Formát elektronických knih Microsoft Reader byl prolomen

Autor programu odstraňujícího zabezpečení jej však nechce zveřejnit z obav kvůli stíhání.
V současnosti je již dobře znám případ Dmitrije Skljarova, který je nyní stíhán za to, že vytvořil program odstraňující ochranu proti kopírování z formátu Adobe eBook. Tento formát je dle jeho slov velmi nezabezpečený a prolomení bylo až varovně jednoduché. V tomto světle získal cenné body formát Microsoft Reader, který se řadí k těm nejbezpečnějším.

Přesto ani ten, jak se nyní ukazuje, nezůstal ušetřen. Pokud si zakoupíte elektronickou knihu ve formátu MS Reader, sestaví se soubor na míru vašemu profilu. Při čtení knížky je nutné ověřit, že máte práva ke čtení a můžete knihu číst nejvýše na dvou zařízeních. Dle serveru Technology Review jeden americký odborník na kryptografii, který si nepřeje být jmenován, úspěšně obrátil postup, jakým je ebook generován. Po průcodu jeho program vypadnou běžné soubory zobrazitelné a kopírovatelné bez jakýchkoli omezení.

Důvodem, proč si tento člověk nepřeje žádnou publicitu ani v dohledné době nepočítá se zveřejněním programu, jsou obavy ze stíhání pro porušení DMCA. Dá se tak říci, že soud se Skljarovem odstrašující funkci plní dokonale, na druhou stranu jsou omezovány jakékoli snahy o vylepšování ochrany. Ochrana zůstává v platnosti jen utajením. Je přitom jen otázkou času, kdy se tento program objeví mimo Spojené státy od jiného autora. Firmy nemohou spoléhat, že DMCA umožní používání i velmi jednoduchých ochran, které prostě nebudou moci být odstraňovány.

Samotná existence programu je však pro Microsoft dostatečným varováním. Sice není daný program k dispozici, ale jeho funkčnost potvrzuje Technology Review, které spadá pod renomovaný MIT. Formát Microsoftu zatím platil za jeden z nejodolnějších a získával důvěru vydavatelů. Prostě se opět ukazuje, že cokoli dokáže jeden člověk vymyslet, dokáže jiný člověk zlomit.

Diskuze (48) Další článek: Tchaj-wan není nadšen ze sloučení HP a Compaqu

Témata článku: Microsoft, E-booky, Review, Elektronická kniha, Kniha, Formát, Plná funkčnost, Americký odborník

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů