Formule ve světě procesorů - P4 2.8 GHz vs. Athlon XP 2600+

Když se na začátku léta začaly objevovat informace, že Intel vydá 2,8 GHz Pentium 4 mnohem dříve, než se předpokládalo, bylo jasné, že AMD nemůže Intelu konkurovat Athlonem XP 2200+ s reálnou frekvencí 1,8 GHz. Proto se AMD vzchopilo a těsně před uvedením nového Pentia 4 2,8 GHz předvedlo svůj nový Athlon XP 2600+ v nové revizi B, který má mnohem větší frekvenční rezervu než předcházející Throughbred rev. A. Dokáže se upravený Athlon XP "Thoroughbred" 2600+ vyrovnat novému Pentiu 4 2,8 GHz? Jak bude probíhat souboj AMD vs. Intel do konce tohoto roku, když jsou všechny trumfy na stole?

Intel a AMD mají v současné době úplně odlišnou marketingovou strategii. V Intelu se plánuje uvádění procesorů již tradičně na několik měsíců dopředu, u AMD jsou mnohem akčnější a dokáží překvapit oponenta, když to nejméně očekává. Právě tato situace nastala u Pentia 4 2,8 GHz, které bylo "profláklé" asi 2 měsíce před uvedením a testovací kousek jsme měli už někdy na začátku srpna. AMD poté, co začalo tušit hrozbu náhlého útoku ze strany Intelu s magickým 1 GHz frekvenčního náskoku, rychle představilo svoji vlajkovou loď Athlon XP 2600+ v nové revizi B, aby nenechalo Athlona XP 2200+ napospas dravému Pentiu 4 2,8 GHz. Byla to záchrana na poslední chvíli, i když jen částečná, protože naproti Pentiím jsou nové Athlony nedostatkové zboží, které ani v Japonsku nekoupíte. V České republice je jeden neprodejní sample a na Slovensku ani to.

Přesto je to malý krůček, který se počítá. Každý fanoušek AMD je rád, že jeho oblíbená zelená firma má k dispozici procesor, který dokáže aspoň částečně konkurovat nejrychlejšímu, ale také super-drahému Pentiu 4. Sice si tento procesor nikdo koupit nemůže, ale jak se říká: "Kdo si počká, ten se dočká". Tak by se mohl charakterizovat slogan firmy AMD pro letošní rok. Jak to tedy bude vypadat do konce tohoto roku?

Trumfy Intelu

Intel má v záloze pro tento rok pouze jeden trumf: 3,06 GHz Pentium 4 s podporou Hyper-Threadingu. Tento procesor chystány k uvedení na 1. listopad bude mít kromě rekordní frekvence patrně i jednu zásadní nevýhodu - požadavek nové základní desky se speciálním napájením. Věřím však, že to případné zájemce příliš trápit nebude, vždyť podle průzkumů Intelu se upgraduje pouze 5% počítačů! Intel bude mít v rukou mocnou zbraň na americké "pařany", kteří budou po rodičích žadonit nový počítač. V České republice sice mnoho lidí výkon 3,06 GHz P4 nadchne, ale poté je cena nad 20 000 Kč odradí.

Když jsme u té ceny, tak to u Intelu nevypadá příliš slavně, protože podle současných informací se do konce tohoto roku nechystají žádné další slevy. No uvidíme.

Trumfy AMD

AMD má v rukávu trumfů mnohem více než Intel. Čekají nás Thoroughbredy revize B s FSB 333 MHz, poté budou následovat Bartony s 512 KB cache a na přelomu roku chystá AMD velký "třesk" v podobě 64-bitových ClawHammerů. Pro ty méně majetné se plánují Thoroughbredy rev. B s modelovými čísly už od 2000+ (ale znáte plány).

Cena u AMD bude příjemná a je možné, že se dočkáme i nějakých slev, jedinou otázkou, která visí ve vzduchu, je dostupnost. Je totiž možné, že řada procesorů bude reálně dostupná s několikaměsíčním zpozděním. Přesto si myslím, že do Vánoc se objeví tolik "lahůdek", že bude opravdu z čeho vybírat.

Je krásné pozorovat, jak proti sobě bojují nejrychlejší procesory, ale kdo si takové kousky za cenu nad 10 000 Kč kus v ČR koupí? Stojí ten výkon za to?

Velké změny u AMD - Athlon XP 2600+

Jestli si ještě pamatujete na uvedení Athlonu XP 2200+, prvního AMD procesoru vyráběného 130 nanometrovou technologií, určitě také víte, že tento procesor nebyl právě povedený. Byl totiž založen na jádře Thoroughbred revize A0, které nešlo příliš dobře přetaktovat (nám se to povedlo jen o asi 70 MHz). Bylo tak vcelku jasné, že AMD bude muset se situací něco udělat, protože skončit na frekvenci 1,8 GHz by pro firmu znamenalo značné potíže.

Odpovědí je nová revize Thoroughbredu s výstupními hodnotami CPUID instrukce 681 (původní revize A0 dává 680). Ta je oproti původní revizi "obohacena" o další vrstvu tranzistorových mezispojů (nyní již celkem devět), což umožňuje vést elektrony po kratších cestách, čímž se zlepšuje kvalita signálů. Dále přibylo 400 tisíc tranzistorů, které mají údajně na svědomí lepší odolnost vůči elektromagnetickému rušení. To ale bohužel nemůžeme potvrdit, protože se k nám nedostala žádná dokumentace a na webu AMD jakoby se už dlouho nic nedělo. Velikost čipu se díky těmto úpravám zvětšila z 81 na 84,6 mm2.

Poslední změnou je nižší napětí u některých frekvencí, blíže si o tom můžete přečíst zde.

A právě toto inovované jádro používají Athlony XP 2400+ a 2600+. Protože ale Athlon XP má stále pouze 256 kByte cache druhé úrovně, což je při frekvencích nad 2 GHz značná brzda v datově náročných aplikacích, byl pozměněn vzorec pro výpočet modelových čísel (ty slouží pro porovnání s Pentiem 4). Frekvence je nyní o 66 MHz vyšší, než by podle starého vzorce měla být. To je jistě velmi pozitivní zpráva. Ve výpočetně náročných aplikacích se výkon zvedne víc, než se čekalo, a přitom v datově náročných se kompenzuje menší cache. Uživatel tak z toho kroku pouze profituje.

Zde jasně vidíte, že díky vyšší reálné frekvenci je XP 2600+ rychlejší, než jak by tomu bylo podle původního vzorce.

Témata článku: Hudba, filmy, seriály, Wolfenstein, Formule, Nejlepší procesor, Benchmark, Pozitivní zpráva, Původní data, Castle, Igor, Malý krůček, Pentium, Původní číslo, Svět, Athlon, Krásný měsíc, Elektron, Rekordní frekvence, Citelný rozdíl, Mp, Třesk, Proces, Vteřina, Stejné skóre, Eagle, Nový kus


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 34

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

** Klasický počítač bezchybně zpracuje bit po bitu dat ** Mozek si realitu naopak spíše představuje a chybuje ** Teď se tím baví internet u další optické iluze

Jakub Čížek | 31

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 47

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 110

Kdyby dnes USA vypnuly GPS, možná byste si toho na mobilu ani nevšimli

Kdyby dnes USA vypnuly GPS, možná byste si toho na mobilu ani nevšimli

** Satelitní navigaci jsme si zvykli říkat podle americké předlohy GPS ** Dnešní telefony ale používají také evropský, ruský a čínský systém ** Kdyby USA nyní vypnuly GPS, možná byste to ani nepoznali

Jakub Čížek | 52Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch