Format Factory 3.0: formáty je třeba krotit

Převod audia, videa i obrázků rychle, účinně, snadno, česky a zdarma. To je Format Factory, který nově přichází ve své třetí verzi. Co vylepšil, co doplnil a co nabízí?

Format Factory byl oceněn čtenáři Živě.cz jako nejlepší program pro převod formátů videa. Zvládá ovšem také konverzi zvukových i grafických souborů. Jeho značné popularitě nahrává především bezplatnost, snadná ovladatelnost a funkční bohatost programu, který se těší pozornosti po celém světě, což dokazují desítky jazykových lokalizací, mezi nimiž nechybí ani ta česká.

Široká podpora formátů

Hlavní okno programu je přehledně rozděleno do několika záložek podle hlavních funkcí na video, audio, obrázky, média a pokročilé funkce a dále na panel se základními ovládacími prvky a pole pro nastavení a sledování průběhu probíhající konverze. Již při letmém proklikání nabídky zjistíte, že Format Factory nabízí skutečně širokou podporu různých formátů.

Klepněte pro větší obrázek
Hlavní okno programu s nabídkou konverze videí.

Z video formátů můžete převést jedním i druhým směrem formáty MP4, 3GP, MPG, AVI, WMV, FLV či SWF. V případě audia se pak nabídka převodu vztahuje na MP3, WMA, AMR, OGG, AAC a WAV a u obrázků na formáty JPG, BMP, PNG, TIF, ICO, GIF nebo TGA.

Konverze videa

Jakmile se rozhodnete pro konverzi „jakéhokoli“ videa do vybraného formátu, dostanete se do dalšího okna programu, v němž kromě volby zdrojového souboru je důležité přejít k nastavení parametrů výstupu. A zde se Format Factory předvádí v celé své kráse a funkčnosti. Méně zkušení uživatelé si mohou vybrat jednu z několika přednastavených variant výstupu.

Klepněte pro větší obrázek
Výběr souboru pro převod.

V nabídce je video ve vysoké kvalitě, v nízké kvalitě, dále výstup v 720p, 480p a dalších, volit lze také mezi XVID, DIVX a AVC. Nároční uživatelé si ale mohou přesně nastavit kódování, datový tok, frekvenci snímků za vteřinu, samozřejmě také poměr stran a vkládání titulků. Pestrou škálu nastavení nabízí audiostopa u konvertovaného videa.

Klepněte pro větší obrázek
Detailní nastavení výstupu videa.

U té lze zvolit kódování, vzorkovací frekvenci, datový tok, počet audio kanálů i hlasitost v decibelech. Program zde rovněž nabízí vkládání vodoznaku a nastavení jeho umístění ve videu. Naleznete zde i pokročilé funkce v podobě otočení, zrcadlení a deinterlace obrazu.

Ořezávání

Přestože Format Factory není žádný střihací program, základní úpravy v tomto duchu přesto zvládne. Lze s ním nastavit čas začátku i konce videa, tedy vystřihnout např. počáteční a závěrečné titulky, reklamy nebo jiné zbytečnosti. Náročnější střih zde ale nečekejte a se sekvencemi si také nepohrajete.

Klepněte pro větší obrázek
Můžete si určit, v který čas má video začít a skončit.

S čím si ale pohrát lze, je oříznutí velikosti obrazu. Nevyhovují vám okraje, chcete větší detail videa? Není problém zapnout tuto funkci a nastavit obdélníkem výřez. Během sledování videa je možné pro lepší přehlednost zapnout jen vybraný zvukový kanál, nebo zvuk vypnout úplně.

Audio

V případě převodu audia je postup v podstatě shodný a nabídka programu obdobná. Také zde je možné začátek a konec hudebního souboru oříznout a pochopitelně si můžete také navolit požadovanou kvalitu výstupu. Kromě formátu se dá určit vzorkovací frekvence, datový tok, počet kanálů a úroveň hlasitosti.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení zvukového výstupu. Vše ostatní je podobné nastavení převodu videa.

