Fotky | Flickr | Licence

Flickr 5. února smaže fotky, které budou nad limit nových pravidel. Čistka se nedotkne snímků pod svobodnou licencí

Flickr – službu pro ukládání fotografií – čekají po koupi společností SmugMug velké změny. Tou nejzásadnější je skutečnost, že neplatící uživatelé již nedostanou zadarmo prostor o velikosti jednoho terabajtu, ale budou omezeni na 1 000 fotografií. 5. února proběhne mazání nejstarších souborů na bezplatných účtech, které překračují tento počet.

Jenže Flickr hostuje i velmi mnoho fotek publikovaných pod svobodnou licencí Creative Commons. Ta za stanovených podmínek (zpravidla je vyžadováno uvedení autora) dovoluje další šíření a kreativní využití fotografií. Flickr byl proto oblíbenou platformou pro nabízení i výběr takových fotografií. Nový majitel si zjevně uvědomil, že by bylo kontraproduktivní o tuto výsadu a obrovský archiv svobodných fotografií přijít.

Svobodné fotky se mazat nebudou

SmugMug ve středu 7. listopadu na blogu Flickru oznámil, že soubory publikované pod licencemi Creative Commons či v archivu Flickr Commons v únoru příštího roku mazat nebude. Omezení bezplatných účtů se však může dotknout možnosti nahrávat nové snímky, a to bez ohledu na otevřenou licenci.

Otázka, co bude s obrovskou knihovnou fotek, které jejich autoři prostřednictvím Flickru dali k dispozici, visela ve vzduchu prakticky hned po oznámení nových pravidel. Varianta, že by si kvůli tomu pořizovali placený účet za šest dolarů měsíčně, nezněla právě realisticky a smysluplně.

Nyní tedy bylo oficiálně řečeno, že se mazání nedotkne fotek uložených v archivu Flickr Commons, ani snímků, zveřejněných pod licencí Creative Commons nahraných před 1. listopadem 2018.

Významní hráči dostali Pro účet zdarma

Flickr Commons je zdrojem fotografií z institucí, které chtějí sdílet své digitální sbírky se světem. Touto cestou publikuje fotky například NASA, Správa amerických národních parků, britský Národní archiv či Britská knihovna. Uvedené organizace buď již měly placený účet Pro, nebo ho nyní dostaly od Flickru zdarma.

„Fotografie se svobodnou licencí jsou pro nás velmi důležité. Poté, co SmugMug získal Flickr, byla jedním z prvních jednání schůzka s ředitelem Creative Commons Ryanem Merkleym. Chceme udržet toto partnerství živé a silné, takže aktivně pracujeme na tom, jak ho vyvíjet do budoucna,“ napsal generální ředitel SmugMug Don MacAskill na blogu.

Diskuze (5) Další článek: Mozilla Firefox má 14 let: Začátky byly krkolomné a dvakrát se měnilo jméno

Témata článku: Sociální sítě, Fotky, Flickr, Fotografování, Licence, Creative Commons, Dolar, Čistka, Účet, Bezplatný účet, Snímek, Oblíbená platforma, Příští rok, Fotografie, Obrovský archiv, Fotka, Obrovská knihovna, Nové pravidlo, První jednání, Významný hráč, Neplatící uživatel, Placený účet, Svobodná licence, Nový snímek, Kreativní využití


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Samořídicí auto jezdilo po silnicích už v roce 1993. Nemělo radar ani GPS

Samořídicí auto jezdilo po silnicích už v roce 1993. Nemělo radar ani GPS

** Myslíte, že vývoj autonomních vozidel je záležitostí aktuálního století? ** Již před 25 lety Bosch předvedl první autonomní auto ** Historie však sahá ještě o něco hlouběji

Karel Kilián | 14

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

** Čerstvě zakoupený počítač je vhodné trochu připravit ** Věnujte pozornost instalaci a předinstalovaným aplikacím ** Zamyslete se nad zálohou a antivirem

David Polesný | 80

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 35

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Odhalte skryté funkce Windows 10

Test levných Androidů do 4 000 Kč

Srovnání úsporných minipočítačů

Změřili jsme rychlost 10Gb/s ethernetu