Flextronics to balí: když je přepobídkováno

Významná počítačová firma odchází z ČR – jsme dnes už prostě příliš drahým „Irskem“.
Příchod druhého největšího výrobce elektroniky typu „OEM“ na světě do Čech, respektive na Moravu byl ve své době vítán s ovacemi jako jedna z nejdůležitějších zahraničních investic. Možná právem: Flextronics je high-tech firma, která slušně zainvestovala a zavázala se zaměstnat v regionu více než 3000 zaměstnanců a investovat 20 mil. dolarů (v době oznámení téměř 800 mil. Kč). Dostala za to, jak je u podobných případů zvykem, od státu velkorysou podporu – pozemky za korunu, stoprocentní daňovou úlevu na deset let a přímé investice v podobě vybudování části infrastruktury v areálu průmyslového parku na náklady státu v celkové výši okolo 100 mil. Kč. Flextronics ze začátku vše plnil vzorně, ale začátkem letošního roku „sezónně“ snížil stav zaměstnanců, což bylo první varování, že ne vše klape – nyní oznámil, že továrnu zcela uzavře a opustí. Firma zde tedy v plné síle fungovala jen necelé dva roky (předtím byla v daleko skromnějších podmínkách v areálu továrny jiné firmy).

Kdo je Flextronics, je celkem známo: nadnárodní, poměrně mladá (30 let) společnost, která se specializovala na výrobu komponentů i kompletních produktů v oblasti výpočetní a mobilní techniky pro jiné výrobce. Zaměstnává cca 70 000 lidí a má roční obrat 13 miliard dolarů; ve své branži je světově druhá, vede Solectron.

„Vtip“ podnikatelského záměru Flextronics je právě v tom, že působí jako prakticky skrytá firma: žádný marketing, žádné investice do obchodu, produkty zásadně neprodává pod svým jménem. Specializuje se na schopnost vyrobit, vyrobit levně a vyhovět velkým nárokům na kapacitu – proto si ji oblíbili odběratelé jako Microsoft (XBox), Nokia, Xerox, Philips, Cisco atd. Výhoda se ale stává nevýhodou v okamžiku, kdy hlavní „trh“ klesá – Flextronics s tím nemůže nic udělat, je závislý na tom, jak se daří jeho odběratelům. A trh s elektronickými komponentami a výrobky je v posledních letech nevalný – Flextronicsu zřejmě nezbylo jiného než počet svých továren zredukovat.

Proč padla volba na Brno? Firma má okolo osmdesáti (!!) továren po celém světě, a to jak v zemích s drahou pracovní silou (např. 8 továren ve Švédsku), tak ve státech, kde je pracovní síla levná – např. šest fabrik v Malajsii, devět v Číně. (Celkem firma zaměstnává 70 000 lidí; brněnská továrna měla patřit k těm větším). Obrovské množství výrobních kapacit firmě právě umožňuje pružně přesouvat výrobu tam, kde to je výhodné – je třeba geograficky blízko svému odběrateli (práce pro Nokii, Ericsson atd. znamená továrny ve Finsku a Švédsku atd.), nebo jde o zemi nabízející vyspělou a levnou pracovní sílu; když se k tomu přičte velkorysá pobídka od státu, vyjde z toho třeba také Česká republika. Problémem ale je, že zatímco vyspělost pracovní síly za uplynulé dva roky určitě neklesla, tato síla podstatně zdražila. Nadnárodní výrobce počítá v dolarech, a pokud se dalo počítat s průměrnou mzdou v roce 2000 (kdy Flextronics do Brna přicházel) ve výši 300 dolarů, tj. 12 000 Kč za 40 Kč/dolar, letos to je 500 dolarů. Brněnská produkce Flextronicsu tedy odchází do „levnějšího“ Maďarska, kde má už několik továren, které patří vůbec k největším v koncernu.

Odchod firmy je nepříjemným šrámem na pověsti České republiky jako země, do které se zahraniční investice jen hrnou. Hlavní nepříjemnosti jsou tři:

  • firma získala dotace, které předpokládaly mnohaleté působení a tím pádem jejich návratnost ve vysoké zaměstnanosti, spočívající například v 1500 místech v českých firmách na Flextronics navázaných. Firma dotace vyčerpala a odchází, aniž z toho stát mnoho měl. Zejména čeští výrobci, kteří o pobídkách v takové výši mohou jen snít, se právem zlobí; stejně tak se ale zlobí i český stát.
  • ukazuje se, jak může být nevýhodná silná česká koruna, která je paradoxně důsledkem právě vysokých investic do Česka. Stáváme se s mírnou nadsázkou „Irskem“: už jsme pro investory příliš drazí, přitom české exportní firmy silnou korunou nesmírně trpí – pro mnohé to zcela jistě bude znamenat konec existence. Opět je zde tedy zpochybnění toho, že český stát zahraniční investice vykládá jako obrovský úspěch, a stejně tak zpochybnění vysokých pobídek jako ekonomicky rozumných rozhodnutí.
  • Flextronics poprvé ukázal, že zahraniční investice jsou přelétaví ptáci. Že vůbec nejde o to, že by Česko bylo nějakou zemí zaslíbenou, zemí zlatých ručiček a podobně: jsme zatím maximálně zdrojem námezdné manuální síly, která dobře poslouží, když je jí potřeba, a když jí potřeba není, dostane odstupné a jde. Nejedná se o budování výzkumných center a laboratoří, kde je hlavní síla v mozcích, které se získávají pracně a trénují dlouhodobě – jedná se o poměrně nenáročnou ruční práci. Bohužel přesně jako Flextronics vypadá i velká většina ostatních investic u nás (Matsushita, Philips); spravedlivě ale dodejme, že pokud se daří, vedle těchto montážních hal často klíčí a rostou také inženýrská oddělení. V této oblasti jsme samozřejmě rovněž slušní, jenomže to nejde tak rychle: na to ukazuje i velice pomalé a postupné budování zákaznického centra IBM rovněž v Brně, o kterém jsme psali zde před dvěma roky.

Je také ještě dobré dodat, že globální výrobci se většinou i při svém odchodu chovají slušně: poskytnou plné odstupné a velmi asistují při rekvalifikaci a hledání nových míst pro své propuštěné zaměstnance. K Flextronicsu ještě pár zajímavých informací na dokreslení obrázku. Firmu zavírání a přesouvání výroby čeká nejen v Česku – nedávno oznámila zavření továrny právě v Irsku (v Tullamore) a velkou redukci v Limericku. Rovněž se uvádí, že Microsoft, pro který firma vytváří Xboxy, je poněkud problémovým zákazníkem, neboť neobjednává tolik, kolik se předpokládalo, a navíc žádá Flextronics, aby přesunul výrobu Xboxů z Maďarska do levnější Číny, neboť Microsoft snížil cenu Xboxů a nyní se snaží maximálně snížit i náklady na výrobu. Firma rovněž před nedávnem oznámila zrušení plánovaného obrovského outsourcingového byznysu pro Motorolu v hodnotě třiceti miliard (!) dolarů za pět let; její akcie z maxima 42 dolarů šly až na 7 dolarů – podobně dolů šel ale celý tento průmyslový segment.

Diskuze (92) Další článek: Problém s DirectX 8.1 a procesory od AMD

Témata článku: Microsoft, Zlatý důl, Český výrobce, Zrušení výroby, Levná elektronika, Nokia X, Velké nároky, Hlavní výrobce, Hlavní nevýhoda, První varování, Flextronics, Největší pád, Česká koruna, Průmyslový segment


Určitě si přečtěte

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

** CZ.NIC začal prodávat svůj Turris MOX ** Z několika základních jednotek postavíte skoro cokoliv ** Kompletní Wi-Fi router, rozsáhlý switch i univerzální linuxový server

Jakub Čížek | 32

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 26

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 15

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

** Kvalitní drony začínají na 10 000 Kč ** Šli jsme na to jinak a koupili ten nejlevnější s kamerou ** I když je to čínský šmejd, je s ním zábava

Jakub Čížek | 35

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 24



Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor