Formátová válka o „modré“ DVD má smysl

Jde totiž o poplatky, které jsou v dnešní době neúměrně vysoké, a které mohou způsobovat i zdvojnásobení koncové ceny přehrávače.

Příznivci DVD (to jsme snad dnes už všichni, ne?) jistě s nelibostí sledují informace o dalším hrozícím sporu o budoucí formát DVD, o tzv. Blu-Ray DVD. Snad žádný jiný formát záznamového média není tak provázen spory o formát právě tak jako DVD – tvrdí se, že tyto spory zpozdily jeho vítěznou cestu o několik let. Tyto spory se vyskytly už u prvních formátů DVD-ROM a DVD-Video (-Audio), kde se dlouhou dobu dohadovali vlastníci obsahu (hudební a filmové společnosti) s technologickými producenty (Sony, Philips a ostatní členové asociace DVD Fórum) zejména o nedostatečnou ochranu proti kopírování. Další spor pak dodnes brzdí DVD-Recordable, kde existují dva nepříliš kompatibilní standardy DVD-R/RW a DVD+R/RW. Naštěstí je dnes výrobci vypalovaček řeší tím, že jejich stroje jsou kompatibilní s oběma platformami, takže problém prakticky mizí ze světa (zůstává problém se čtením vypálených médií na starší vypalovačce opačného standardu).

U Blu-Ray hrozí další formátová válka. Sony a Philips, nerozlučná dvojice firem, která stála u zrodu CD i DVD, navrhla formát Blu-Ray DVD (s cca šestinásobnou kapacitou oproti dnešním DVD) a patentovala si jej. Formát byl schválen asociací DVD Forum, nicméně další dva členové této asociace, firmy Toshiba a NEC představily svou vlastní verzi Blu-Ray, kterou nazývají „HD DVD“. Co je podstatnější – tyto firmy rovněž získaly podporu asociace DVD Forum, ačkoli obecně tato asociace usiluje o standardizaci jediného formátu, v podstatě právě kvůli tomu byla založena a získala členství více než dvou stovek firem ze všech oblastí, kterých se optická média dotýkají. (Asociace například nepodpořila a naopak se snaží ze všech sil potlačovat formát DVD+R/RW).

U „modrého“ DVD se ale může vše vyvinout jinak. Patenty, kterými hlavně Sony a Philips doslova vydláždily CD a DVD technologie, nutí všechny ostatní výrobce přehrávačů i médií platit dosti vysoké patentové poplatky. Jejich výše je paušální, neodvozuje se jako procento z prodejní částky výrobku, a čím více klesá cena zařízení, tím je tato částka bolestnější. Podle informací činí tato částka asi deset dolarů z přehrávače, a to může u některých nejlevnějších asijských výrobců přidat neúměrnou částku k nákladům. Deset dolarů na výrobě se tak může snadno přetvořit v třicet dolarů navíc, které zaplatí koncový spotřebitel, protože se k tomuto licenčnímu poplatku nabalí rabaty distribučního a prodejního kanálu, DPH a podobně. Čína dokonce vyřešila tento problém po svém: místní inženýři vytvořili vlastní formát, kterému říkají EVD a ze kterého se žádné poplatky neplatí – v tomto standardu se dnes vyrábí většina přehrávačů i médií (filmů, hudby) pro čínský trh. Čína tak představuje unikát tak velkého a současně velmi specifického (např. jazykově, kulturně) trhu, který si může dovolit ignorovat světové standardy a vytvořit si svůj vlastní.

O tom, který formát zvítězí, nerozhodne, jak by se mohlo zdát, spotřebitel, ale vydavatelský průmysl. „Hollywood“ krmí nejvíce disků svým obsahem a nechce podpořit více než jeden formát, což je naprosto logické. Z logiky věci by Hollywood měl podpořit ten standard, který je zatížen nejmenšími licenčními poplatky, protože o to více peněz by mohlo zbýt pro něj, nicméně firma Sony je také silným hráčem v oblasti filmu a její standard je propracovaný a hotový. Rozřešení sporu je ve hvězdách, nicméně je docela pravděpodobné, že alternativní formát (HD DVD) si najde cestu do datové oblasti, tj. do Blu-Ray vypalovaček, bez ohledu na to, jak Hollywood rozhodne. Pokud totiž povede k výrazně nižším cenám počítačových přehrávacích i vypalovacích mechanik a též médií, uživatelé mu dají přednost, protože u domácí výroby disků ovšem stačí, aby člověk byl kompatibilní pouze „sám se sebou“. Na řešení situace je už nejvyšší čas, protože i když tituly na Blu-Ray zatím nejsou, první přehrávací a vypalovací zařízení se už objevují a brzy se s nimi roztrhne pytel.

Diskuze (22) Další článek: Antivirus a firewall zdarma: Brnění od Microsoftu v praxi

Témata článku: Video, Válka, DVD, Nejmenší procento, Hrozící spor, Rabat, Blu Ray, Formát, Licenční poplatek, Val, Nejlevnější cesta, Blu-Ray, Ostatní výrobci, Čínský výrobce, Patentový spor, Hollywood, Smysl, Spore, M/sSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
HTC se chce vrátit na globální trhy. Tchajwanská legenda po čtyřech letech nabídne telefon vyšší třídy

HTC se chce vrátit na globální trhy. Tchajwanská legenda po čtyřech letech nabídne telefon vyšší třídy

** HTC to v dubnu znovu zkusí s telefonem vyšší třídy ** Stane se tak téměř po čtyřech letech „neviditelnosti“ ** Nový topmodel se má soustředit na virtuální a rozšířenou realitu

Martin Chroust
Vlajková loďVirtuální operátoři