Ať už převádíte audio nebo video, výhodou Format Factory je značná rychlost práce. Samozřejmě závisí na velikosti a kvalitě videa, nicméně program je svižný, aniž by zatížil systémové prostředky do takové míry, že by se se zbytkem počítače nedalo pracovat.

Obrázky

I když pro konverzi a úpravy fotek a obrázků pravděpodobně využijete specializovaný software, Format Factory nabízí základní možnosti převodu grafických souborů. Zvolit si můžete libovolný podporovaný formát, určit velikost výsledného obrázku (či limit maximální velikosti při konverzi více souborů), otočení podle libovolného úhlu a vložení štítku s určitým nápisem.

Klepněte pro větší obrázek
Vše do JPG s nastavením velikosti a vložením štítku.

Práce s mechanikou

Program také funguje jako ripovací software, který zvládá stažení obsahu DVD do video souboru a hudebního CD do komprimovaných i nekomprimovaných audio formátů (MP4, WMA, Flac, Ogg a další). Možnosti nastavení jsou přitom shodné jako v případě jakékoli jiné konverze, takže výstup se dá nastavit do nejmenších detailů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tvorba obrazu z DVD a hudebního CD.

S aplikací se dá také vytvořit virtuální obraz média ve formátech ISO a CSO, přičemž další možnost, kterou program nabízí, je převod mezi těmito dvěma formáty. Při použití této funkce si můžete v nastavení parametrů vybrat jednu z devíti nabízených úrovní komprese.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Práce s ISO a CSO.

Pokročilé dovednosti

Velice zajímavé funkce naleznete ve Format Factory v záložce s názvem Pokročilé. Tam v prvé řadě můžete slučovat více souborů videa a audia do jednoho, přičemž není kladen důraz na jejich shodný formát a kvalitu. Program si po vybrání souborů a nastavení výstupu vše pěkně přechroupá sám a vyhodí požadovaný výsledek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pokročilé slučování a muxování.

Užitečná je rovněž funkce Mux, která umožňuje sloučení zvukového a video souboru do jednoho, přičemž z dodaného zvukového souboru vytvoří audio stopu ve videu. Poslední funkce programu ještě dodá detailní informace o vybraném multimediálním souboru a to je v podstatě vše, co Format Factory nabízí.

Klepněte pro větší obrázek
Informace o načteném souboru.

Novinky verze 3

I přes volbu nejlepším programem pro konverzi videa čtenáři Živě.cz tvůrci Format Factory neusnuli na vavřínech a aplikaci dále vyvíjejí. Třetí verze přesto nijak revoluční a nese se hlavně ve znamení přizpůsobení dotykového ovládání Windows 8. Uživatelské rozhraní je tak nyní připraveno na dotyky na tabletech, noteboocích s dotykovou obrazovkou a dalších zařízeních.

Kromě toho byly pochopitelně opraveny chyby, které se podařilo autorům a uživatelům identifikovat. Konkrétně se jedná o chybu u defaultního algoritmu pro datový tok a rozlišení, chyby v práci s titulky a chybu týkající se funkce Mux s formátem MP4. Format Factory tak jistě i nadále stojí za pozornost v případě, že chcete převádět multimediální soubory mezi různými formáty.

Diskuze (14) Další článek: Závěr dubajské konference WCIT: dohled nad internetem nebude

Témata článku: Software, Tipy, GigaMania, Factory, Videosoubor, Formát, Mux, Široká podpora, Vybraný formát, Format, Audio formát, Vybrané okno, Pokročilá práce, Flac, Poslední funkce, Podobné nastavení, Základní střih, Zvukový kanál, Vybraný soubor, Značná popularita, Vzorkovací frekvence, Zvuková kvalita, Audio, Třetí verze, Vybraný zvuk, Dotykové notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

** Před pár týdny jste si mohli v akci koupit Wi-Fi desku za jeden dolar ** Nám už TTGO T-Display dorazila do redakce ** Připojíme k ní jazýčkový kontakt a vyrobíme bezpečnostní systém

Jakub Čížek | 30

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 101Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF