Formát MP3Pro, nová krev do starých žil

Formát MP3, který je nejznámějším formátem pro digitální hudbu je v poslední době pomalu překonáván konkurenčními formáty. Firma Thomson, která vlastní na tento formát práva, ho chce proto vylepšit.
Formát MP3, který je nejznámějším formátem pro digitální hudbu je v poslední době pomalu překonáván konkurenčními formáty. Firma Thomson, která vlastní na tento formát práva, ho chce proto vylepšit.

Ve spolupráci s Fraunhofer institutem vyvíjí nový formát MP3pro, jehož hlavní vlastností by měla být o polovinu lepší komprese při stejné kvalitě zvuku a kompatibilita s předchozím standardem.

MP3Pro by tak měl při 64kbitech poskytnout stejnou kvalitu, jako dnešních 128 kbit/s. Navíc by měl být více orientován na streaming, tedy průběžné posílání skladby přes Internet při jejím přehrávání. Thomson zcela jistě ale do nového formátu neplánuje zabudování nějakého systému pro ochranu proti kopírování, tvrdí, že pokud o to bude zájem, časem ho tam doplní. Je tedy vidět, že Thomson uvažuje prakticky, a i když se o ochraně proti kopírování mluví hlasitě již nějaký pátek, nevnímá to Thomson jako vyjádření zájmu.

MP3Pro bude zpětně kompatibilní, i nový formát tedy půjde přehrát na starších přehrávačích. U nich ale nebudou využity plně nové možnosti formátu a plná kvalita se dosáhne až na dekodérech MP3pro. Celkem logicky se dá říci, že prvním přehrávačem s plnou podporou MP3Pro bude Lyra od Thomsonu, nicméně většina nově uváděných přehrávačů již umožňuje aktualizovat vnitřní kodeky a tak se rychle novým podmínkám přizpůsobí.

MP3Pro by se měl objevit v konečné podobě ještě na jaře, v současnosti má Thomson betaverzi. Microsoft připravuje svůj formát Windows Media 8, který by měl mít ještě lepší kvalitu, ten ale bude v plné verzi k dispozici až za polovinou roku. V současné době je také v betaverzi pro technické zkoušení.

Diskuze (19) Další článek: Stolní počítač v roli modemu pro handheld

Témata článku: Windows, Internet, MP3, Krev, Formát, Thomson, Lyra, Stejná kvalita, Předchozí standard, Plná kvalita


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X