Flextronics to balí: když je přepobídkováno

Významná počítačová firma odchází z ČR – jsme dnes už prostě příliš drahým „Irskem“.
Příchod druhého největšího výrobce elektroniky typu „OEM“ na světě do Čech, respektive na Moravu byl ve své době vítán s ovacemi jako jedna z nejdůležitějších zahraničních investic. Možná právem: Flextronics je high-tech firma, která slušně zainvestovala a zavázala se zaměstnat v regionu více než 3000 zaměstnanců a investovat 20 mil. dolarů (v době oznámení téměř 800 mil. Kč). Dostala za to, jak je u podobných případů zvykem, od státu velkorysou podporu – pozemky za korunu, stoprocentní daňovou úlevu na deset let a přímé investice v podobě vybudování části infrastruktury v areálu průmyslového parku na náklady státu v celkové výši okolo 100 mil. Kč. Flextronics ze začátku vše plnil vzorně, ale začátkem letošního roku „sezónně“ snížil stav zaměstnanců, což bylo první varování, že ne vše klape – nyní oznámil, že továrnu zcela uzavře a opustí. Firma zde tedy v plné síle fungovala jen necelé dva roky (předtím byla v daleko skromnějších podmínkách v areálu továrny jiné firmy).

Kdo je Flextronics, je celkem známo: nadnárodní, poměrně mladá (30 let) společnost, která se specializovala na výrobu komponentů i kompletních produktů v oblasti výpočetní a mobilní techniky pro jiné výrobce. Zaměstnává cca 70 000 lidí a má roční obrat 13 miliard dolarů; ve své branži je světově druhá, vede Solectron.

„Vtip“ podnikatelského záměru Flextronics je právě v tom, že působí jako prakticky skrytá firma: žádný marketing, žádné investice do obchodu, produkty zásadně neprodává pod svým jménem. Specializuje se na schopnost vyrobit, vyrobit levně a vyhovět velkým nárokům na kapacitu – proto si ji oblíbili odběratelé jako Microsoft (XBox), Nokia, Xerox, Philips, Cisco atd. Výhoda se ale stává nevýhodou v okamžiku, kdy hlavní „trh“ klesá – Flextronics s tím nemůže nic udělat, je závislý na tom, jak se daří jeho odběratelům. A trh s elektronickými komponentami a výrobky je v posledních letech nevalný – Flextronicsu zřejmě nezbylo jiného než počet svých továren zredukovat.

Proč padla volba na Brno? Firma má okolo osmdesáti (!!) továren po celém světě, a to jak v zemích s drahou pracovní silou (např. 8 továren ve Švédsku), tak ve státech, kde je pracovní síla levná – např. šest fabrik v Malajsii, devět v Číně. (Celkem firma zaměstnává 70 000 lidí; brněnská továrna měla patřit k těm větším). Obrovské množství výrobních kapacit firmě právě umožňuje pružně přesouvat výrobu tam, kde to je výhodné – je třeba geograficky blízko svému odběrateli (práce pro Nokii, Ericsson atd. znamená továrny ve Finsku a Švédsku atd.), nebo jde o zemi nabízející vyspělou a levnou pracovní sílu; když se k tomu přičte velkorysá pobídka od státu, vyjde z toho třeba také Česká republika. Problémem ale je, že zatímco vyspělost pracovní síly za uplynulé dva roky určitě neklesla, tato síla podstatně zdražila. Nadnárodní výrobce počítá v dolarech, a pokud se dalo počítat s průměrnou mzdou v roce 2000 (kdy Flextronics do Brna přicházel) ve výši 300 dolarů, tj. 12 000 Kč za 40 Kč/dolar, letos to je 500 dolarů. Brněnská produkce Flextronicsu tedy odchází do „levnějšího“ Maďarska, kde má už několik továren, které patří vůbec k největším v koncernu.

Odchod firmy je nepříjemným šrámem na pověsti České republiky jako země, do které se zahraniční investice jen hrnou. Hlavní nepříjemnosti jsou tři:

  • firma získala dotace, které předpokládaly mnohaleté působení a tím pádem jejich návratnost ve vysoké zaměstnanosti, spočívající například v 1500 místech v českých firmách na Flextronics navázaných. Firma dotace vyčerpala a odchází, aniž z toho stát mnoho měl. Zejména čeští výrobci, kteří o pobídkách v takové výši mohou jen snít, se právem zlobí; stejně tak se ale zlobí i český stát.
  • ukazuje se, jak může být nevýhodná silná česká koruna, která je paradoxně důsledkem právě vysokých investic do Česka. Stáváme se s mírnou nadsázkou „Irskem“: už jsme pro investory příliš drazí, přitom české exportní firmy silnou korunou nesmírně trpí – pro mnohé to zcela jistě bude znamenat konec existence. Opět je zde tedy zpochybnění toho, že český stát zahraniční investice vykládá jako obrovský úspěch, a stejně tak zpochybnění vysokých pobídek jako ekonomicky rozumných rozhodnutí.
  • Flextronics poprvé ukázal, že zahraniční investice jsou přelétaví ptáci. Že vůbec nejde o to, že by Česko bylo nějakou zemí zaslíbenou, zemí zlatých ručiček a podobně: jsme zatím maximálně zdrojem námezdné manuální síly, která dobře poslouží, když je jí potřeba, a když jí potřeba není, dostane odstupné a jde. Nejedná se o budování výzkumných center a laboratoří, kde je hlavní síla v mozcích, které se získávají pracně a trénují dlouhodobě – jedná se o poměrně nenáročnou ruční práci. Bohužel přesně jako Flextronics vypadá i velká většina ostatních investic u nás (Matsushita, Philips); spravedlivě ale dodejme, že pokud se daří, vedle těchto montážních hal často klíčí a rostou také inženýrská oddělení. V této oblasti jsme samozřejmě rovněž slušní, jenomže to nejde tak rychle: na to ukazuje i velice pomalé a postupné budování zákaznického centra IBM rovněž v Brně, o kterém jsme psali zde před dvěma roky.

Je také ještě dobré dodat, že globální výrobci se většinou i při svém odchodu chovají slušně: poskytnou plné odstupné a velmi asistují při rekvalifikaci a hledání nových míst pro své propuštěné zaměstnance. K Flextronicsu ještě pár zajímavých informací na dokreslení obrázku. Firmu zavírání a přesouvání výroby čeká nejen v Česku – nedávno oznámila zavření továrny právě v Irsku (v Tullamore) a velkou redukci v Limericku. Rovněž se uvádí, že Microsoft, pro který firma vytváří Xboxy, je poněkud problémovým zákazníkem, neboť neobjednává tolik, kolik se předpokládalo, a navíc žádá Flextronics, aby přesunul výrobu Xboxů z Maďarska do levnější Číny, neboť Microsoft snížil cenu Xboxů a nyní se snaží maximálně snížit i náklady na výrobu. Firma rovněž před nedávnem oznámila zrušení plánovaného obrovského outsourcingového byznysu pro Motorolu v hodnotě třiceti miliard (!) dolarů za pět let; její akcie z maxima 42 dolarů šly až na 7 dolarů – podobně dolů šel ale celý tento průmyslový segment.

Diskuze (92) Další článek: Problém s DirectX 8.1 a procesory od AMD

Témata článku: Microsoft, Zlatý důl, Velké nároky, Průmyslový segment, Nokia X, Největší pád, Levná elektronika, Český výrobce, Hlavní výrobce, Hlavní nevýhoda, Česká koruna, Zrušení výroby, První varování, Flextronics


Určitě si přečtěte

CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Nová volitelná aktualizace opravuje více než 40 chyb v operačním systému Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory
Jak najít hranice území obcí a okresů, abyste věděli, kde se můžete pohybovat
Filip KůželJakub Čížek
KoronavirusMapy
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 76

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky