno.

Kvůli absenci indikátoru, na jaké ploše se zrovna nacházíte (pokud si nespustíte přehled ploch), se budete občas ztrácet. Z jedné plochy totiž budete přeskakovat na další vždy podle toho, na jakou ikonu na hlavním panelu klepnete.     

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Windows 10, Operační systémy, Hlavní panel, Transparentní pozadí, Aplikace, Dolní okraj, Univerzální aplikace, Start, Cirkus, Český jazyk, Stín, Raná verze, Insider Preview, Automatický návrat, Screen, Domácí notebook, Window, Cortana, Late, Otevřené okno, Chytrý asistent, Marketingové označení, Nový notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Galerie: Srovnali jsme estetický Linux a Windows 10. Který z desktopů je hezčí?

Galerie: Srovnali jsme estetický Linux a Windows 10. Který z desktopů je hezčí?

** Linuxový Elementary OS se inspiruje v Apple macOS ** Microsoft Windows 10 jde vlastní cestou ** Který z desktopů je hezčí? Prohlédněte si galerii

Jakub Čížek | 117

Co je to 5G a proč technický šéf T-Mobile US varuje před přílišným optimismem

Co je to 5G a proč technický šéf T-Mobile US varuje před přílišným optimismem

** Občas to vypadá, že 5G vyřeší úplně všechny problémy světa ** Zrychlí internet, pokryje venkov, umožní svět IoT ** Technický šéf amerického T-Mobilu před tímto pohledem varuje

Jakub Čížek | 29Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fotolabů

Oklamali jsme rozpoznání obličeje

13 tipů pro rychlejší Wi-Fi

Test NVMe SSD 500 GB