Fotosmršť: Windows 10 Technical Preview

Windows 10 Technical Preview je už k dispozici pro každého zájemce na webu Microsoftu. Pojďme si tedy prohlédnout jeho současnou podobu na snímcích toho nejdůležitějšího.
Kapitoly článku

Microsoft včera podvečer konečně spustil web Windows Insider Program, skrze který bude zájemcům nabízet testovací verze svého operačního systému. Členství je samozřejmě zdarma a jediné, co budete potřebovat, je Microsoft ID.

Klepněte pro větší obrázek
Windows 10 Technical Preview

Po přihlášení si můžete stáhnout několik jazykových verzí Windows 10 Technical Preview v 32bitové i 64bitové verzi. Český jazykový balíček pochopitelně v tomto raném stádiu ještě není k dispozici, čili většina z vás nejspíše sáhne po angličtině.

Není to betaverze, ale preview

Spojení raná verze je v tomto případě velmi důležité. Windows 10 Technical Preview není betaverze, jak ji známe třeba od Googlu, kdy se jedná spíše o marketingové označení, než o skutečný stav věcí. Při instalaci tedy odsouhlasíte podmínky, ve kterých se mimo jiné píše, že berete veškerou zodpovědnost na svá bedra.

Jen připomenu, že když Microsoft vyvíjel Windows 8, po rané verzi Technical Preview následovala ještě Developer Preview a až na konci – pár měsíců před vydáním RTM konečně Consumer Preview a tedy sestavení, které už bylo vhodné pro široké masy.

Tedy ne snad že by Windows 10 TP padal každou půlhodinku – nic podobného jsem nezaznamenal ani  po šesti hodinách a rozhodl jsme se jej na domácím notebooku používat jako hlavní každodenní operační systém, ale hlavním rozdílem oproti pozdějším verzím, které Microsoft nabídne příští rok, je hlavně slabší funkční výbava.

Pokud má finální Windows 10 dorazit někdy v „late 2014“, což může být druhé, třetí, ale nakonec klidně i poslední čtvrtletí roku jako v případě Windows 8, firma nemůže odhalit všechny speciality rok dopředu.

Zatím chybí Internet Explorer 12

Hlavním tahákem tedy bude hlavně nová nabídka Start, univerzální aplikace (ty, kterým jsme dříve říkali moderní) běžící v oknech a práce s virtuálními plochami podobně jako na linuxových distribucích. Pak tu je ještě hromada nových drobností, na které budete narážet teprve postupně skutečným používáním systému, ale chybí třeba v posledních týdnech tolik citovaný Internet Explorer 12.

No a pak je součástí Windows 10 i hromada „odpadu“ – tedy alespoň optikou tuzemského surfaře. Příkladem budiž třeba otravná ikonka vyhledávače na hlavním panelu. Pro České uživatele bude otravná hlavně z toho důvodu, že nabízí Bing a Cortanu. Jenže ani jedna z těchto služeb není v ČR plně využitelná a při prvním zběžném seznámení jsem nepřišel ani na to, jak ji z hlavního panelu odstranit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Lupa Bingu/Cortany při umístění v USA a ČR. Toto je ze strany Microsoftu zatím jen příslib toho, že tu bude chytrý asistent po vzoru Siri. V Česku je tato aplikace zatím k ničemu..

Pojďme se nyní podívat na hlavní novinky trošku podrobněji ve formě komentovaných snímků. Nečekejte ale žádné rozbory – s Windows 10 TP si hrajeme teprve několik málo hodin stejně jako mnozí z vás, jakmile se tedy se systémem seznámíme podrobněji, můžete se těšit na obsáhlejší analýzu, co chybí, co je konečně opravené a co zde i nadále straší jako v předchozích verzích Windows.

Nabídka Start s dlaždicemi

Do Windows 10 se vrací nabídka Start. To ale není úplně přesné, nabídka Start je to totiž zcela nová a kombinuje v sobě jak seznam nainstalovaných programů a vyhledávač, tak jakési miniaturní Metro s dlaždicemi. Čím více si jich do nabídky umístíte, tím větší bude, přičemž ji můžete i libovolně roztahovat a udělat si z ní tedy spíše nízký pád, nebo vysoký panel. Pokud všechny dlaždice z nabídky odstraníte, bude vypadat podobně jako ve Windows 95.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V pravé části nabídky si můžete z aktivních dlaždic i klasických zástupců postavit malé Metro. Celou nabídku pak můžete vertikálně roztáhnout – buď se bude chovat jako sloupec nebo třeba nízký pruh.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stejně jako v Metru i v nabídce Start můžete měnit velikost aktivních dlaždice a přesouvat je tažením myši

Seznam programů

V nabídce najdete jak univerzální aplikace z Windows Storu, tak ty klasické desktopové. Oproti Windows 8.x zde ovšem chybí možnost řazení. Vše je seřazené podle abecedy a složky desktopových aplikací jsou až zcela dole. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Základní seznam, všechny aplikace podle abecedy (složky  dole) a rychlé složky Průzkumníku

Vyhledávač

Vyhledávač se chová podobně jako ve Windows 8.1. Našeptávají se  instalované aplikace i názvy těch ze Storu, indexované soubory a o slovo se hlásí i Bing, což zatím není žádná sláva, protože našeptává v angličtině. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vyhledávač a možnost umístění nalezené položky přímo do nabídky Start a na hlavní panel

Automatická barva podle tapety

Barvy rámů oken, hlavního panelu a nově i nabídky Start se mění podle převládajícího nádechu nastavené tapety. Pokud vznikne příliš barevný cirkus, samozřejmě můžete zvolit fixní barvu z palety. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Automatická barva nabídky podle aktuální tapety plochy

Můžete aktivovat i Start Screen

Přiznám se, že si budu muset na novou nabídku Start zvyknout. Původní Metro jsem totiž používal celé tři roky a postupně jsem si na něj zvykl a na Start Screenu si vytvořil různé skupiny dlaždic i klasických zástupců. Nabídka je tak nyní pro mě příliš maličká.

Ti, kteří budou chtít používat Start Screen, tedy nabídku Start rozšířenou na celou obrazovku, si jej mohou aktivovat v nastavení hlavního panelu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vypnutí nabídky Start a návrat ke klasickému „Metru“

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Windows 10, Operační systémy, Virtuální plocha, Domácí notebook, Preview, Cirkus, Transparentní pozadí, Stisk Win, Technic, Screen, Insider Preview, Funkční výbava, Raná verze, Technica, Hlavní panel, Skutečný stav, Nové tlačítko, Jazykový balíček, Window, Univerzální aplikace, Start, Win +, Nový notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 72

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize