Flashdisky dohání mobilní klasiku

Výkonem, kapacitou a cenou klasickým diskům nemohou konkurovat. Přesto mají SSD před sebou světlou budoucnost.

Na serveru Trusted Reviews se objevily testy 32GB SSD (Solid state disk) od společnosti Samsung. I když se zprávy o nových discích založených na této technologii objevují stále častěji, málokdo se s podobným zařízením setkal v praxi.

Nové pevné disky využívají pro uchovávání dat flash paměti, fungují tedy podobně, jako notoricky známé flashdisky. Díky novým výrobním technologiím se podařilo zmenšit náskok výrobců software, a nové SSD už mají kapacitu dostačující na instalaci moderních operačních systémů pro platformu x86 a potřebných aplikací. I rychlostí zápisu a čtení dat už se vyrovnají diskům z předcházejících generací. Cena také stále klesá a tak přestávají být záležitostí armádních zakázek, ale objevují se i v nabídce obchodů.

Výhody na straně SSD jsou zřejmé už z principu

SSD má spoustu technologických výhod – díky mnohonásobně rychlejším přístupovým dobám se i přes pomalé čtení a zápis při náhodném čtení z disku dokáží v praktickém nasazení vyšvihnout i nad mobilní klasiku, která díky novému kolmému zápisu zvládá výrazně vyšší přenosové rychlosti – na čtení velkého souvislého objemu dat při práci s diskem dojde málokdy, spíše je zapotřebí rychle přistupovat k menším blokům dat.

Další výhodou je mnohem rychlejší „start“ disku. Klasický disk se většinou, zejména u mobilních zařízení, po nějaké době nečinnosti přepíná do úsporného režimu kvůli snížení spotřeby celého zařízení. Při probouzení musí roztáčet plotny – to je při práci disku energeticky nejnáročnější operace, navíc trvá obvykle pár vteřin a znamená zdržení.

Odolnější v náročných podmínkách

Nezanedbatelná je mnohem vyšší odolnost pevných disků. Výrobci zejména mobilních disků se léta snaží vliv nárazů eliminovat a dá se říci, že spolehlivost disků se za tu dobu výrazně zlepšila, poslední větší změnou jsou senzory otřesů, které v případě nebezpečí zaparkují hlavičky disků. Ale i tak stále existuje jisté riziko, že hlavička cvrnkne do plotny a nenávratně ji poškodí. Něco podobného u SSD prakticky nehrozí. SSD jsou také mnohem odolnější vůči vyšším i nižším teplotám. V hůře chlazených noteboocích dostávají disky docela zabrat.

U mobilních zařízení se dá ocenit ještě jedna vlastnost - ve srovnání s běžnou 2,5" kovovou cihličkou je lehčí.

A tři hlavní důvody, proč SSD ještě nevytlačily a nějaký čas ještě neohrozí pozice klasiky? Pomalé sekvenční čtení a zápis – předstihnou sice pomalejší disky, a rychlosti se nedají označit za malé, ale při zpracování větších objemů dat má klasický disk pořád navrch. Kapacita – i když se objevují modely, které kapacitou předstihnou většinu dnes prodávaných mobilních disků, je to spíše rarita, na špici se budou nějaký čas držet 16GB a 32GB modely. Proč? Kvůli ceně, která je jako vždy klíčová.

Na straně klasických disků je ještě jedna výhoda – vyrobit disk s vyšší kapacitou je mnohem jednodušší - většinou je to jen otázka, jak efektivněji zmagnetizovat plotny. U flash pamětí je ale zapotřebí vyrobit vícenásobné množství paměťových buněk a zároveň je vtěsnat na menší plochu, či osadit více čipů – v takovém případě stoupají výrobní náklady geometrickou řadou.

Obavy z přepisování? Dnes už zbytečné

Kolem SSD panují obavy pramenící z dob prvních flash pamětí, u kterých se udávala životnost asi tisíc přepisů. Dopátrat se k tomu, jak je to u konkrétních pamětí, které se v tom kterém zařízení používají, je prakticky nemožné, obecně se dá říct, že je životnost dnešních čipů řádově vyšší. A co se konkrétně SSD týče, výrobci uvádějí spolehlivost i životnost vyšší, než mají klasické pevné disky. Například 16GB Super Talent Flash Drive má vydržet sto tisíc přepisovacích cyklů.

Dost řečí, pojďme se podívat, co redaktor serveru Trusted Reviews naměřil. Ke srovnání se 32GB Samsungem s označením MCAQE32G5APP-0XA posloužila dvojice pevných disků – prvním z nich je disk pro stolní PC Hitachi Deskstar 7K1000 s rychlostí ploten 7200 ot./min, který patří mezi rychlejší SATA 3,0 Gb/s disky. Druhým soupeřem je notebookový 2,5" disk Samsung HM250JI.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Při přenosu souborů s videem je znát náskok klasických disků nejvíc – v případě, že nemáte přespříliš fragmentovaný disk, se většinou najednou zapíše velký objem dat.

Klepněte pro větší obrázek 

Stačí ale vyzkoušet třeba start operačního systému a situace se radikálně mění. Důvod je nasnadě, a dá se předpokládat, že s bobtnajícím operačním systémem se rozdíl může jen zvětšovat – při současném spouštění aplikací a načítání malých knihoven většinou hlavička pevného disku neví, kam dřív.

Klepněte pro větší obrázek

Jiný test 16GB disku Super Talent vyšel někdy před měsícem na serveru Anandtech. Oproti SSD od Samsungu má výrazný handicap v podobě poloviční rychlosti čtení, přesto se v některých aplikačních testech dotahuje i na desetitisíciotáčkový WD Raptor. V syntetických testech se mu příliš nedaří, ale třeba při načítání kol ve hrách se i se čtvrtinovou rychlostí čtení a zápisu vyrovná Raptoru.

Co vypadá naprosto báječně, je graf sekvenčního čtení z HD Tach. Ani ne tak kvůli dosahovaným rychlostem, ale především díky téměř konstantní rychlosti čtení – pomineme-li zvláštní propad rychlosti na začátku Samsungu, zhruba od poloviny disku SSD svou mobilní obdobu překonává. U terabajtového Hitachi je to pak na posledních 100 GB. Takové srovnání ale není uplně korektní, protože nižší rychlosti disk dosahuje až na kapacitách, o kterých se nám u SSD za dostupnou cenu zatím ani nezdá.

 

  Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zajímavý je i jeden drobný údaj, který najdete v textboxu s informacemi o disku – Random Access, tedy náhodný přístup k disku. U SSD je jen 0,2 ms. Klasický disk přistupuje k datům téměř sedmdesátkrát pomaleji, notebookový je na tom ještě hůře.

Co dodat? SSD bez mechanických součástek, které dokáží nahradit klasiku, už nejsou jen fantazií, ale konečně se stávají realitou. Než budou dostupné normálním lidem, nějaký čas to potrvá. A klasický disk bude mít určitě pár let bezkonkurenční poměr cena/kapacita. Pro nás je nejdůležitější, že SSD konečně dozrály do použitelné podoby a uslyšíme o nich stále častěji.

Zdroj: TrustedReviews.com, Anandtech.com

Témata článku: Software, Disk, Životnost, Pomalá doba, 32Gb, Talent, Bezkonkurenční poměr, Nezanedbatelné množství, Random, Velká odolnost, Čtení, Paměťová buňka, Sekvenční zápis, Sekvenční čtení, Raptor, Handicap

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

26 procesorů v důkladném testu

Zhodnotili jsme 18 bezdrátových reproduktorů

Jak fungují cash back služby?

Pohlídejte své děti na internetu