Fotograf disku: Acronis True Image verze 9

V květnu letošního roku jsme vám představili osmou verzi produktu Acronis True Image pro práci s obrazy disku (tzv. image). Již v osmé verzi se jednalo o velmi konkurenceschopný produkt, nově uvedená verze 9 přináší další řadu dalších novinek.

Klepněte pro větší obrázekPoměrně podrobnou recenzi předchozí verze Acronis True Image 8 si můžete přečíst zde. V dnešním článku se zaměříme především na novinky verze 9. Snad jen pro připomenutí – Acronis True Image umožňuje vytvářet plné, inkrementální a diferenciální diskové obrazy pro zálohování systému a klonování připravených stanic.

Instalace

Instalační soubor o velikosti 40 MB obsahuje vlastní produkt včetně dokumentace. Celá instalace proběhla v českém jazyce bez problémů. Po instalaci je ze systémových důvodů vyžadován restart systému.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Co je nového

Související odkazy

Slovník
defragmentace
FAT
image
MP3
NTFS
upgrade

V některých produktech patří nové funkce z hlediska významu spíše k marketingovým záležitostem, u Acronis True Image 9 tomu však rozhodně tak není. Některé z novinek jsou poměrně zásadní a dokážou velmi zpříjemnit práci. Pojďme se tedy podívat, co nám nová verze nabízí.

Vylepšené rozhraní a výkon

Rozhraní, pomocí kterého aplikaci uživatel ovládá, prošlo drobnými kosmetickými změnami, přibyly nové funkčnosti a nové informační možnosti. Rovněž je oproti předchozí verzi mírně znát zvýšení reakční doby celého programu, který nyní reaguje velmi pružně na uživatelovy požadavky.

Klepněte pro větší obrázek


Rozdílové (diferenciální) zálohování

Na počátku je nutné si uvědomit, jaký je rozdíl mezi přírůstkovou (byla již ve verzi 8) a rozdílovou zálohou (nově ve verzi 9). Prvně – Acronis True Image umí v nové verzi 9 již obě. Soubor přírůstkové (inkrementální) zálohy obsahuje jen data, která se změnila od posledního vytvoření úplné nebo přírůstkové zálohy. Je tedy menší a její tvorba zabere méně času. Protože však neobsahuje všechny informace o disku (diskovém oddílu), jsou k obnovení třeba předchozí přírůstkové zálohy a původní úplný obraz.

Klepněte pro větší obrázek

Sada přírůstkových záloh umožňuje obnovení disku do libovolného ze stavů uložených v těchto zálohách. Pokud jednou vytvoříte úplnou zálohu a poté budete každý den v měsíci vytvářet přírůstkové zálohy, dosáhnete stejného výsledku, jako kdybyste vytvářeli každý den úplné zálohy. Potřebný čas a prostor na disku (či vyměnitelném médiu) se asi desetkrát zmenší.

Na rozdíl od přírůstkového zálohování, které při každém zálohování vytvoří v řetězci nový soubor, vytvoří rozdílové zálohování jen jeden soubor obsahující změny oproti původní úplné záloze. Obecně se rozdílová záloha obnoví rychleji než přírůstková, protože program nemusí procházet dlouhým řetězem předchozích záloh. Tuto možnost je tedy výhodné použít, pokud nechcete data zálohovat často nebo ukládáte mnoho stavů dat, avšak máte málo času nebo místa na disku, abyste vytvářeli úplné zálohy.

Poměrně zajímavě však může vytvářením rozdílových záloh zamotat defragmentace disku. Přírůstková nebo rozdílová záloha vytvořená po defragmentaci disku může být výrazně větší než obvykle. Defragmentační aplikace totiž mění umístění souborů na disku a přírůstkové diskové obrazy tyto změny odrážejí.

Provedením rozdílové zálohy lze ušetřit potřebný diskový prostor – po jejím provedení lze smazat rozdílové zálohy a tím snížit celkovou velikost zálohy.

Zálohování souborů a složek pomocí filtrů

Acronis True Image 9 umožňuje zálohovat jednotlivé soubory a adresáře. Pokud tedy nechcete každý den pořizovat inkrementální zálohu, máte nyní možnost potřebné soubory a adresáře zálohovat zvlášť.

Klepněte pro větší obrázek

Během vytváření záloh lze vyloučit libovolné soubory – nechcete-li, aby obraz obsahoval například soubory typu MP3 a MPG, vyloučíte je jednoduše z obrazu a ušetříte tak místo. Vyloučit můžete jakýkoli typ souboru.

Klepněte pro větší obrázek

Implicitně se zálohují skryté a systémové soubory a složky. Tuto podmínku lze odstranit a
zkopírovat tak všechny soubory ve vybrané oblasti.

Můžete také použít vlastní filtry určené pomocí běžných náhradních znaků (masek) systému Windows. Pokud například chcete vyloučit všechny soubory s příponou .exe, přidejte masku *.exe. Maska My???.exe vynechá všechny soubory s příponou .exe, jejichž název se skládá z pěti znaků a začíná "my".

Uživatelské výchozí nastavení zálohování

Novinkou je možnost ovlivnění výchozího nastavení celého produktu přímo v průběhu průvodce pro vytváření zálohy. Na výběr je použití výchozího nastavení, či možnost vstupu do konfigurace včetně jejího dočasného ovlivnění.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek


Novinek je více

Výše bylo popsáno několik zásadnějších novinek, nicméně v podstatě lze říci, že každý z nástrojů prošel nějakou drobnou inovací. Lze jmenovat například optimalizované rychlejší obnovení zálohy pomocí nové technologie Acronis Snap Restore, nástroj Správa obnovení systému, či rychlé restaurování dat na témže nebo jiném počítači bez nutnosti restartu přímo v prostředí operačního systému Windows.

Závěr

Program Acronis True Image patří nabízenými parametry mezi špičku svého oboru, našemu trhu navíc dobře svědčí plná lokalizace do českého jazyka doplněná o 71 stránkový manuál, rovněž v češtině.

Produkt podporuje kromě FAT, FAT32 a NTFS i nejpopulárnější souborové systémy Linuxu, tedy Ext2, Ext3 a ReiserFS. Zálohy diskových oddílů mohou být vytvářeny na pevných discích a jiných zařízeních pro ukládání dat, která jsou podporována ve Windows 95/98/Ме/NT4/2000/XP.


 

 Acronis True Image 9 CZ

 nástroj pro vytváření a obnovu obrazů pevných disků

 Zdroj:

 Zebra systems s.r.o.

 Cena:

 1452 Kč / licence

 889 Kč / upgrade z verze 7 a 8

 Minimální konfigurace: 

 procesor Pentium, 64 MB RAM,
 disketová nebo CD-ROM jednotka 

Diskuze (50) | Základní desky s Heatpipe od ASUSu - videoreportáž

Témata článku: Windows, Fotky, Fotografování, Verze, Vylepšené rozhraní, Silver, Acronis, Záloha, Potřebná možnost, Fotograf, Snap, Zebra, Plná lokalizace, Acronis True Image, Potřebný čas, Stránkový manuál, Potřebný nástroj, Diskový oddíl, Předchozí den

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší