Fotoaparát pod mikroskopem: Digitál na pultě

Po teorii a odbornějších tématech přichází na řadu rozdělení fotoaparátů do jednotlivých kategorií. K Vánoční nákupy už asi máte za sebou, ale třeba dostanete pod stromek peníze a budete je chtít utratit, dnešní článek by měl zaručit, že své peníze nevyhodíte oknem.

Obecné rady

Související odkazy

Katalog produktů
Digitální fotoaparáty

Každý digitální fotoaparát se může pochlubit celou řadou funkcí, parametrů a možnostmi jejich nastavování, které mají zajistit co nejlepší výslednou fotografii. Pro dosažení optimálního výsledku řady různých fotografických situací s minimálním úsilím můžete využít množství motivových scén, kdy fotoaparát automaticky upraví podle zvolené scény expozici, zaostření, režim blesku, kontrast, citlivost, vyvážení bílé.

 Fotoaparát pod mikroskopem 
  Pondělí: Kouzlo objektivu
 Úterý: Světlo a fotograf
 Středa: Rozebraný fotoaparát
 Čtvrtek: Digitál na pultě
 Pátek: Vyfoťte si Ježíška

Nejdůležitějším parametrem pro správné podání barev je nastavení zobrazení bílé barvy. Každý světelný zdroj – slunce, žárovka, zářivka atd. vyzařují světlo s jinou intenzitou a barevným podáním tzv. teplotou barev. Při špatném změření a posléze i nastavení bílé se může stát, že vaše fotografie jsou načervenalé nebo namodralé. Proto je před nákupem dobré ověřit si automatiku fotoaparátu jednoduchým vyzkoušením podání bíle při různých světelných podmínkách. Dobrý digitální fotoaparát pro náročnější uživatele by měl mít i možnost nastavit vyvážení bílé barvy ručně.

Jistě by se daly najít další a další parametry, funkce a nastavení podle kterých vybírat ten správný DF. To nejdůležitější však je si uvědomit vaše skutečné potřeby a vlastnosti fotoaparátu, které byste mohli využít. Nyní ale pojďme k jednotlivým typům fotoaparátů. hezky od nejmenšího k největšímu.

Problémy, na které je potřeba si dát při nákupu pozor

Nežádoucí reflexy
Pokud fotografujete proti zdroji intenzivního světla (reflektor, slunce), mohou se jeho odrazy objevit na fotografii, a to i přesto, že tento zdroj světla není přímo v záběru. Výrobci tento problém eliminují povrchovými úpravami čoček a v případě digitálních fotoaparátů i antireflexní úpravou snímacího senzoru. Zabránit nežádoucím odrazům lze i použitím sluneční clony.

Klepněte pro větší obrázek

Vinětování
Nesprávnou konstrukcí objektivu a někdy i nevhodným použitím filtrů a sluneční clony může dojít ke snižování jasu směrem k okrajům snímku. Tyto vady se projevují převážně u širokoúhlých objektivů.

Klepněte pro větší obrázek

Sférické zkreslení
Uslyšíte-li o poduškovitém nebo soudkovitém zkreslení, vězte že se jedná o zkreslení geometrie rovnoběžných světelných paprsků různě zakřivených nebo zahuštěných kolem středu. Jedná se o vadu zapříčiněnou špatnou výrobou jednotlivých čoček.

Klepněte pro větší obrázek
 

Zaklenutí obrazového pole
Pokud snímek má klesající ostrost směrem k rohům jedná se o tzv. zaklenutí obrazového pole. Jedná se opět o závadu spojenou s nekvalitní výrobou čoček.

Klepněte pro větší obrázek 

Špatný kontrast a rozlišení
Obraz z nekvalitních čoček působí jakoby by zatažen závojem. Při zvětšení fotografie můžete pozorovat dokonce rozmazání hran fotografovaných objektů. To je způsobeno nejen nekvalitní výrobou čoček, svou část viny může nést také nekvalitní clona. Výrobci optiky se tomuto problému snaží zabránit povrchovými úpravami čoček, precizní výrobou asferických optických čoček a geometricky přesných lamel ve cloně.

Klepněte pro větší obrázek 

Problém moire
Obecně se nejedná o problém způsobovaný objektivy, ale hlavně u digitálních fotoaparátů nesprávnou funkcí low pass filtru a algoritmu zpracování/komprimace výsledné fotografie.

Klepněte pro větší obrázek

Digitální šperk

Nejmenší a zároveň i mnohdy nejdražší digitální fotoaparáty najdeme v kategorii označované jako digitální šperk. Nemám teď na mysli ty fotoaparáty které znáte z teleshoppingu, které si nesmíte zapomenout vzít na svoji jachtu. S těmito fotoaparáty není se radno chlubit, natož s nimi něco fotit. Opravdový digitální šperk je většinou designovým skvostem nabitým nejmodernější technologií, oplývá megapixely, mnohdy bývá barevně odlišen od běžné produkce (modrá nebo červená metalíza, stříbrné a chromové prvky). Na těle přístroje nebo lépe na krabici nechybí velká loga a samolepky chlubící se tím nejnovějším a nejlepším co takový stylový digitální fotoaparát dovede. Velmi často bývají tyto digitální šperky součástí marketingové kampaně spojené s luxusními výrobky spotřebního průmyslu (automobily, hodinky, hi-end elektronika, počítače apod.), cílovou skupinou zákazníků jsou také sběratelé.

Klepněte pro větší obrázek

Doporučení: jsou krásné, moderní, drahé, musíte je mít - stejně jako nejnovější mobilní telefon s foťák em, rádiem, MP3 přehrávačem nebo vodotryskem. Jejich nevýhodou je ale často méně kvalitní optika, která ale dělá fotoaparát fotoaparátem. Shodně, jako již zmiňovaný telefon, vám bude tato nádhera převážně sloužit k okrase, ne k telefonování, promiňte, k fotografování.

Ultra Slim

Další kategorií, která je někdy těžko k rozeznání od předchozí, jsou opět malé, kompaktní a velmi tenké fotoaparáty, mnohdy nazývané pro svoji konstrukci ULTRA-SLIM - extrémně tenké kapesní kompakty. Svoji velikostí a tvarem připomínají pouzdro na cigarety nebo kreditní kartu, většinou se s přehledem se vejdou do náprsní kapsy u košile. U těchto digitálů je rovněž kladen důraz na design. myslí se ale častěji také na ergonomii a funkcionalitu. Ohledně optiky se mnoho od předchozí kategorie nemění, i když už i zde se dají najít výjimky. Často se u této kategorie dává, kvůli konstrukčním problémům, přednost digitálnímu zoomu před optickým, který sice přiblíží fotografovaný objekt, ale za cenu ztráty detailů.

 Klepněte pro větší obrázek

Doporučení: jsou rovněž krásné, moderní, nejsou už tak drahé. Nezajímá-li vás příliš kvalita výsledných fotografií na papíře a občas chcete něco vyfotit na dovolené nebo o Vánocích, kupte si ho.

Kompaktní digitální fotoaparát

Nejrozšířenější kategorií digitálních fotoaparátů jsou přístroje klasického kompaktního vzhledu a velikosti. Na světe nyní existuje minimálně třicet výrobců resp. světových značek, které se od konce 90. let minulého století nějakým způsobem zajímají o svět IT a nyní rovněž vyrábějí i několik typů kompaktních DF. K těmto světovým značkám přibývají každým týdnem další a naprosto neznámé firmy, které chrlí na trh nepřeberné množství digitálních fotoaparátů značně rozdílných kvalit. Nejspolehlivější je se zaměřit na přibližně deset značek světových producentů, kteří jsou na trhu už desítky let a v podstatě odjakživa se zabývají vývojem a výrobou foto a video techniky.

Fotoaparát této kategorie téměř vždy disponuje objektivem s fyzickou proměnlivou ohniskovou vzdáleností nebo-li s optickým zoomem. Standardně se rozsah pohybuje 3-5 násobným přiblížením, většinou nechybí ani digitální zoom. Vězte, že jeho hodnota, vás při nákupu DF nemusí vůbec zajímat. Většina přístrojů v této kategorii se podobá vzhledem i rozměry.Liší se detaily designu nebo rozmístění ovládacích prvků, i když se najdou i výjimky s inovativním designem nebo alespoň zajímavými detaily. Liší se také vnitřnosti fotoaparátu, ať už jde o optiku nebo použitý typ paměťové karty. Každý výrobce má modely s různou velikostí čipů, různým rozlišením a rozsahem ohniskových vzdáleností objektivů

Klepněte pro větší obrázek


Doporučení
: některé jsou krásné, všechny nové jsou moderní, některé jsou opravdu levné a některé i dobře fotí. Jistě si vyberete, na českém trhu jich k dispozici více než 200 modelů od nejrůznějších značek. A to jsem nepočítal modely starší více než 1-1,5 roku. Při výběru si dejte pozor na příjemné držení fotoaparátu a ovládání přístroje. Samozřejmě vás bude zajímat také množství využitelných funkcí. Při výběru se nezapomeňte zaměřit na kvalitu objektivu a displeje. Na displej musí být vidět za každých světelných podmínek a z každého rozumného úhlu i při natočení přístroje o 90°, kvůli fotografování na výšku.

Ultrazoom nebo-li elektronická „zrcadlovka“ či EVF?

V této kategorii, nejvíce oblíbenou fotografickými nadšenci a amatéry, vzniklo také nejvíce zmatků ohledně pojmenování. Schizofrenní stav názvosloví mají na svědomí nejrůznější překlady už tak pomýlených názvů. Jako třeba SLR – like, což se překládalo „jako zrcadlovka“. Ano, opravdu tyto fotoaparáty vypadají jako klasické kinofilmové zrcadlovky, toto označení si nezaslouží. Nemají výměnné objektivy a hledáčky nemají optické, ale elektronické (od toho se odvíjí označení EVF- Electronic View Finder), většinou řešené vlastním malým LCD v hledáčku. Mezi foto nadšenci se pro tuto kategorii ustálilo pojmenování ultrazoom, které se pravděpodobně ujalo díky názvu prvního a velmi oblíbeného digitálního fotoaparátu s velkým rozsahem ohnisek Olympus C-2100 UltraZoom. Právě velká schopnost přiblížení fotografovaného objektu je společným jmenovatelem zástupců této kategorie digitálních fotoaparátů. Digitály z této kategorie disponují většinou optickým zoomem v hodnotách 8-12x.

