FORM studio eXpress: na formuláře s důvtipem

Začátek roku, resp. jeho první tři měsíce jsou plné nejrůznějších termínů souvisejících s odevzdáváním formulářů státní správě a jejím institucím. Kde najdete formuláře na internetu, jste se dozvěděli v článku před týdnem, dnes se dozvíte o zajímavé zdarma dostupné aplikaci, s níž bude vyplnění formulářů hračkou.

Plusy / minusy
+ jednoduché ovládání
+ nápovědy
+ kalkulačka
– kontrola rozhodovacích políček

Již minule jsem zmiňoval webovou stránku www.formulare-ke-stazeni.cz, resp. její slovenskou obdobu www.tlaciva-na-stiahnutie.sk. Na těchto stránkách najdete velké množství formulářů roztříděných do několika skupin, buď podle oblastí jejich použití nebo podle institucí, se kterými budete pomocí formulářů komunikovat. Samozřejmě nechybí všemi tolik oblíbené formuláře pro Přiznání k dani z příjmů, bez kterých si začátek roku snad ani nedovedeme představit.

Formuláře jsou kromě jejich původní podoby ve formátu PDF od Ministerstva financí dostupné také v balíčku ZIP obsahujícím speciální soubor použitelný s nabízenou aplikací FORM studio. Kromě její komerční verze s možností vyzkoušení, nabízí její výrobce a dodavatel upravených formulářů také odlehčenou variantu nazvanou FORM studio eXpress.

Vyplňujte bez instalace

Program není třeba instalovat, stačí jej uložit někde na disk a rovnou spustit. Sám o sobě je nepoužitelný, musíte si tedy stáhnout ještě formulář, který chcete vyplňovat. Formulář zabalený do ZIPu nemusíte rozbalovat, program si s ním poradí i v této podobě.  Po otevření formuláře se vám zobrazí jeho obsah v podobě stromové struktury. Ta obsahuje jednotlivé stránky a oddíly formuláře, které mohou být dále roztříděny v závislosti na zvoleném formuláři.

Klepněte pro větší obrázek

FORM studio Express s otevřeným formulářem

Hlavní část plochy okna programu tvoří náhled na zvolenou část formuláře. Políčka, která je možno vyplňovat, jsou orámována modrou barvou, aktuálně zvolené políčko je samozřejmě zvýrazněno tlustším rámečkem. Stačí do něj klepnout a můžete zadávat údaje. FORM studio eXpress vám umožňuje pohodlně vyplňovat nejenom textová políčka, ale i volby ano × ne. Klepnutím na příslušné políčko jednoduše vložíte do formuláře zatrhnutí v podobě malé faječky.

Právě u zatrhovátek jsem objevil malý nedostatek programu spočívající v nezávislosti jednotlivých zatrhovátek. Jednoduše chybí kontrola možnosti, že uživatel zatrhne jak ano, tak ne. Představoval bych si nějakou automatiku upravující zatržení druhého souvisejícího políčka v závislosti na klepnutí do jeho protějšku. Propracovanější logika kontroly formulářů je však součástí až placené verze FORM studia.

Kalendář i povedená kalkulačka

Jako velmi povedené však hodnotím funkce pro vkládání hodnot do jednotlivých políček. Tam, kde je nezbytné vepsat datum, můžete samozřejmě zadávat i ručně, nicméně doporučuji stisknout klávesu F12, případně použít odpovídající funkci z nabídky. Pro údaje o datu se zobrazí okno s kalendářem, ze kterého si datum pohodlně vyberete pomocí myši.

Klepněte pro větší obrázek

Jednoduchý, ale praktický kalendář

Zalíbila se mi kalkulačka integrovaná v programu. Nejde o pouhé zavolání Kalkulačky z Windows (calc.exe), program má svou vlastní. Nabízí hned několik podob. Klasiku v podobě jednoduché kalkulačky netřeba představovat. Zajímavá je její podoba sčítačky, kde zadáváte cifry ke sčítání nebo odečítání. Zadání se pak zobrazuje v textovém poli. Podoba pro výpočet výrazů umožňuje zadat matematický výraz najednou a pak teprve provést jeho výpočet. Zadání si tak můžete snáze ověřit než při použití klasické kalkulačky.

Klepněte pro větší obrázek

Program má svou vlastní kalkulačku

Opravdu užitečným nástrojem je dopočítávání DPH. Stačí zadat částku a program vám po stisku tlačítka zobrazí v tabulce hodnoty ze základu i z celkové částky, zaokrouhlené i nezaokrouhlené, pro pětiprocentní i devátenáctiprocentní DPH. Zaokrouhlování si v kalkulačce můžete nastavit, standardně je použito zaokrouhlování na dvě desetinná místa.

Klepněte pro větší obrázek

Výpočet DPH se bude hodit

Vytvořte si PDF

Po formuláři se můžete pohybovat nejenom díky stromové struktuře s jeho obsahem, ale i pomocí navigačních tlačítek sloužících k přepínání stránek. Nebudete-li si vědět rady s nějakou hodnotu, program je schopen vám poradit v rámci stručné nápovědy k vybranému políčku. Upravený formulář můžete zamknout, čímž zabráníte případným nechtěným změnám.

Před vytištěním formuláře si můžete zobrazit jeho náhled. Program pak vygeneruje soubor PDF, který se následně pokusí otevřít v přidružené aplikaci. Co se týče tisku, máte k dispozici detailní nastavení v podobě tisku vyplněného nebo prázdného formuláře, tisknout lze také jen hodnoty do připraveného formuláře v tiskárně, výběr stran, atd. Tisk probíhá na tiskárnu ale opět s využitím výchozí aplikace pro práci s PDF.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení tiskového výstupu

Formulář lze odeslat také e-mailem přímo z programu. Zadaná data můžete ukládat do XML souboru, ze kterého je lze také zpět naimportovat. Práce s FORM studiem ve verzi eXpress je velmi pohodlná, na žádný zádrhel jsem nenarazil. Chcete-li pracovat s formuláři a stačí-li vám pouze jejich vyplňování, pak je tento zdarma dostupný prográmek mnohem lepším řešením než práce s formuláři v textovém editoru nebo v Excelu.

Form studio eXpress
nástroj pro vyplňování formulářů
web www.formulare-ke-stazeni.cz
cena zdarma

Diskuze (6) Další článek: LogicaCMG prodala divizi Telecoms Products

Témata článku: Windows, Odlehčená verze, Kalkulačky, Form, Stud, Nezbytný údaj, Zavolání, Nechtěná data, Textová podoba, Formulář


Určitě si přečtěte

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

** Nastavte si automatiku na každodenní rutinní záležitosti ** Propojte online služby a chytrou domácnost ** Vybrali jsme šest nejlepších služeb pro automatizaci

Karel Kilián | 14

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

** Britský Canonical před pár dny vydal novou verzi svého Ubuntu ** 20.04 LTS zapracovalo na grafickém desktopu, rychlosti i bezpečnosti ** V nitru tepe Linux 5.4 a volitelně i nový souborový systém

Jakub Čížek | 118

Geniální programátor Edsger Dijkstra: hledal nové postupy a zavrhoval GoTo

Geniální programátor Edsger Dijkstra: hledal nové postupy a zavrhoval GoTo

** Edsger Dijkstra je osobností historie programování ** Vynalezl algoritmus pro nalezení nejkratší cesty v grafu a dostal Turingovu cenu ** Zasloužil se o blízké propojení programování a matematiky

Jiří Nahodil | 13


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X