Font Creation Program 2.2: Vytvořte si své vlastní fonty pro Windows

Font Creator Program je jednoduchý program pro editaci TrueType fontů.
Font Creator Program je jednoduchý program pro editaci TrueType fontů. Můžete s ním vytvářet a editovat soubory TTF, zobrazovat znakové sady a modifikovat kterýkoli znak pomocí několika nástrojů.

Lze také konvertovat bitmapové obrázky získané například ze scanneru do TrueType, což můžete například využít pro převod vašeho podpisu, loga nebo značky firmy přímo do fontu. Po vytvoření fontu můžete svůj výtvor snadno nainstalovat přímo do systému.

Po dokončení instalace najdete v menu Start-Programy novou položku obsahující čtyři ikony. Kromě ReadMe se základními informacemi tu najdete i nápovědu obsahující v podstatě jen licenční informace a podrobný Tutorial ve formátu HTML. Zvídavého uživatele ale bude asi nejvíce zajímat ikona ke spuštění programu.

Okno aplikace působí na první dojem poměrně jednoduše - v horní části najdete menu a nástrojové lišty, po levé straně pak grafické nástroje a uvnitř okna další plovoucí panel s řadou funkcí.

Pokud se rozhodnete pro úpravu nějakého existujícího fontu, máte na výběr ze dvou možností - editovat již nainstalovaný font (k tomu slouží položka File-Open-Installed Font) nebo font, který není v systému nainstalován (File-Open-Font File). Po výběru fontu se otevře okno obsahující všechny viditelné i neviditelné znaky s popisky. Popisky, které mají různé barvy odpovídající významu daného znaku, slouží k přiřazení znaku klávese a můžete je měnit kliknutím pravého tlačítka myši volbou Properties v kontextovém menu. Zde je také možné definovat číslo v tabulce znaků na platformě Microsoft a Macintosh, odsazení zleva a výšku znaku. Pokud chcete některý znak změnit, stačí na něj dvakrát kliknout myší, čímž se otevře editační okno. V tomto okně lze pracovat ve dvou režimech:

  • Contour mode - dovoluje měnit umístění znaku vůči řádku a rozměry celého znaku, rotovat znakem podle horizontální i vertikální osy, nebo zkosit znak podle dvou os.
  • Point mode - znak je zobrazen s několika body na obvodu, jejichž tažením můžete měnit jeho vlastnosti.
Přes menu Font-Test se můžete kdykoli podívat na to, jak vámi upravený znak zapadá mezi ostatní písmena.

Zajímavější bude jistě vytvoření vlastního fontu. To zahájíte v menu File-New a v dalším menu vyberete, zda chcete vytvářet běžné písmo (zvolte Unicode) nebo písmo obsahující obrázky a symboly (v tomto případě zvolte Symbol).

Pak přichází patrně nejobtížnější fáze, během níž musíte vytvořit jednotlivé znaky. K tomu slouží nástroje po levé straně okna, kde si vyberete prvek, který chcete použít, přetáhnete jej myší do editačního okna a pomocí plovoucího menu Transform upravíte jeho parametry. Pro případné doladění doporučujeme použít režim Point mode.

Místo písmen a číslic můžete vytvářet i vlastní znaky, nebo importovat obrázky. Import obrázku je velmi jednoduchý: v návrhovém zobrazení kliknete pravým tlačítkem myši a vyberete položku Import image. Tím se otevře okno rozdělené na dvě poloviny. Po stisku tlačítka Load vyberete příslušný obrázek (musí být ve formátu BMP) a hned uvidíte, jak bude vypadat po převedení do černobílé škály. Posuvníkem v dolní části můžete měnit poměr černé a bílé barvy, a jste-li s výsledkem spokojeni, stačí stisknout Generate a v návrhu doladit potřebné parametry.

Až budete mít sestavenou celou znakovou sadu, je dobré nastavit další parametry v menu General. Pod položkou Name lze například nastavit informace o copyrightu k fontu, jeho jméno, verzi, jazykovou stránku a řadu dalších informací. Pak ještě můžete v menu General-Kerning nadefinovat rozestupy mezi jednotlivými znaky, což je takřka nezbytností v případě, že chcete, aby váš font odpovídal typografickým pravidlům (příklad: je cekem logické, že písmena R a W mohou být blíže než písmena W a W). Zde by ale autoři programu mohli trochu zapracovat na zjednodušení, neboť výběr jednotlivých znaků pomocí čísel není ani trochu pohodlný.

Pak nezbývá než své dílko uložit (File-Save), případně přímo nainstalovat do systému (Font-Install).

Protože typografie není oborem, v němž by se orientoval každý, a také standardy pro počítačová písma asi nenosí v hlavě většina z nás, vybrali jsme pro případné zájemce několik zajímavých odkazů, které najdete i v Tutorialu tohoto programu.

Standardy:

Historie písem TrueType: Nejčastěji kladené otázky: Pokud právě uvažujete nad tím, že byste si vytvořili vlastní písmo, musím vás upozornit, že ani se sebelepším programem to není otázka pěti či deseti minut. Odladění celého fontu může při kompletní znakové sadě zabrat přinejmenším několik hodin. Máte-li dostatek trpělivosti, pak se vám Font Creator Program určitě bude líbit. Díky poměrně hezky zpracovanému návodu nebude jeho ovládnutí obtížné ani pro nepříliš pokročilé uživatele znalé angličtiny.

Nepodařila se pouze odinstalace, která ponechala na disku adresář programu obsahující dva dočasné soubory velké téměř 0,25 MB.

Minimální požadavky: Windows 9x/NT (min. SP3)/2000, procesor Pentium 90 nebo vyšší, 16 MB RAM, myš nebo jiné polohovací zařízení.

30denní verze, registrační poplatek činí 35 USD

Webová stránka: http://www.high-logic.com/fcp.html

Download, velikost: 1,14 MB

Diskuze (1) Další článek: Mechanical Desktop místo AutoCADu

Témata článku: Microsoft, Windows, Unicode, Fonty, SVE, Levá strana, Creator, VLA, Save, Windows +, Jednotlivé položky, General, Zjednodušený příklad, Kompletní dokončení, Nainstalovaný font, Znak, Vertikální start, Creation, Pravá strana, Win +, Window, Menu, Kompletní editace, Registrační značka, Rozdělená stránkaUnikát, univerzál a výkonný dříč. Test tabletu a počítače Microsoft Surface Pro 9

Unikát, univerzál a výkonný dříč. Test tabletu a počítače Microsoft Surface Pro 9

Tablet Surface dotahuje Microsoft pomalu k dokonalosti. Jeho devátá generace využívající nejnovější procesory Intel Alder Lake je toho důkazem.

Antonín Trčálek
Surface ProTestyMicrosoft
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Před 30 lety byla odeslána první SMS. I když jsou textovky vynález z mobilního pravěku, rychlý konec je nečeká

Před 30 lety byla odeslána první SMS. I když jsou textovky vynález z mobilního pravěku, rychlý konec je nečeká

** Už tři desítky let datlujeme do mobilu písmenka a posíláme jako SMS ** Češi ve své době SMS milovali, byla to totiž nejméně drahá služba ** I přes obstarožnost této služby se s ní jen tak loučit nebudeme

Jan Láska
VýročíSMS
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Starlink překvapivě zlevňuje. I v Česku teď satelitní internet stojí o polovinu méně
Karel Kilián
StarlinkPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče