Formát DVD-Video: jak je na DVD uložen film

Zajímalo vás někdy, co se skrývá za soubory, které jsou uložené na filmovém DVD? Chcete jim porozumět a zjistit, jaká data jsou v nich uložená?

Datová struktura DVD

Nyní přijde asi nejdůležitější část, která se vám bude hodit v případě, že budete vytvářet vlastní DVD, případně budete kopírovat nebo zálohovat již existující. Pochopení struktury souborů na DVD je zkrátka základ.

Každé filmové DVD je rozděleno na určité části, které se jmenují Video TitleSet, tedy VTS. Každá tato fyzická část reprezentuje určitou logickou část DVD, např. pokud má DVD film a jeden bonus, bude mít s největší pravděpodobností dvě části VTS. Ovšem není to podmínkou, je rovněž možné, aby šest různých částí bylo uložených v jednom setu VTS.

Na každém DVD je pak uložen kromě VTS rovněž VMG, tedy Video Manager, který definuje, z jakých částí se DVD vlastně skládá. Zatímco standardní VTS se jmenují většinou VTS_01, VTS_02 apod., Video Manager se jmenuje VIDEO_TS.

Každý balíček VTS sdružuje několik souborů. Prvním je soubor s příponou IFO. Tento soubor obsahuje informace, které se nachází ve VOB souborech (viz dále) patřících k tomuto IFO souboru. Díky tomuto souboru přehrávače ví, co vlastně mají přehrávat, dozví se, kde na disku startují jednotlivé kapitoly (což se hodí při skocích přímo na danou kapitolu), jaké jsou ve filmu obsaženy titulky, zvukové stopy apod. Právě díky IFO souborům je možné z DVD dostat pouze některé části, např. vypustit zbytečné zvukové stopy, kapitoly apod. Při zpracování se pak zkrátka jen upraví IFO a je to.

Soubor s příponou BUP je pak stejný jako IFO, jde totiž o jeho zálohu. Při kopírování DVD není tento soubor vůbec potřeba.

Velmi důležitým je pak soubor s příponou VOB (Video Object), který obsahuje vlastní video, zvuk a titulky. VOB soubory nebývají větší než jeden gigabajt, ovšem nemusí to být pravidlem (např. DVD Decrypter umí VOB soubory spojit). Aby bylo poznat, jaké VOB soubory pak patří k sobě, jsou označeny pomocí VTS a pořadového čísla. VTS_xx_0.VOB obsahuje vždy buď menu nebo jiné navigační informace, pro video se používá až pořadové číslo jedna. Pokud je disk bohatý na bonusy, najdete na něm spoustu VOB souborů, které jsou seskupeny podle VTS a patří k určitým IFO souborům, které o nich nesou identifikační údaje.

A jak se odlišují jednotlivé VTS části? Každá VTS část má svoje pořadové číslo, např. film má označení VTS_01, bonus VTS_02, další bonus VTS_03 apod. V názvu VTS je pak uloženo i další pořadové číslo, které se využívá zejména u VOB souborů, např. VTS_01_1.VOB, VTS_01_2.VOB apod.

Celé to pak vypadá třeba takto:

  • VTS_01_0.IFO – informace o tomto VTS, zde třeba filmu,
  • VTS_01_0.BUP – záložní soubor pro IFO,
  • VTS_01_0.VOB – menu filmu,
  • VTS_01_1.VOB – první část filmu,
  • VTS_01_2.VOB – druhá část filmu,
  • VTS_01_3.VOB – poslední část filmu.

Na DVD je pak vždy uložen následující set VMG:

  • VIDEO_TS.IFO,
  • VIDEO_TS.BUP,
  • VIDEO_TS.VOB.

Zkrátka VTS s pořadovým číselným označením dává dohromady soubory, které patří k sobě. VTS skupin může být na DVD libovolný počet, mám i filmy, kde jich je okolo třicítky. Co byste např. vyčetli z následujícího výpisu seznamu jednoho DVD:

VIDEO_TS.IFO
VIDEO_TS.VOB
VIDEO_TS.BUP
VTS_01_0.IFO
VTS_01_0.BUP
VTS_01_0.VOB
VTS_01_1.VOB
VTS_01_2.VOB
VTS_01_3.VOB
VTS_01_4.VOB
VTS_02_0.IFO
VTS_02_0.BUP
VTS_02_0.VOB
VTS_02_1.VOB
VTS_03_0.IFO
VTS_03_0.BUP
VTS_03_0.VOB

Je to celkem prosté: VIDEO_TS je VMG, tedy Video Manager, VTS_01 pravděpodobně film, protože jeho VOB soubory dohromady čítají necelých pět gigabajtů (nejdelší VTS bývá film v 99 procentech případů), VTS_02 je dlouhý bonus (je rozdělen na dva VOB soubory a má tedy více než gigabajt), VTS_03 je pak další bonus, tentokrát kratší – vešel se pod jeden gigabajt a je tedy reprezentován pouze jedním souborem VOB.

Na DVD disku může být těchto VTS skupin podstatně více, jednotlivé VOB soubory mohou být velmi krátké, třeba deset dvacet megabajtů. V těchto krátkých videích bývají zpravidla uloženy upoutávky na výrobce filmu, případně krátké reklamy. Vidíte tedy, že jen ze souborové struktury DVD lze vyčíst poměrně dost informací.

To ale není vše, existují programy, které dokáží „vidět“ vnitřní strukturu souborů VOB a tedy zjistit, jaké se v něm nachází video, zvuk a titulky. V jednom VOB souboru jsou totiž uloženy veškeré části filmu, tedy všechny zvukové stopy, titulky a případně i více videí – např. plná verze filmu a zkrácená verze, která běžela v kině.

Témata článku: Windows, Video, DVD, Vid, Prostorový zvuk, Modrá obloha, Stop, CSSE, Uložení, Menu, Macro, Složka, Jak, Uložená data, Bonus, Nezávislá televize, Akční kamera, Zkrácená verze, Fil, Apod, Ochrana dětí, Zvuková stopa, Struktura, Soubor, Původní zvuk