Vzhledem k velikosti pevného objektivu a celkové hmotnosti přístroje budete těžko hledat kapsu do které by se bez problémů vešel. Na tento typ DF budete už potřebovat pěknou brašničku a rozhodně se bude hodit i řemínek na krk.

Klepněte pro větší obrázek

Doporučení: Fotoaparáty z této kategorie mají dobrou až vynikající optiku objektivů. Rozsahy ohniskových vzdáleností jsou více než slušné a fotografické možnosti, včetně tolik proklamovaného rozlišení, nepřeberné. Vzhledem k vyšší ceně je ale na řadě zvýšená opatrnost při nákupu. Při výběru přístroje si vyzkoušejte a porovnejte, zda a jak se projevují možné optické vady popsané v předchozích dílech našeho miniseriálu. Pro většinu modelů je často k dispozici i pestré doplňkové vybavení, které by rovněž (stejně jako jeho cena) mohlo hrát úlohu při výběru.

Tyto přístroje jako stvořené po každého, kdo to myslí s fotografováním jen trošku vážně, chce se něco naučit a pochopit principy fotografování. Díky kvalitnímu technickému vybavení dokážete potěšit své blízké kvalitními fotografiemi i mimo obrazovku osobního počítače. Cenové rozpětí ultrazoomů je velmi pestré a nejnižší cena za nový model začíná někde kolem deseti tisíc Kč.

Digitální zrcadlovky D-SLR

Pokud do přehledu nezahrnu digitální stěny pro středoformátové zrcadlovky, s jistotou mohu tuto kategorii nazvat královskou. Digitální zrcadlovky se principiálně od klasických kinofilmových zrcadlovek ničím neodlišují, jediný rozdíl představuje záznamové médium. Místo filmu je zde použit snímací čip. U těchto fotoaparátů se odráží opravdu nejnovější poznatky z praxe i vývoje digitálních zařízení.

Klepněte pro větší obrázek 

Dobrou zprávou pro zájemce o tento typ fotoaparátu je neuvěřitelný pokles cen. Nejlevnější pravé digitální zrcadlovky lze pořídit už za cenu kolem třiceti tisíc Kč. Většinou je v této ceně tělo fotoaparátu bez objektivu nebo pouze s objektivem z nejnižší modelové řady se základním rozsahem. Další dělení této kategorie na profesionální nebo amatérské je nepodstatné. V drtivé většině případů je výsledná kvalita fotografie závislá na kvalitě objektivů a ty jsou pro všechny D-SLR stejné, protože všichni výrobci používají standardy pro použití výměnných objektivů.

To mimo jiné znamená, že stejné objektivy je možné používat jak s digitální zrcadlovkou tak s klasikou. Pokud fotograf přechází k digitální fotografii s kvalitní klasickou výbavou, stačí mu tak koupit jen samotné digitální tělo. Problém s výběrem a nákupem nastane většinou u širokoúhlých objektivů. Kvůli krop faktoru a dalším technickým parametrům je konstrukce širokoúhlých objektivů pro D-SLR obtížnější než pro kinofilmové SLR. Pro potřeby širokoúhlých záběrů se nyní vyrábějí speciální širokoúhlé objektivy určené pouze pro digitální zrcadlovky, které na klasické kinofilmové zrcadlovce nelze prakticky použít.

Doporučení: Možná postačí jednoduché doporučení pro začínající fotografy či laiky: Digitální zrcadlovku si zatím raději nekupujte. Většina zájemců o tuto královskou kategorii z řad nadšenců, amatérů a pokročilých fotografů, určitě ví na co se zaměřit a jak vybírat. Takový článek jejich názor změnit nemůže a při výběru se budou držet rozsáhlých recenzí konkrétních modelů a zkušeností svých kolegů. Pokud vás fotografování zajímá, ale stále stojíte na počátcích své objevné cesty, je investice do profesionálního přístroje prozatím zbytečným vyhazováním peněz, možnosti takového fotoaparátu nedokážete plně využít. Zatím.

Diskuze (12) Další článek: GTS kupuje Aliatel

Témata článku: Video, Fotoaparát, Fotografování, Technické vybavení, Objektivy, Vodotrysk, Kvalitní optika, Různí výrobci, Tito, Různé typy, Širokoúhlý objektiv, Pult, Digitální fotoaparáty recenze, Pokročilý fotograf, Mikroskopy, Fotografovaný objekt, Světelné zdroje, Reflektor, Dobrá barva, Mikroskop, Drahý model, Reflex, Toto, Sluneční světlo, Nepřeberné množství


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 50

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

** Prohlížeč Google Chrome ukrývá mnoho zajímavých možností ** Našli jsme deset nejzajímavějších skrytých nastavení ** Můžete si například výrazně vylepšit práci s kartami

Karel Kilián | 18

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 72Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky