Formát elektronických knih Microsoft Reader byl prolomen

Autor programu odstraňujícího zabezpečení jej však nechce zveřejnit z obav kvůli stíhání.
V současnosti je již dobře znám případ Dmitrije Skljarova, který je nyní stíhán za to, že vytvořil program odstraňující ochranu proti kopírování z formátu Adobe eBook. Tento formát je dle jeho slov velmi nezabezpečený a prolomení bylo až varovně jednoduché. V tomto světle získal cenné body formát Microsoft Reader, který se řadí k těm nejbezpečnějším.

Přesto ani ten, jak se nyní ukazuje, nezůstal ušetřen. Pokud si zakoupíte elektronickou knihu ve formátu MS Reader, sestaví se soubor na míru vašemu profilu. Při čtení knížky je nutné ověřit, že máte práva ke čtení a můžete knihu číst nejvýše na dvou zařízeních. Dle serveru Technology Review jeden americký odborník na kryptografii, který si nepřeje být jmenován, úspěšně obrátil postup, jakým je ebook generován. Po průcodu jeho program vypadnou běžné soubory zobrazitelné a kopírovatelné bez jakýchkoli omezení.

Důvodem, proč si tento člověk nepřeje žádnou publicitu ani v dohledné době nepočítá se zveřejněním programu, jsou obavy ze stíhání pro porušení DMCA. Dá se tak říci, že soud se Skljarovem odstrašující funkci plní dokonale, na druhou stranu jsou omezovány jakékoli snahy o vylepšování ochrany. Ochrana zůstává v platnosti jen utajením. Je přitom jen otázkou času, kdy se tento program objeví mimo Spojené státy od jiného autora. Firmy nemohou spoléhat, že DMCA umožní používání i velmi jednoduchých ochran, které prostě nebudou moci být odstraňovány.

Samotná existence programu je však pro Microsoft dostatečným varováním. Sice není daný program k dispozici, ale jeho funkčnost potvrzuje Technology Review, které spadá pod renomovaný MIT. Formát Microsoftu zatím platil za jeden z nejodolnějších a získával důvěru vydavatelů. Prostě se opět ukazuje, že cokoli dokáže jeden člověk vymyslet, dokáže jiný člověk zlomit.

Témata článku: Microsoft, E-booky, Formát, Kniha, Americký odborník, Elektronická kniha, Review, Plná funkčnost

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 235

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

** Začala slevová mánie zvaná Black Friday ** Pozor, ne všechny slevy jsou opravdu výhodné ** Průběžně sledujeme slevové akce v počítačových e-shopech

Včera | David Polesný | 28

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 30

Bluetoothové patálie: O bezdrátovém přenosu hudby a  problémech s kodeky

Bluetoothové patálie: O bezdrátovém přenosu hudby a problémech s kodeky

** Bezdrátový přenos hudby je budoucnost ** K dosažení nejlepší kvality je ale potřeba, aby telefon i sluchátka podporovala správný kodek ** Záleží také na typu souborů s hudbou

17.  11.  2017 | Jakub Michlovský | 39


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje