Formátová válka o „modré“ DVD má smysl

Jde totiž o poplatky, které jsou v dnešní době neúměrně vysoké, a které mohou způsobovat i zdvojnásobení koncové ceny přehrávače.

Příznivci DVD (to jsme snad dnes už všichni, ne?) jistě s nelibostí sledují informace o dalším hrozícím sporu o budoucí formát DVD, o tzv. Blu-Ray DVD. Snad žádný jiný formát záznamového média není tak provázen spory o formát právě tak jako DVD – tvrdí se, že tyto spory zpozdily jeho vítěznou cestu o několik let. Tyto spory se vyskytly už u prvních formátů DVD-ROM a DVD-Video (-Audio), kde se dlouhou dobu dohadovali vlastníci obsahu (hudební a filmové společnosti) s technologickými producenty (Sony, Philips a ostatní členové asociace DVD Fórum) zejména o nedostatečnou ochranu proti kopírování. Další spor pak dodnes brzdí DVD-Recordable, kde existují dva nepříliš kompatibilní standardy DVD-R/RW a DVD+R/RW. Naštěstí je dnes výrobci vypalovaček řeší tím, že jejich stroje jsou kompatibilní s oběma platformami, takže problém prakticky mizí ze světa (zůstává problém se čtením vypálených médií na starší vypalovačce opačného standardu).

U Blu-Ray hrozí další formátová válka. Sony a Philips, nerozlučná dvojice firem, která stála u zrodu CD i DVD, navrhla formát Blu-Ray DVD (s cca šestinásobnou kapacitou oproti dnešním DVD) a patentovala si jej. Formát byl schválen asociací DVD Forum, nicméně další dva členové této asociace, firmy Toshiba a NEC představily svou vlastní verzi Blu-Ray, kterou nazývají „HD DVD“. Co je podstatnější – tyto firmy rovněž získaly podporu asociace DVD Forum, ačkoli obecně tato asociace usiluje o standardizaci jediného formátu, v podstatě právě kvůli tomu byla založena a získala členství více než dvou stovek firem ze všech oblastí, kterých se optická média dotýkají. (Asociace například nepodpořila a naopak se snaží ze všech sil potlačovat formát DVD+R/RW).

U „modrého“ DVD se ale může vše vyvinout jinak. Patenty, kterými hlavně Sony a Philips doslova vydláždily CD a DVD technologie, nutí všechny ostatní výrobce přehrávačů i médií platit dosti vysoké patentové poplatky. Jejich výše je paušální, neodvozuje se jako procento z prodejní částky výrobku, a čím více klesá cena zařízení, tím je tato částka bolestnější. Podle informací činí tato částka asi deset dolarů z přehrávače, a to může u některých nejlevnějších asijských výrobců přidat neúměrnou částku k nákladům. Deset dolarů na výrobě se tak může snadno přetvořit v třicet dolarů navíc, které zaplatí koncový spotřebitel, protože se k tomuto licenčnímu poplatku nabalí rabaty distribučního a prodejního kanálu, DPH a podobně. Čína dokonce vyřešila tento problém po svém: místní inženýři vytvořili vlastní formát, kterému říkají EVD a ze kterého se žádné poplatky neplatí – v tomto standardu se dnes vyrábí většina přehrávačů i médií (filmů, hudby) pro čínský trh. Čína tak představuje unikát tak velkého a současně velmi specifického (např. jazykově, kulturně) trhu, který si může dovolit ignorovat světové standardy a vytvořit si svůj vlastní.

O tom, který formát zvítězí, nerozhodne, jak by se mohlo zdát, spotřebitel, ale vydavatelský průmysl. „Hollywood“ krmí nejvíce disků svým obsahem a nechce podpořit více než jeden formát, což je naprosto logické. Z logiky věci by Hollywood měl podpořit ten standard, který je zatížen nejmenšími licenčními poplatky, protože o to více peněz by mohlo zbýt pro něj, nicméně firma Sony je také silným hráčem v oblasti filmu a její standard je propracovaný a hotový. Rozřešení sporu je ve hvězdách, nicméně je docela pravděpodobné, že alternativní formát (HD DVD) si najde cestu do datové oblasti, tj. do Blu-Ray vypalovaček, bez ohledu na to, jak Hollywood rozhodne. Pokud totiž povede k výrazně nižším cenám počítačových přehrávacích i vypalovacích mechanik a též médií, uživatelé mu dají přednost, protože u domácí výroby disků ovšem stačí, aby člověk byl kompatibilní pouze „sám se sebou“. Na řešení situace je už nejvyšší čas, protože i když tituly na Blu-Ray zatím nejsou, první přehrávací a vypalovací zařízení se už objevují a brzy se s nimi roztrhne pytel.

Diskuze (22) Další článek: Antivirus a firewall zdarma: Brnění od Microsoftu v praxi

Témata článku: Video, DVD, Smysl, Čínský výrobce, Nejmenší procento, Blu-Ray, M/s, Licenční poplatek, Formát, Rabat, Blu Ray, Hollywood, Ostatní výrobci, Spore, Nejlevnější cesta, Válka, Val, Patentový spor, Hrozící spor


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 13

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 41

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 148

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 35

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu