Už nyní můžete lehce animovat fotografie pomocí nástrojů RunwayML. Ostatně nedávno proběhla jejich soutěž AI filmů. Ale zatím jde jen o mírné pohyby scény bez věrné animace postav.
Téměř současně se objevily ale dva nové výstupy výzkumných skupin – jedna z národní univerzity v Singapuru, druhá z čínské Alibaba Group – které z jediné fotky postavy doplněné o animační kostru s požadovaným pohybem dokáží vytvořit přesvědčivou animaci postavy včetně dopočítání na původní fotografii neviditelných částí postavy.
Singapurský MagicAnimate přitom staví nad běžně dostupným Stable Diffusion, takže nabízí ke stažení modely pro vlastní vyzkoušení, pokud si troufáte. Na vývoji se tady podílela i čínská firma ByteDance, vyvíjející TikTok, takže je cílové určení jasné. Pokud budete chtít natočit video, jak tančíte nějakou složitou choreografii na TikToku, nebudete se muset nic učit a jen do aplikace nahrajete svou vlastní statickou fotku. O zbytek se postará umělá inteligence.
Oproti tomu Animate Anyone vyvíjená v Alibaba Group, čínském ecommerce gigantovi, zase víc zaboduje v internetovém nakupování. V obchodě nebudete muset vybírat podle statických fotek, ale zvolené tričko či šaty si ukážete na pohybující se virtuální modelce.
Alibaba Group má ale samozřejmě prsty ve všem možném, takže ve hrách nebo i animovaných filmech to půjde často využít také.
Zatím jsme jen ve fázi vývoje, zkoumání a publikací prvních výsledků o pokroku. Jak ale z překotného vývoje v AI víme, vše se může jen během několika málo dní překlopit v reálně dostupné služby nově vznikajících startupů. Už nyní si můžete pomocí MagicAnimate vygenerovat třeba tancující Mona Lisu na stránce HuggingFace.
Běžící Mona Lisa? Ale klidně, jen nesmí být zrovna přetížené servery
A až uvidíte novou trendovou vlnu animovaných postaviček vzniklých pro TikTok, budete aspoň vědět, který akademický výzkum za tím nesmyslem stojí.