Umělá inteligence | Právo | Fotky

Fotobanka Getty Images zakázala obrázky generované umělou inteligencí. Bojí se právních sporů

Americká fotobanka Getty Images, nabízející více než 2,3 miliardy snímků, zakázala nahrávání a prodej ilustrací vytvořených pomocí nástrojů umělé inteligence, jako jsou DALL-E, Midjourney či Stable Diffusion. Jde o zatím největší platformu tohoto typu, jež přistoupila k takovému rozhodnutí. Zákaz nahrávání obrázků generovaných AI už vydaly například weby Newgrounds, PurplePort a FurAffinity, informuje The Verge.

Generální ředitel Getty Images Craig Peters sdělil, že k zákazu vedly obavy o legálnost obsahu generovaného umělou inteligencí a snaha chránit zákazníky. „Existují oprávněné obavy ohledně autorských práv k výstupům z těchto modelů a nevyřešené otázky práv k obrázkům, metadatům a osobám, které jsou v nich obsaženy,“ řekl.

Prodej obrázků generovaných AI

Vzhledem k obavám by podle Peterse mohl prodej děl vytvářených umělou inteligencí potenciálně vystavit uživatele Getty Images právnímu riziku. „Jednáme proaktivně ve prospěch našich zákazníků,“ vysvětlil rozhodnutí firmy.

Právní problém může spočívat například v tom, že software jako Stable Diffusion je trénován na obrázcích chráněných autorskými právy. Provozovatelé je získávají z internetových stránek, včetně osobních uměleckých blogů, zpravodajských webů a fotobank.

Samotný akt získávání obrázků pro účely strojového učení je v USA legální a dle dosavadních analýz se na výstupy softwaru vztahuje doktrína „fair use“. Fair use však poskytuje slabší ochranu komerčním aktivitám, jako je prodej obrázků. Někteří umělci, jejichž díla byla napodobena generátory obrázků postavených na umělé inteligenci, požadují nové zákony, jež by tuto oblast regulovaly.

Nebude to tak jednoduché

Peters odmítl sdělit, zda firma Getty Images obdržela nějaké právní námitky týkající se prodeje obsahu vytvořeného umělou inteligencí. Uvedl, že takový obsah je na platformě „extrémně omezen“, a zopakoval své tvrzení, že tuto politiku zavádí pouze proto, aby „se předešlo rizikům pro pověst, značku a hospodářské výsledky [zákazníků]“.

Na otázku, zda obsah generovaný umělou inteligencí ohrožuje živobytí ilustrátorů, grafiků a fotografů, kteří prodávají svou práci na Getty Images, Peters odpověděl, že tyto nástroje jsou jen dalším příkladem technologie, která rozšiřuje množství dostupných snímků.

Skutečné odstranění obsahu generovaného AI však může být obtížné. Getty Images bude spoléhat především na uživatele, jež takové obrázky identifikují a nahlásí. Kromě toho spolupracuje s organizací C2PA (Coalition for Content Provenance and Authenticity) na vytvoření filtrů. Žádný automatický filtr však nemůže být z podstaty svého fungování zcela spolehlivý a není ani jasné, jak snadno půjde nový zákaz prosazovat.

Konkurence reaguje různě

Jeden z největších konkurentů Getty Images – u nás dobře známý Shutterstock – omezuje vyhledávání obsahu vytvořeného umělou inteligencí, ale zatím nezavedl žádné konkrétní zásady zakazující tento typ materiálů. Jiné platformy odstranily snímky generované AI z odlišných důvodů – například web FurAffinity uvedl, že zakázal umělecká díla vytvářená umělou inteligencí, protože podkopávají práci lidských umělců.

„Aplikace umělé inteligence a strojového učení se při tvorbě obsahu inspirují prací jiných umělců. Takto vytvořený obsah může odkazovat na stovky, dokonce tisíce děl jiných umělců a vytvářet tak odvozené obrazy,“ vysvětlil zástupce FurAffinity. „Naším cílem je podporovat umělce a jejich obsah. Nedomníváme se, že je v nejlepším zájmu naší komunity povolit na stránkách obsah generovaný umělou inteligencí.“

Diskuze (14) Další článek: Chuck Norris mezi živočichy. Přežije vesmírné vakuum, absolutní nulu, atomovou apokalypsu i 30 let bez vody

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,